reklama

Jedenáct USB hraček pro každou kancelář

Vybavte si pracovní stůl bezdrátovou raketovou základnou, ledničkou na plechovku nebo inteligentní kočičkou s detektorem pohybu. Blíží se Vánoce, co takhle netradiční dárek?
Kapitoly článku

Miniaplikace, widgety, gadgety. Existují jich stovky a tisíce. Některé spustíte na startovací stránce Google, jiné jsou kompatibilní pouze s postranní lištou Windows Vista. Pak jsou tu také miniaplikace pro Yahoo! Widgets (Konfabulator), Netvibes, Operu a mnoho dalších programů.

Nekvalitní... ale zábavné a originální USB hračky

Dnes vám představíme jedenáct gadgetů pro USB konektor, který se v posledních letech stal na PC i notebooku naprostým standardem prakticky pro libovolné zařízení od myši nebo klávesnice přes webovou kameru až po grafický tablet.

USB gadgety, v tomto kontextu tedy „blbůstky“, nám zapůjčil elektronický obchod IMMAX a všechny má na svědomí jediný čínský výrobce Dream Link. Kompletní nabídku najdete na původních webových stránkách dreamcheeky.com.

Aktualizováno: Český prodejce aktualizoval na webu ceníky gadgetů, ty jsou tedy nyní k dispozici v mnoha případech až za poloviční cenu, než během uzávěrky tohoto článku. Ceny jsme opravili a nyní jsou aktuální.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
USB gadgety od Dream Link; na webových stránkách výrobce jich ale najdete mnohem více

Podobné hračky do USB konektoru mají několik společných vlastností, které je třeba brát na vědomí. Ihned po rozbalení červené krabice vás zaujme kvalita zpracování – je ve většině případů velmi nízká a obdobně vypadá i ergonomie přiloženého ovládacího softwaru, pakliže gadget nepoužívá USB připojení pouze k napájení.

Nepočítejte tedy s tím, že budete platit za kvalitní hořčíkový materiál, naopak očekávejte ten nejlevnější plast a špatné lepení. Proč si tedy podobný gadget vůbec pořizovat? Protože je to zábava a poměrně netradiční dárek pod vánoční stromeček. Některé kousky jsou skutečně spíše pro pobavení a nemají praktické využití, bezdrátově ovládaný raketový komplet s podporou pěti komunikačních kanálů se ale bude dobře vyjímat jak na dětském stolku, tak ve větší kanceláři a openspacu. Ostatně pracovní dobu je třeba osvěžovat hrou, viďte!

Raketová základna

A zůstaňme rovnou u USB raketometu. Měli jsme k dispozici tři různé kousky. Dva stejné typy, přičemž jeden model byl drátový a druhý bezdrátový, a cirkusové dělo pro tři střely. Po instalaci doprovodného programu můžete takové dělo nebo raketomet ovládat buď myší, nebo mnohem pohodlněji pomocí směrových šipek klávesnice. Oba modely raketometu v tomto případě dokonce ukazovaly směr střelby na jakémsi radaru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Drátový raketomet, pěnové náboje a obsah celého balení

A jaké jsou technické parametry? Raketometem lze otáčet v horizontální rovině v záběru asi 270 stupňů a 40 stupňů ve vertikálním směru, přičemž maximální náklon je asi 30 stupňů. To není moc, pokud ale postavíte střílnu na pracovní stůl nebo skříň, pokrytí je mnohem větší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Bezdrátový IR raketomet, čtyřkanálový vysílač, obsah balení s terčem a ovládací program (stejný u obou modelů)

Drátový raketomet a cirkusové dělo jsou napájené přímo z kabelu a při maximálním balistickém náklonu vystřelí pěnové náboje do vzdálenosti okolo 5,5 metrů. Chemické palivo zde zastupuje ten nejjednodušší mechanismus – stlačený vzduch, který je použit stejně jako v kdejaké vzduchovce nebo špuntové dětské pistoli.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Cirkusové dělo, detail nábojů a celý komplet

Bezdrátová raketová stanice je napájená dvojicí AA baterií a musí mít přímou viditelnost mezi vysílačem a přijímačem, výrobce totiž použil běžný infračervený přenos. Dosah signálu je v tomto případě okolo pěti metrů, dostřel pak trošku menší než u drátových střílen.

Raketové střílny fungovaly během našeho testu bez problému, cirkusové dělo se nám ale podařilo spustit na jediném počítači.

Cena na IMMAX (vč. DPH)

 • Drátová raketová stanice Missile Launcher: 1 099 Kč
 • Bezdrátová raketová stanice Wireless Launcher: 1 239 Kč
 • Cirkusové dělo Circus Cannon: 1 049 Kč

USB lednička vychladí plechovku Coca-Coly

Zatímco s raketami si pouze zahrajete, některé gadgety se už blíží reálnému využití – třeba lednice na 0,33l plechovku nebo menší skleničku. K dispozici je v černém a červeném provedení. Nutno podotknout, že ta druhá volba vás jistě zklame, červená mikrolednička totiž připomíná spíše nábytek pro panenky. Lednice samozřejmě nemá naprosto žádnou izolaci, jako chladící těleso zde slouží pouze plechové dno.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
USB lednička, během zapojení k notebooku, detail chladicího tělesa a větráček na spodní straně

V openspacu s několika desítkami spuštěných počítačů a průměrnou teplotou okolo 27°C neočekávejte zázraky, mikrolednička skutečně není mraznička, chlazení ale bylo kupodivu citelné už za několik sekund. Po necelé minutě vnitřní teplota prázdné ledničky klesla o šest stupňů oproti okolí, namísto údaje výrobce, který slibuje ochlazení až na 8°C, jsme ale z chladničky získali „pouze“ 15°C. Na ochlazení plechovky piva to rozhodně není, pokud ale vytáhnete čerstvou plechovku ze skutečné ledničky, mikrolednička na USB ji dokáže udržet na nízké teplotě mnoho hodin.

USB lednička je pasivní gadget, ke svému chodu tedy nepotřebuje žádný software. USB kabel zde proto slouží pouze k napájení, přičemž si vystačíte i s notebookem na baterii.

Cena na IMMAX (vč. DPH)

 • V černém provedení: 789 Kč
 • V červeném provedení: 789 Kč

USB kočka zamňouká, když mají známí narozeniny

Mezi gadgety najdete i závan umělé inteligence. Drobná bakelitová kočka Kitty totiž obsahuje infračervený pohybový senzor. Jakmile se v její blízkosti někdo bude pohybovat, upozorní vás na to poměrně okázalým mňoukáním a pokyvováním hlavou. Vřele doporučuji tuto funkci příliš často nezapínat, pokud nejste milovníky těch skutečných živých koček. Kotě si můžete pojmenovat a vybrat datum narozenin stejně jako datum jiných výročí, na které vás bude kočka zvukově i pohybově upozorňovat. Veškeré zvuky naštěstí nevydává reproduktor přímo v gadgetu, který by musel být poměrně nekvalitní, ale software skrze reproduktory vašeho počítače nebo notebooku.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Kočka hýbe hlavou a mňouká, na přední straně jsou dva senzory pohybu; obrázky softwaru

Kočka nepatří k těm nejlevnějším inteligentním hračkám, na škodu by tak nebylo, kdyby ovládací software spolupracoval třeba s poštovním klientem nebo instantním komunikátorem. Technicky by to jistě šlo, dodávaný software ale inklinuje spíše k předškolní věkové hranici a nic podobného nenabízí.

Cena na IMMAX (vč. DPH)

 • Kitty „AI“ kočka: 879 Kč

 

Témata článku: Hardware, USB, Gadget, Midi, Drum, Launcher, Dream, Microsoft Excel, Aquarium, Cannon, Magnet

12 komentářů

Nejnovější komentáře

 • stupk 13. 11. 2008 2:17:23
  Jo--když moje kočka měla koťata, stálo mě to smazaní mailu za čtyři...
 • Vity 12. 11. 2008 17:33:49
  Pokud byste mel nekdo zajem o tu lednicku v cervenem provedeni (vyhral...
 • ebot 12. 11. 2008 11:24:50
  je teda zhuverilost na kvadrat./ FYI / doporucuju jít na Vystavu pro kocku...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

** Jmenuje se Rolf a chce práci ** Jeho životopis je ale trošku jiný ** Rolf je totiž ransomware

11.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

Včera | Jakub Čížek | 41


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama