reklama

Jak vybrat webhosting a nespálit se

Podle čeho si vybrat webhosting a na co si dát pozor? Že cena není všechno ví asi každý. Poradíme vám, čeho je dobré si při výběru hostingu všímat.

Webhostingový trh nabízející dnes již v podstatě všechno a mnohdy ještě více, je džunglí. Nespočet parametrů v drtivé většině se superlativem „neomezený“ nutí lidi zamyslet se nejen nad významem tohoto slova. Projděme si tedy základní parametry webhostingu a ukažme si obvyklé praktiky a významy tohoto webhostingového slovníku.

Neomezený prostor neexistuje

Prostor nebo také kapacita je jedním ze základních ukazatelů webhostingu. Je však nutno podotknout, že je také často velmi přeceňovaný a rozhodně ne jediný důležitý. Jako důležité se může zdát, že neomezený prostor neexistuje. Dalo by se říct, že ten, kdo vám jej nabízí, je prachsprostý lhář. Reálné potřeby vaší prezentace je vhodné si spočítat již dopředu a nechodit do zbytečně „neomezených“ či v podobných superlativech vedených nabídek. Takové na pozadí nutně skrývají nějaké jiné a pravděpodobně nepříjemné omezení, které vás může kdykoliv překvapit.

Databáze a další služby

Webhosting je již dlouho spojován s databázemi či třeba statistikou přístupů. Databáze dnes slouží k chodu jakéhokoliv trochu složitějšího webového systému, a i u ní je třeba brát v úvahu omezení kapacity či výkonu (často v podobě počtu připojení či dotazů za nějaký časový úsek).

Pro větší projekty je zajímavé poptávat statistiky přístupu. U většiny webhosterů je taková služba v základní nabídce – což ovšem neznamená, že je Vám i automaticky aktivována. Není tedy od věci se po takové ní podívat. Mnohdy je zpětná analýza logu nemožná a můžete tak přijít o cenná data.

E-mail

E-mail je dnes chápán jako zcela základní a naprosto zásadní služba. Kterýkoliv placený webhoster nabízející e-mailové služby by je měl mít na kvalitativně vyšší (nebo aspoň srovnatelné) úrovni jako nejlepší dnešní freemail služby. Co u freemailu pravděpodobně nezískáte a u webhostera by chybět rozhodně nemělo, je především zálohování, a alespoň základní telefonická či online podpora. Pokud si tedy omylem smažete e-mail, webhoster by vám jej měl být schopen obnovit z data (které nejčastěji jsou z předešlé noci,) a z těch si budete moci stáhnout či přeposlat cokoliv vás napadne. A to nejlépe ještě na počkání po kontaktování podpory.

Abych neopomněl – i u e-mailu jsou důležité parametry, mezi něž patří služba antispamu a antiviru, maximální velikost zaslané schránky, a pak samozřejmě i kapacita schránky či domény. K webhosterům bez antiviru a antispamu raději vůbec nechoďte.

Pozor na přenos

Mezi často ukryté, ale velmi důležité parametry patří rychlost přenosu a jeho datová kapacita. V dnešní době není problém mít doma dostatečně rychlou linku, abyste při přenosu větších souborů nemuseli zbytečně čekat. A byla by tedy velká škoda, kdybyste pak museli čekat při přenosu právě z vašich webových stránek. Nebo hůř – doplácet za to, že k vám lidé chodí a vaše stránky tak mají větší než „neomezený“ přenos.

K získání těchto informací je vhodné řádně projít webové stránky nebo se poptat po nějakém zkušebním provozu, kde si minimálně rychlost sítě velmi snadno ověříte. Snad právě díky dostupnosti rychlejšího spojení není dnes výjimkou, že webhosting je provozován v některých případech na úplně stejné lince, jako máte sami domů. A právě na tento nedostatek snadno přijdete.

Sledujte důvěryhodnost

Tak jako jdete při nákupu do osvědčených obchodů, je vhodné využívat pro služby webhostingu osvědčené a stabilní firmy. Samo vytvoření serveru poskytující webhostingové služby není ničím extra složitým a mnohem více úsilí, ale i peněz jde do okolního zázemí nutného k udržení stability a dostupnosti (a v krizových případech i třeba obnovy). To se může týkat třeba situací při útoků na síť či službu, odolnosti strojů na přetížení ale i obvyklé záplatování systému při odhalení chyby.

Ocitáte-li se na tržišti s webhostingem poprvé, projděte si internetové diskuze, podívejte se na reference a nezajímavé nemusí být ani, jak dlouho váš vytipovaný webhoster vlastně existuje.

A samozřejmě cena

Ať si každý z nás myslí cokoliv, faktem je, že za dobře odvedenou práci se sluší také dobře zaplatit. Těžko uvěříte o kvalitě malíře, pokud si po vymalování ložnice řekne jen o 500 Kč. Kdo ví, čím to vlastně vymaloval, a jak to bude za chvíli vypadat. A stejně tak i naopak, asi by bylo překvapením, pokud by byla částka 100× vyšší (nechť se na mě malíři nezlobí).

Webhosting je služba jako spousta jiných a chcete-li tuto službu kvalitní, bude to pravděpodobně stát nějaké peníze. Buď vás, nebo někoho jiného (samozřejmě v lepším případě). Kterýkoliv kvalitní webhosting musí stát určité peníze a je úsměvné sledovat diskuze, kde zhrzený zákazník po půlroce provozu zjistil, že jeho poskytovatel za jeho pár korun jaksi zapomněl dělat zálohy nebo se mu už nelíbí, jakou mají návštěvnost jeho stránky.

Volte tedy takového webhostera, u nějž máte dojem, že to co od něj očekáváte, také odpovídá tomu, co mu dáváte. A nebojte se ověřit si svá očekávání, ať už jsou jakákoliv. Lépe dříve než později, protože v momentě kdy Váš web běží a lidé jej navštěvují, je nepříjemné řešit přesun dat, výpadky či hledat nový hosting.

autor je výkonným ředitelem společnosti Ignum

Témata článku: Webhosting, Volt

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Adolf Pupík 29. 10. 2014 21:12:03
    Lhář Kaluža (majitel Banan.cz) se chce soudit. Za pravdu se člověk zlobí....
  • Karel Vodnář 3. 5. 2013 15:03:50
    Dobré zkušenosti s http://mydreams.cz Podpora stále dostupná, a problémy...
  • LubošMaly 18. 2. 2013 18:09:16
    Máte někdo zkušenosti s ghostingem? My máme jen ty nejhorší- a chceme se...
reklama
Určitě si přečtěte

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 46

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

** Autorům ransomwaru pro Android se nedá upřít jedna věc ** Mají zvrácený smysl pro humor ** Vydávají se za Avast, FBI nebo třeba NSA

24.  2.  2017 | Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama