Jak testujeme: sety myší a klávesnic

1. listopadu 2007
Jak testujeme: Wi-Fi prvky
Metodika pro testování klávesnic, myší a setů.

Všechny sady, které mají odvahu zúčastnit se testu časopisu Computer, jsme podrobili mnoha zkouškám. Celkový bodový součet a samozřejmě výsledné umístění je dáno dosaženým výsledkem pěti nezávislých hodnotících kategorií.

Co je doma, to se počítá

Nejprve hodnotíme vybavení klávesnic i myší. Velký důraz byl přitom kladen na počet přídavných tlačítek a možnost jejich programování. Pro dnešní myši tři tlačítka (včetně kolečka) nepředstavují standard, ale naprosté minimum. U klávesnic jsou přídavná tlačítka také velmi žádoucí, některé klávesnice jich měly až téměř nadbytek, jiné spíše symbolické množství. V zásadě ale nechyběly nikde. Tlačítek může být sice mnoho, ale musí být také dobře přístupná a ovladatelná.

Klepněte pro větší obrázek

Jelikož téměř všechny myši i klávesnice byly bezdrátové, hodnotili jsme také přítomnost nabíječky na baterie. Zde jsme trochu znevýhodnili myši, které jsou známé svojí obrovskou výdrží a nabíječky tak nepotřebují. Řeč je zejména o myších Microsoft. Testovat samotnou výdrž však nebylo technicky ani časově možné a zmiňujeme tedy hodnotu udávanou výrobcem (pokud ji uvádí).

Velmi důležitou vlastností multimediálních klávesnic je možnost ovládání externích přehrávačů speciálními tlačítky. Všechny klávesnice jsme testovali na přehrávačích Winamp, PowerDVD, RealPlayer, Windows Media Player, a méně standardním, avšak dobrým programem MV2 Player.

Není nad pohodlí

Největší váhu měla kategorie Ergonomie, kde jsme například u myší hodnotili, zda jsou tlačítka vhodně umístěna, nutnou sílu pro jejich stisk a hlučnost. Velmi často používaný ovládací prvek myši je samozřejmě i kolečko, a tak nebylo naší kritice v oblasti provedení, síly stisku či tuhosti pohybu ušetřeno ani to. Neméně podstatný je tvar a celkové provedení myši, které jsme hodnotili též. Dobrá myš musí být zkrátka příjemná na omak a musí dobře padnout do ruky.

Obdobné parametry jsme sledovali rovněž u klávesnic. Tlačítka musí mít optimální zdvih a jejich stisk nesmí činit žádné potíže – nesmí být příliš tuhá ani příliš poddajná. Jednotlivé klávesy by též měly mít do určité míry standardizované rozměry i rozmístění. Žádné klávesnici nechyběla možnost přizvednutí, ať už běžnými výklopnými nožičkami nebo polohovatelným podstavcem jako u modelu Benq x730 Wireless Desktop Companion Pro. Klávesnice by neměla být příliš vyvýšena nad desku stolu, aby nedocházelo k vyvracení zápěstí. K některým jsou za tímto účelem dodávány speciální předložky.

Zvuk cvakajících kláves jistě není příjemný samotnému pisateli ani všem okolo, proto jsme subjektivně hodnotili i hlučnost při běžném psaní.

Souboj z očí do očí

Těžké chvíle pro všechny myši nastaly při testovaní kvality jejich snímače. Každý model byl podroben náročné zkoušce na běžném povrchu, který představovala textilní podložka (v tomto případě tmavě modré barvy) a běžný dřevěný povrch stolu. Zde při běžném pohybu obstály všechny myši bez větších problémů, což je také minimální předpoklad pro jejich praktickou použitelnost. Rozdíly ovšem byly při zvyšování rychlosti pohybu až téměř do extrému, kde obstály už jen ty nejlepší. Tím trápení myší neskončilo a přišel na řadu test schopnosti pohybu na extrémních površích, kde se některé myši nebyly schopny vůbec zorientovat. Obtížné podmínky byly nasimulovány lesklou barevnou obálkou časopisu Computer a lesklým povrchem podložky pokryté alobalem.

Bezdrátový přenos většiny sad byl v pásmu 27 MHz s dosahem dva metry. Lišily se pouze počty kanálů nebo ID kódů. K testu se nám však dostavily i sady pracující na frekvenci 2,4 GHz, které se mohou pochlubit až desetimetrovým dosahem. Tradiční místo v tabulce zaujímá i obtížnost instalace, kde některé modely překvapily a k celkové funkčnosti nainstalovaných ovladačů nevyžadovaly restart. Hodnotili jsme i způsob připojení. Nejlepší a nejpoužitelnější možností je připojení přes USB s možností redukce na konektory PS/2.

Poslední hodnocenou kategorií byl použitý software, kde jsme kladli důraz zejména na možnosti programování přídavných tlačítek, jednoduchost či nabídku jiných specialit, které software umožňuje.

Některé parametry zejména z kategorie Ergonomie vycházejí ze subjektivního hodnocení, avšak při zachování důrazu na co největší pohodlí při psaní a používání myši.

Témata článku: Software, Programování, Bezdrátové nabíjení, Klávesnice, Myši, Bezdrátová klávesnice s myší

Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 55

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?