Jaké jsou v reálu nové Chromebooky 2 od Samsungu

Druhá generace Chromebooků od Samsungu přichází ve dvou velikostech a s osmijádrovými procesory. A rozhodně nepatří mezi nezajímavé.

Samsung před měsícem představil dva nové Chromebooky. Ačkoli se u nás oficiálně neprodávají, jsou to zajíamavé stroje, ať už kvůli systému, nebo nízké ceně. Oproti nejlevnějším chromebookům jsou sice novinky Samsungu trochu dražší, na druhou stranu dávaly tušit, že mezi chromebooky vnesou trochu lepší materiály a kvalitnější displeje. Jak je to v reálu, to jsem si mohl nedávno krátce vyzkoušet. Stojí za zvážení pořízení ze zahraničí či neoficiální distribuce?

Samsung v případě svých nových Chromebooků použil poměrně neobvyklý materiál pro zadní stranu víka displeje. Jedná se o imitujíci kůže, a to nejen vzhledem. Toto však neplatí pro oba modely - zatímco pohledem vypadají víka obou modelů velmi podobně, po prvním doteku však poznáte rozdíl. Zatímco na menším 11,6" modelu je materiál měkký a kůži připomíná i po hmatu, na větším 13,3" jde o klasický tvrdý plast.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek 
Menší a větší model na oficiálních fotkách

Příjemné překvapení

Rozdílný je i displej u obou modelů. U menšího použil výrobce obvyklé rozlišení vzhledem k použité úhlopříčce a tudíž nepatří mezi nejjemnější. Zkrátka rozlišení 1 366 × 768 bodů na úhlopříčce 11,6 palce není už dnes žádná velká paráda. To displej většího modelu je zcela jiný – plné HD rozlišení na třinácti palcích již poskytuje jemné zobrazení a osobně na mě působil jako optimální. Větší model se může pochlubit také o něco lepšími pozorovacími uhly.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Menší 11,6" model bude levnější, tomu odpovídá i standardní displej. Jinak je to ale solidně zpracovaný, malý a docela tenký notebook

Oba stroje jsou příjemně tenké. Pokud vedle nich položíme v poslední době hodně populární Chromebook od Aceru, model C720, bude vedle něj vypadat tlustě a neohrabaně. Vzhled se Samsungu zkrátka u obou modelů povedl. Dobré dojmy dělá také klávesnice a touchpad, a to především na větším modelu.

Zajímavé jsou zkušenosti s rychlostí a odezvou notebooků. V javascriptovém benchmarku Octane sice dosahovaly Chromebooky 2 průměrně o třicet procent nižší výkon než zmíněný Acer C720 postavený na platformě Intelu, musíme si ale uvědomit, že zmíněný benchmark dokáže změřit pouze výkon na jednom jádru procesoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Větší 13,3" model nabídne díky většímu prostoru pohodlnější klávesnici a touchpad. Největším lákadlem je ale pořádný Full HD displej. Uvnitř pracuje osmijádrový ARM, Octane benchmark na posledním obrázku naměřil výkon jednoho jádra.

A zatímco procesor v Aceru je dvoujádrový, ARM v Chromeboocích je osmijádrový a podle sdělení Samsungu nedochází k přepínání jader po čtveřicích, ale je schopen využít všech osm jader najednou. A vzhledem k tomu, že operační systém Chrome OS spouští jednotlivé záložky a doplňky v samostatných procesech je práce s notebookem i přes nižší benchmarkové výkony velmi svižná a při velké zátěži (práci s více záložkami obsahujícími náročné webové aplikace) se zadýchá později, než Acer C720.

S dostatkem paměti

Čtyři gigabajty operační paměti jsou chvályhodné a dávají novým Samsungům náskok oproti početnější chromebookové konkurenci s poloviční náloží. Abychom ale byli spravedliví, musíme dodat, že oproti nim budou Chromebooky 2 o něco dražší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Jakoby byly obšité kůží. Možná je to trochu kýč, ale působí to v reálu vážně velmi dobře. 

Ná test výdrže nebyl při krátkém seznámení čas, nicméně uváděná hodnota osmi hodin u menšího a osm a půl hodiny u většího modelu nepůsobí nereálně.

Sympatická je možnost rozšíření úložné kapacity prostřednictvím karet micro SD. Sice tím přijdete o možnost přímé práce s fotkami z většiny digitálních fotoaparátů (budete si muset vypomoci externí čtečkou paměťových karet, případně použitím přímo microSD karty ve foťáku prostřednictvím jednoduché redukce pro SD), nicméně na rozdíl od klasických karet nikde nic vyčnívá z boku notebooku a můžete v něm kartu nechat i trvale. 

Novinky budou každým dnem k dispozici na americkém trhu, poté se různými cestami rozšíří i dále. Našinec je může získat nejvýhodněji osobním dovozem při cestě do USA, nebo může využít zásilkových služeb. Menší model vyjde pro přepočtu a zdanění přibližně na osm tisíc korun, větší na deset. Pokud zvažujete koupi Chromebooku, investice do většího modelu stojí za úvahu. Skvěle se ovládá, je perfektně zpracovaný a přinejmenším displej za příplatek stojí. 

Témata článku: Notebooky, Samsung, Chrome OS, Chromebooky, Chromebook

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • slnko 12. 4. 2014 11:07:14
    Full hd nie je az tak podstatne ale keb to bol ips alebo pls tak by sa to...
  • Hawkey1234 11. 4. 2014 13:18:51
    Jo plně zasunovatelná SD karta, co bych za to dal u klasického ntb..
  • sgaba 11. 4. 2014 10:36:46
    Chromebooky... To jsme to dopracovali:-/
Určitě si přečtěte

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Nové úlovky kamer Googlu: Šmírovačka na Street View nepřestává bavit

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

19.  5.  2017 | redakce | 39

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 57

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 95

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

Nastal čas znovu vynalézt klávesnici. Anebo vám ta současná opravdu vyhovuje?

**Měli bychom provést revoluci klávesnice? ** Anebo je její dnes už hodně zastaralý koncept prostě nejlepší? ** Budeme na klávesnici odkázaní už navždy?

20.  5.  2017 | Jakub Čížek | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky