reklama

Je tu další Windows 10 Preview s hromadou novinek

Tři týdny po představení Windows 10 Technical Preview Microsoft uvolňuje jeho další veřejné sestavení. Obsahuje notifikační centrum nebo třeba dvourychlostní aktualizace.

Po necelém měsíci vypustil Microsoft do oběhu další veřejné sestavení Windows 10 Technical Preview. Potvrzuje se tedy příslib, že testování Windows 10 bude připomínat spíše hrátky s průběžně aktualizovanými betaverzemi Firefoxu a Chromu než experimentování s Windows 8 před pár lety, kdy si mohli zájemci z řad veřejnosti nainstalovat jen několik velkých testovacích verzí Developer Preview a konečně Consumer Preview.

Druhé veřejné sestavení má číslo 9860 (to první je 9841) a do oběhu se dostává pouhý týden a půl poté, co jej vývojáři uvolnili pro zaměstnance Microsoftu. Pokud už Windows 10 TP máte, aktualizace se stáhne a nainstaluje automaticky v rámci Windows Update. No, a pokud jste netrpěliví, stačí navštívit univerzální aplikaci PC Settings, v levém seznamu zvolit Update and recovery a poté Preview builds.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
K dispozici je nové veřejné sestavení 9860  Windows 10 Technical Preview

Action Center

Microsoft slíbil, že nová sestavení nebudou přinášet pouze drobné a neviditelné změny uvnitř, ale že se pokusí pokaždé ukázat i něco hmatatelnějšího. Platí to i o buildu 9841, který v Technical Preview aktivuje funkci, o které jsme díky únikům slyšeli už v létě – správce notifikací, který se usadí v oznamovací oblasti v pravém dolním rohu a najdete zde podobně jako na chytrých telefonech všemožné události.

Klepněte pro větší obrázek
Nové notifikační centrum plní stejnou roli jako na chytrých telefonech

Windows doposud upozorňoval na různé události pomocí notifikačních proužků, které vyjížděly v pravém horním rohu. V Action Centru najdete jejich přehled. Správce notifikací je zatím jednoduchý a jak sám Microsoft píše, teprve jej dolaďuje, čili v následujících sestaveních se může jeho podoba i funkčnost ještě změnit.

Prozatím bude zobrazovat informace o nových e-mailech, zprávy ze Skypu, Facebooku a některých dalších aplikacích, které podporují notifikace.

Klávesové zkratky

Microsoft v druhém veřejném buildu nabízí také novou klávesovou zkratku Win+Shift+šipky, která slouží pro rychlé přesunutí aktivní aplikace na další monitor. Toto jistě ocení každý, kdo pracuje s vícero displeji a chce si několika údery do klávesnice sjednat pořádek na desktopu.

Při této příležitosti stojí za to připomenout i další klávesové zkratky, které se nově objevily ve Windows 10 TP a doposud jsme o nich nepsali. Níže tedy najdete jejich stručný seznam. Není jich mnoho.

 • Win+Tab zobrazí microsoftí Exposé, tedy přehled miniatur všech otevřených oken a možnost založit novou virtuální plochu
 • Win+Ctrl+D vytvoří novou virtuální plochu
 • Win+Ctrl+F4 zruší aktuální virtuální plochu
 • Win+Ctrl+šipky prochází mezi virtuálními plochami
 • Win+šipky přimkne okno k levé/pravé polovině plochy jako u starší verzí Windows, ale šipky nahoru/dolu nově přimknou okna do rohů

Animovaný přechod mezi virtuálními plochami

Další novinky si všimnete pouze v případě, pokud budete vytvářet virtuální plochy. Přechod mezi jednotlivými plochami je nyní více zvýrazněný animací, v prvním sestavení totiž přechod mezi plochami leckoho mátl – tedy alespoň podle Microsoftu.

Rychlé a pomalé aktualizace

Výše zmíněné jsou hlavní novinky druhého veřejného sestavení, ale já bych zmínil ještě jednu věc. Microsoft se totiž na blogu detailně rozepsal o samotném managementu vydávání aktualizací.

Jak jsem napsal výše, první veřejný build měl číslo 9841 a ten druhý 9860. Samozřejmě se nabízí otázka, kde je těch zbývajících 18 uprostřed. Jedná se o denní sestavení – tzv. Canary, které Microsoft nezveřejňuje. S těmito buildy si hraje jen úzký kruh interních testerů. Vybrané buildy pokračují o patro výše a dostanou se k nim členové týmu OSG (Operating Systems Group). V dalším kole přichází na řadu celý Microsoft a poté konečně veřejní testeři z programu Insider – tedy asi milion zájemců z celého světa. Podstatné je to, že se široká komunita dostane k novým buildům velmi rychle – maximálně několik týdnů po okruhu Canary.

Klepněte pro větší obrázek
Systém testovacích skupin od nejčerstvější Canary po veřejný program Insider 

Veřejní testeři nyní budou moci získat nový build ještě rychleji, Microsoft totiž rozdělí aktualizační kanál programu Insider na pomalý a rychlý. Možnost přepnutí objevíte po instalaci sestavení 9860.

Klepněte pro větší obrázek
Program Insider bude počínaje sestavením 9860 dvourychlostní

Rychlý kanál nabídne sice častěji aktualizace, ty ale nemusejí být tak vyladěné, i když i nadále budou muset projít cyklem Canary – OSG – Microsoft. Pokud si budete chtít nadále hrát s Windows 10, ale chcete mít přeci jen stabilnější systém, můžete zůstat v pomalém kanálu a aktualizace k vám dorazí až ve chvíli, kdy její relativní bezchybnost ověří okruh rychlých insiderů.

Klepněte pro větší obrázek
Výběr rychlosti aktualizací na nová sestavení testovacího Windows 10

Hlavní novinkou druhého veřejného sestavení Windows 10 Technical Preview je tedy nakonec hlavně odhalení tohoto aktualizačního zákulisí a představení dvourychlostních updatů. Testování Windows se tímto způsobem opravdu ještě více přibližuje prohlížeči Chrome a jeho aktualizačním kanálům Dev, Beta a Stable.

Témata článku: Software, Notebooky, Microsoft, Windows, Operační systémy, Windows 10, Insider, Wine, Build, Tester, Stable, Přepnutí klávesnice

89 komentářů

Nejnovější komentáře

 • koutnak 26. 1. 2015 13:35:23
  Mi se včera nabídla aktualizace na W10 TP (používám Win7 64). Já do této...
 • wilik1 23. 1. 2015 14:41:43
  Win8 byl opovrhovaný a spousta lidí s desktopem nadávalo.co to je metro...
 • matelko 2 25. 10. 2014 9:13:23
  :-) Ten PC setings mi dost připomíná Administrátorské centrum naší...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama