reklama

Jak testujeme: tiskárny a multifunkční zařízení

1. listopadu 2007
Jak testujeme: software všeho druhu
Jak v Computeru testujeme tiskárny a kancelářská multifunkční zařízení.

Není tiskárna jako tiskárna, pro laserovky, inkoustové tiskárny a multifunkční zařízení je proto nutná trochu odlišná metodika.  

Multifunkční zařízení a inkoustovky

U multifunkčních zařízení nesmí chybět test skeneru – hodnotíme hlavně dva nejdůležitější parametry: kvalitu snímání a rychlost. Stranou ale nezůstávají ani možnosti softwarového ovladače. Pro test používáme fotografie s dostatkem tmavých i světlých tónů. Kvalitu skeneru spolehlivě určí hlavně tmavé odstíny a jejich slévání. Rychlost snímání skenerů měříme na nejběžnějších předlohách – listů formátu A4 při různých rozlišeních. Body navíc skener pochopitelně dostane například za podavač dokumentů, dianástavec apod.

Tisk testujeme na odpovídajících dokumentech – pro fotomultifunkční zařízení používáme kvalitní černobílé i barevné fotografie, u modelů pro kancelářskou práci běžné barevné dokumenty a rovněž fotografie. Pozornost věnujeme barevnému nádechu u černobílých snímků, zajímá nás také věrnost podání pleťové barvy.

Při testu používáme jak nejlepší značkové papíry příslušných výrobců, tak i levnější alternativy, někdy i s různou gramáží. Testovací dokumenty a fotky tiskneme v nejlepší možné kvalitě.

Důležitým měřítkem kvality tisku je také rovnoměrnost a bezchybnost barevného či černobílého přechodu. To ověřujeme na testovacím obrazci obsahujícím čtyři barevné a jeden černo-bílý přechod. Zajímají nás případné chyby – tendence zesvětlovat či ztmavovat barevné odstíny, případně šum a pruhování.

Neméně důležitá je rychlost. Měříme dobu vytištění standardního formátu A4, u fototiskáren také rychlost vytištění barevné fotografie velikosti 10 × 15 cm. Nezapomínáme samozřejmě ani na tiskové náklady. Tiskneme tak dlouho dokud v jedné kazetě nedojde inkoust a takto počítáme náklady na jednu fotografii či dokument.

Klepněte pro větší obrázek

Spojením skeneru a tiskárny vzniká další zařízení – kopírka. Rychlost kopírování zkoušíme ve dvou různých kvalitách – v té maximální barevně a ve střední kvalitě černobíle.

Důležitou součástí většiny fototiskáren jsou také čtečky všech druhů paměťových karet a tisk přímo z nich opět bez počítače. S tím souvisí také položka rozmístění ovládacích prvků a kvalita displeje, protože v zařízeních s barevným LCD displejem se dá promítnout náhled fotografií z těchto paměťových karet a podle něj zvolit, které se budou tisknout. U textových displejů je nutné řídit se názvem souboru, což bývá pouhé číslo fotografie, nebo vytištěným indexem.

Laserové tiskárny

Pro test laserových tiskáren používáme speciální testovací obrazec se třemi barevnými fotografiemi (budova, příroda, postava), jednou černobílou fotografií a barevnými pruhy ve všech barevných škálách. V neposlední řadě jsou na obrazci černé nápisy od největších až do těch nejmenších dvoupixelových fontů, a to obyčejně i inverzně. Důležitou součástí obrazce je také skupina velmi tenkých černých linek jen nepatrně vzdálených od sebe. Na nich se dá jednoduše zjistit, jak jemně dokáže tiskárna tisknout. 

Tisk však testujeme také na barevných fotografiích, které tiskneme na běžný kancelářský papír (gramáž 80 g/m2). Daleko více se ale kvalita laserových tiskáren pozná na tisku černobílých snímků. Zde laserovky většinou selhávají a jejich tisk připomíná první modely inkoustovek.

Výhodou laserových tiskáren je samozřejmě rychlost. Testujeme ji na různých dokumentech: černý text o rozsahu 1 800 znaků na nejhorší možnou kvalitu (z MS Word 2000), barevné grafy a tabulky s textem na velikost A4 na střední kvalitu (z MS Excel 2000) a fotografie velikosti 10 × 15 cm a A4 ve vysoké kvalitě (300 dpi z Adobe Photoshop). Při tomto tisku hraje jistou roli také operační systém a volná paměť počítače (probíhají tam první výpočty při zadání tisku), proto je třeba brát údaje o rychlosti tisku spíše relativně, jako srovnávací mezi všemi tiskárnami.

Vzhledem k tomu, že laserovky jsou velmi rychlé, testujeme také hromadný tisk deseti dokumentů. Naměřenou dobu pak dělíme deseti. S rychlostí také souvisí doba zahřívání. I tu samozřejmě v testech zohledňujeme. 

Cenové náklady na vytištění jedné černobílé či barevné stránky se počítají při 5% pokrytí stránky jednou barvou. Abychom dodrželi tuto normu, vytvořili jsme černý obdélník pokrývající 80 % strany a tiskneme s novým černým tonerem, dokud nedojde. Výsledné číslo potom násobíme šestnácti (tj. 80/5), čímž dostaneme počet normostránek na jednu tiskovou kazetu. Pak už jen stačí zjistit cenu tonerové kazety a přibližné náklady na tisk jedné normostránky jsou na světě. Podobně postupujeme u barevného tisku, kde používáme tři obdélníky (azurový, purpurový a žlutý), z nich každý pokryl 25 % stránky. Výsledek tedy násobíme pěti (25/5). Je nutné mít ale na paměti, že pokrytí stránky bývá obvykle větší, takže náklady na tisk se mohou zvednout dvakrát i třikrát. 

Kde najít další informace

Metodika testů tiskáren se samozřejmě mění s jejich určením a provedením. Například zařízení určená do kanceláře si samozřejmě vyžádají odlišnou metodiku od například fototiskáren. Přesnější informace najdete vždy u konkrétního testu v časopise pod názvem Jak jsme testovali.

Témata článku: Tiskárny

Nejnovější komentáře

Přidat příspěvek
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 31

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 409

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 65

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama