Jaký bude Windows Server 2008?

Windows Server 2008 je jedna z nejočekávanějších SW novinek příštího roku. Přinese svěží vánek do světa serverů?

Windows - Linux, Windows - Linux, je to pořád dokola, na desktopech i na serverech. Ten má to a ten zase tohle (a všichni dohromady udělají moc). Co ale takhle spojit vše do jednoho a plně použitelného systému? Vznikne zkyslý pokus nebo krémová a lahodná omáčka?

Ačkoliv předchozí verze Windows Serveru pochází z roku 2003, stále se jedná o velice mocný nástroj pro správu serveru, zejména díky neustálé podpoře a vývoji. Jak jde čas, tak rostou i požadavky a objevují se nové potřeby nutné k progresivnějšímu chodu a vývoji, na které už starý systém nestačí tak rychle reagovat. Z toho důvodu v Redmondu dozrává „Longhorn“.

Sbohem, příkazový řádku, a vítej, PowerShelle

Když už jsme v úvodu nakousli válku mezi serverovými systémy Linux/Unix a Windows, i zarputilejší odpůrce Unixu musí uznat, že jednu základní výhodu Unix má, a sice velice propracovaný systém skriptování a dávek, který administrátorům výrazně zjednodušuje práci. Windows Server toho samozřejmě nabízí také hodně, do nové verze se však hodlá hodně zdokonalit a přinese absolutní novinku nazvanou PowerShell. Nejedná se o žádnou novou verzi oleje pro motorová vozidla, ale o velice mocnou technologii, která nabízí objektově založené skriptování a programování na bázi výtečného .NET Frameworku. Správcům toho má nabídnout opravdu hodně, očekává se více než sto dvacet nástrojů ke kompletní správě systému bez nutnosti zásahů z grafického rozhraní.

Nová technologie s sebou samozřejmě přináší i povinnost správců naučit se nové vědomosti. Ty se však neztratí ani v případě, že se servery od Microsoftu nebudete mít žádný kontakt, protože v budoucnu bude PowerShell začleněn do všech desktopových operačních systémů Microsoftu, tedy i do těch desktopových. Tento systém plně nahradí dnes již profláknutý příkazový řádek (sbohem cmd.exe) a skriptovací technologii Windows Scripting Host (třikrát hurá).

Klepněte pro větší obrázek
PowerShell nebo Server Manager - stačí si vybrat

Opět o něco přístupnější web

Jednou z mnoha „vymazlených“ věci, na které se každý informovaný zájemce třese, je i nový webový server IIS vstupující do sedmé verze. Už v nyní aktuální RC verzi Windows Server 2008 se IIS 7.0 nemůže nikdo nabažit a webhostingové společnosti dokonce staví hosting právě na této verzi.

Kouzlo nového „iieska“ spočívá v jeho jednoduchosti, stabilitě a nově také bezpečnosti. Už jen ta představa, že ve východním nastavení spustíte webserver a je na něm povolen pouze port 80 (oproti povolenému takřka všemu, co povolit lze, v případě IIS 6.0) pro přenos klasického http protokolu, je opojnější než marihuanová seance na vysokoškolském privátu. Veškeré další potřebné služby a funkce už si pak musí správce povolit pěkně sám, a to mu zajistí nejen zvýšenou bezpečnost, ale i dokonalý přehled o tom, co mu na webserveru skutečně běží.

Klepněte pro větší obrázek
Webserver IIS 7.0 vypadá velice slibně zejména v oblasti stability a bezpečnosti

Vzdálený přístup nově a lépe

V předchozích verzích několika svých technologií měl Microsoft slušně vykročeno a není tedy divu, že se jich nechce vzdát a jejich funkčnost dále rozvíjí.

Pokroku se dočkají terminálové služby jako celek. Ta například poměrně diskutabilní vzdálená plocha tak, jak jí známe dnes, nabídne úplně jiný přístup pomocí Remote Desktop Protocol 6.0, díky kterému bude možné „nasdílet“ pouze určitou aplikaci, kterou pak bude možné vzdáleně ovládat. Nepůjde to ale pouze přes předem připravenou aplikaci, ale také přes webové rozhraní, které si u vývojářů a uživatelů celkově získává stále větší oblibu díky své univerzálnosti. Mnozí velikáni ukazují, že tudy v budoucnu povede cesta a Microsoft to svým krokem jen potvrzuje.

Nový a vylepšený bude i .NET Framework, jehož nejnovější verzi 3.5 už lze doinstalovat i do současných systému a například na Windows Vista už jsou u některých aplikací nové „frameworky“ vyžadovány. Je to trochu zvláštní, protože mnozí vývojáři a další zainteresovaní ještě donedávna často využívali možností .NET Framework 1.1 a teprve nyní přecházejí na dvojku.

Okna bez oken

O PowerShellu už jsem se zmínil a pokud jste odstavec se mu věnující letmým skokem přeskočili, radši se k němu vraťte. Další z výraznějších inovací na něj totiž navazuje.

Server Core je speciální instalace Windows Serveru 2008, která se pro mnohé nainstaluje v té nejnudnější vizáži a verzi, v jaké to vůbec jde. Nečekejte žádná okénka a efekty Windows Aero, ale pouze a jedině příkazový řádek, který bude kompletní centrálou správy celého serveru, která podle slov Microsoftu sice nemá nijak ulehčit systémovým prostředkům, ale je vhodná spíše pro spořivce anebo správce, kteří prostě grafické rozhraní ke správě nepotřebují.

Jmenuji se Server a jsem Manager

Zdokonalení by měla doznat i grafická správa celého Windows Serveru, luxusu se tedy nedočkají pouze příznivci skriptování a dávkových příkazů. Nová centrála pro komplexní správu, se kterou se Microsoft rád a často vychloubá, nese název jasný jako věrohodnost českých politiků – Server Manager.

Ten by měl být vstupní a jedinou branou do nového serverového prostředí a tvůrci zaručují, že ke správě nebudeme potřebovat žádné jiné nástroje či dokonce aplikace třetích stran. Z volně dostupné testovací verze lze usuzovat, že tomu tak opravdu bude, reálně se to ale samozřejmě prokáže až za nějakou dobu ostrého nasazení.

Je toho víc, mnohem víc

Pokud patříte mezi ty, kteří museli nebo musí řešit problémy s virtualizací operačních systémů na serveru, jistě mi dáte za pravdu, že se virtualizační software nevybírá snadno, navíc se s jeho pořízením pojí nezanedbatelné finanční náklady. Těmto problémům by měl nový Windows Server elegantně předcházet.

Microsoft do něj (resp. do některých verzí) hodlá začlenit virtualizační software Hyper-V, který opět bude nabízen v několika instancích, ať už jako přímá virtualizační složka nebo jako nativní. Uvidíme, jak se osvědčí v ostrém chodu, protože dosavadní virtualizační aplikace od Microsoftu – Virtual Server – vážně narazila na konkureci VMware, vedlé kterého se tváří jako chudý příbuzný.

Opravdu výrazných novinek se dočká i Active Directory (AD) systém, který už ve verzi 2003 přináší nezpochybnitelný komfort. „Ádéčko“ nově získá správu certifikací a práv a bude možné určovat a spravovat různé identity.

Zkoušejte už dnes

Release Candidate (RC) verzi je možné si zdarma stáhnout na stránkách Microsoftu. Není přitom nutné instalovat systém na pevný disk, ale postačí jeho „rozběhnutí“ v některém z virtualizačních programů. Bez problémů funguje například pod Virtual PC a VMWare.

Klepněte pro větší obrázek

Jak je u Microsoftu zvykem, i v případě Windows Serveru 2008 nabídne velké množství různých licenčních modelů a podle prognóz bude nalezení té pravé verze úkolem na dlouhé zimní večery. Různit se budou i ceny, například verze Windows Server 2008 Standard s CAL licencí vyjde asi na osmnáct tisíc korun, verze pro Itanium systémy se pak cenově vyšplhá až na čtyřiapadesát tisíc korun na jeden procesor.

Den D a oficiální světové vydání je stanoveno na 27. února. Redakce Computeru a Živě.cz samozřejmě bude u toho a přinese vám ty nejzajímavější informace přímo z místa dění!

Magazíny Živě.cz a Connect! z portfolia Computer Pressu jsou mediálními partnery celosvětového uvedení Windows Serveru 2008 na trh. Více podrobností najdete na www.longhorn.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Linux, Open source

106 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Lukáš Kučera 29. 12. 2007 21:24:04
    "shutdown -s -f -t 0" je odpověď na tvé pocity. To že se při běžném...
  • ach jo 28. 12. 2007 23:32:53
    jo zkousel a pouzival k normalni prace... vcetne mapovani tiskaren a tisku...
  • Jarda 28. 12. 2007 23:15:47
    ehm, zrejme si moc nerozumime - moje puvodni tvrzeni bylo (a je) ze ve Win...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 109

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?