reklama

Jeden z otců počítačů a integrovaný obvod

Na dny tohoto týdne z historických událostí připadají výročí například narození Johna Prespera Eckerta, jenž stál u zrodu hned několika průkopnických počítačů, stejně tak ale připomenutí zaslouží Robert Noyce, spoluvynálezce integrovaného obvodu. Nakonec bude řeč o závěti Alfreda Nobela a jeho ceně.

Eckert jedním z otců počítačů

První místo na řádcích aktuálního kalendária významných historických událostí ze světa vědy bude věnováno americkému inženýrovi Johnu Presperu Eckertovi, který se narodil dne 9. dubna v roce 1919. Vstupenku do tohoto pokračování tedy logicky získává datem své smrti, jež jej zastihla 3. června roku 1995.

Klepněte pro větší obrázek

John Presper Eckert (zdroj: IEEE Virtual Museum)

Uvedeného dubnového dne se Eckert narodil v pensylvánské Philadelphii a do počítačové historie se později zapsal podílem na konstrukci hned několika významných strojů. V některých původních zdrojích se můžete setkat s jeho zažitou přezdívkou „Pres“. Už během studií na střední škole se začal živě zajímat o elektrotechniku, v doplňkových kurzech zde tak získal tolik důležité základy pro své budoucí „povolání“ vynálezce a konstruktéra první kategorie.

Na pensylvánské univerzitě se setkal s několika významnými osobnostmi, později také v akademických kruzích poznal kolegu Johna Mauchlyho. S ním pracoval na známém počítači ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer), ale jejich zřejmě nejslavnější dílo světlo světa spatřilo světlo světa až v roce 1951. Byl jím počítač UNIVAC, UNIVersal Automatic Computer.

UNIVAC se zapsal do dějin například také díky faktu, že si jej za (byť nemalou sumu) mohl koupit kdokoli, nebyl tedy určen pouze vybrané skupince uživatelů. Sečtení dvou čísel UNIVACu trvalo zhruba pět set mikrosekund. Složitější násobení zabralo něco málo přes dvě milisekundy a nejproblematičtější dělení se vyšplhalo takřka na čtyři milisekundy.

Další informace:
Eckertův životopis na stránkách anglické Wikipedie.
Anglické povídání o UNIVACu v podání serveru Thocp.net.

Integrovaný obvod Roberta Noyce

Ani druhý zástupce tohoto kalendária příliš nevybočí přímo ze světa počítačů, jelikož jím je Američan Robert Noyce. Nejedná se tak o žádného historického matematika nebo fyzika, ale známého spoluvynálezce integrovaného obvodu. Také on si zde místo získává datem své smrti, tedy 3. červnem roku 1990.

Klepněte pro větší obrázek

Robert Noyce (zdroj: Answers.com)

Pokud se ale na jeho život podíváme ve správné časové souslednosti, musíme samozřejmě začít narozením dne 12. prosince v roce 1927 v americkém městečku Burligton v Iowě. Nejdůležitějším krokem pro další kariéru se mu stalo působení a zisk doktorátu na známém MIT, Massachusetts Institute of Technology, kde také v roce 1953 získal doktorát. V roce 1959 společně s Jackem Kilbym poprvé představili průlomový integrovaný obvod, výsledný patent byl však o další dva roky později oficiálně udělen právě Kilbymu.

V roce 1968 Robert Noyce společně s Gordonem E. Moorem založili giganta jménem Intel (poté co opustili původní Fairchild Semiconductor). Za celý svůj život Robert Noyce nasbíral celkem šestnáct patentů, z nichž většina měla pochopitelně původ ve zkoumání světa polovodičových technologií.

Další informace:
Robert Noyce na anglických stránkách Wikipedie.
A
integrovaný obvod ze stejného zdroje, v českém podání.

Závěť Alfreda Nobela

Na řádcích jednotlivých kalendárií vám kromě jiného průběžně představujeme významné osobnosti, které za svou snahu byly odměněny Nobelovou cenou. K 29. květnu se přitom váže konečné zpravomocnění Nobelovy závěti, stalo se tak v roce 1898, přičemž sám Nobel závěť podepsal již zhruba o tři roky dříve.

Ve zmiňovaném roce 1985 Alfred Nobel do závěti uvedl, že jeho velký majetek má být spravován tak, aby byl věnován na ceny v pěti základních oblastech – literatuře, chemii, fyzice, míru a medicíně. Jedna Nobelova cena může být udělena více osobám, kromě nemalé peněžité odměny laureáti obdrží také medaili a diplom.

Další informace:
Informace o Nobelově ceně na českém serveru Converter.cz.
Anglická verze v podání stránek serveru Nobelprize.org.

Témata článku: Hardware, Robert, Nobel, Philadelphia, Gordon

3 komentáře

Nejnovější komentáře

 • Tamburýna z okolý Rýna 28. 5. 2007 12:20:31
  .. ano ano souhlas ...

  .. ještě dodám, že Nobelovka se dáva za...
 • snake 28. 5. 2007 9:03:39
  No ono by to chtělo celkově dávat víc pozor na obsah před uveřejněním...
 • hekynen 28. 5. 2007 8:30:50
  "Ve zmiňovaném roce 1985 Alfred Nobel do závěti" nic uvést nemohl, protože...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama