reklama

Jaká je budoucnost webu? Ajax a bramborová kaše!

Jak budou vypadat webové aplikace v příštích letech? Čeká nás nový web, kde jedna stránka "vykrádá" druhou?

Související odkazy

Slovník
API
JavaScript
server

Před několika dny proběhla v San Franciscu velmi zajímavá konference pod názvem Web 2.0. Vystoupilo zde mnoho odborníků či přímo vizionářů, kteří se zabývají internetovými trendy a technologiemi opravdu ze všech možná firem jako jsou Google, Yahoo, Microsoft, Mozilla Foundation, AOL, Sony a další a další. Bylo diskutováno mnoho zajímavých témat (ostatně samotný pojem Web 2.0 stojí za prozkoumání), většinou se samozřejmě týkala budoucnosti webu.

Bramborová kaše či pyré?

Jedním z diskutovaných témat byla i problematika tzv. "Mashups". Přiznám se, že netuším, zda již existuje nějaký vhodný český výraz, ale pracovně si tento pojem můžeme přeložit třeba jako "kaše". Právě to je podle mnohých odborníků jedna z dalších "velkých věcí" budoucího Internetu.

Oč se tedy jedná? I když jsem výraz přeložil hodně volně, zjednodušeně řečeno jde o webovou službu, která je postavena na službě jiné a částečně ji využívá ke svému provozu. Nejčastěji se v dnešní době setkáte s "mashups", postavených na službě Google Maps. Existuje řada stránek, které zobrazují různé objekty na mapách Google Maps. Webová aplikace tak vlastně obsahuje jakousi nadstavbu, která s využitím cizích dat (v tomto případě map) nabízí jakousi nadhodnotu ke službě původní. Pokud tedy například chcete vytvořit mapu turistických cest na Šumavě, nemusíte komplikovaně vytvářet samotné mapy, ale stačí jen dodatečná vrstva, která v mapě zobrazí informace navíc. V podstatě tak využíváte cizí práci a v tomto případě i nemalé investice. Vaše služba je ale zase na druhou stranu závislá na fungování služby, na které "parazitujete".

Na webu se dá najít podobných služeb již celá řada. Existují služby humorné a zábavné jako je třeba velmi známý Googlefight. Z těch potrhlejších jmenujme třeba Where`s Tim Hibbard. Tato služba zobrazuje s využitím Google Maps aktuální polohu Tima Hibbarda, který u sebe neustále nosí mobilní telefon s GPS. Existují však i služby užitečné, které vám například v přehledné podobě dokáží srovnat ceny konkrétních výrobků u různých e-shopů. Jeden z mnoha přehledů "mashups" můžete najít například na těchto stránkách.

Je to legální?

Jistě vás napadne otázka legality podobných aktivit. Co se Googlu týče, zde zřejmě nic nehrozí, protože sám dává k dispozici API pro přístup ke svým službám, i když je nutná registrace a často je počet přístupů omezen na několik set či tisíc za den. Využítím příslušné služby ji tak svým způsobem dále popularizujete, pokud je tedy z vašich stránek (či zobrazených dat) patrné, kde informace čerpáte.

Co ale když budu podobným způsobem "vykrádat" cizí stránky a na pro čtenáře nezvyklé kombinaci a přidané hodnotě, které k původní službě dodám, vydělávat? Zřejmě bude nutné (v případě komerčního porjektu) a také slušné vyžádat si souhlas autora služby, z níž budu čerpat. Pokud je mi známo, zatím nevznikl kvůli této problematice žádný soudní spor (pokud se pletu, dejte vědět v diskusi), ale kdo ví, co nás čeká v budoucnu.

Technologie v pozadí

S tématem mashups souvisí i další "moderní" slovo - Ajax neboli Asynchronous JavaScript and XML. Právě této techniky se často v hybridních stránkách používá. Nejde o "technologii" v pravém slova smyslu, spíše se jedná o techniku tvorby webových aplikací s využitím kombinace (X)HTML, CSS, JavaScriptu, DOM a XML.

Na rozdíl od "klasických" webových aplikací poznáte Ajax aplikaci tak, že se snaží tvářit jako opravdový program běžící lokálně na vašem počítači. Zobrazovaná data na takové webové stránce jsou pak sice aktualizována, nicméně samotná stránka není znovu načtena kompletně (refresh). Pokud je tedy následkem nějaké akce uživatele (kliknutí na tlačítko a podobně) nutné aktualizovat nějakou hodnotu na zobrazené stránce, nedojde k znovunačtení a překreslení celé stránky, ale jen příslušné hodnoty.

Každý HTTP požadavek, který u klasické webové stránky vyvolá načtení stránky jiné (či znovunačtení stejné stránky) převezme příslušný JavaScript a "Ajax engine". Pokud se jedná o lokální požadavek jako je třeba kontrola uživatelem vložených dat, poradí si s tím stránka sama. Jestliže je vyžadována spolupráce serveru, provede se tento požadavek asynchronně (obvykle s využitím XML), takže není přerušena práce uživatele s aplikací. Díky tomu běží celá aplikace daleko rychleji, není nutné při každé akci uživatele znovu načítat stránku, protože tato komunikace probíhá "na pozadí" pod správou JavaScriptu.

V dnešní době by neměl být problém podobné stránky používat téměř s libovolným prohlížečem jako je Internet Explorer, Firefox, Opera, Safari či Konqueror. Ač se může zdát tato technika jako relativní novinka (a ve své podstatě je, protože masověji je užívána až teď), kořeny sahají až do roku 1998. Tehdy byly první pokusy provedeny týmem, který vytvářel Outlook Web Access jako část Exchange Serveru. Právě webové rozhraní Outlooku bývá považováno za první komerční Ajax aplikaci.

Z poslední doby budete ale zřejmě znát zejména projekty Googlu jako třeba Gmail, který rovněž tuto techniku využívá. Pro detailnější popis Ajaxu vás odkazuji na encyklopedii Wikipedia. Tam se dozvíte i některé nevýhody tohoto způsobu tvorby webových aplikací, například velmi zrádné tlačítko "Zpět", které může ledacos zhatit.

Témata článku: Google, Budoucnost, Ajax, Maps

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • nxt 12. 10. 2005 14:56:34
    ona se tam Opera snad dobelha, alespon to jeji vyvojari slibuji....navic...
  • brano 11. 10. 2005 23:42:10
    Tak tomuto sa hovori jazykova, schizofrenia
  • Yaroukh, Yaroukh 11. 10. 2005 23:31:22
    a pro taky-prohlizec Operu musis transformaci stejne implementovat i na...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama