Jak probíhá česká lokalizace softwaru od Microsoftu

Možná vás někdy napadla otázka, co všechno předchází tomu, než se lokalizovaná verze produktu dostane k uživatelům.

V tomto článku se seznámíme s některými procesy, bez kterých by například operační systém Windows nebyl dostupný v přibližně stovce jazyků, nám dobře známou češtinou a slovenštinou počínaje a třeba jazykem Zulu konče.

Internacionalizace

Internacionalizací se rozumí proces návrhu a vývoje produktů takovým způsobem, že mohou být používány lidmi z různých zemí, kteří mají odlišné zvyklosti, a lze je snadno a efektivně lokalizovat. V praxi to znamená, že takto správně navržený software si musí například poradit se zobrazováním a zadáváním znaků (podpora Unicode napříč celým produktem, dostupnost písem a klávesnic či editoru IME pro asijské jazyky).

Neméně důležité jsou i formáty data a času. Název dne v týdnu je zobrazen na základě lokále, nikoli jazyka operačního systému. Nastavení prvního dne v týdnu je také závislé na daném lokále. Nutností je podpora časových pásem a zimního a letního času. Ohled je třeba brát i na formáty čísel a měn.
Za zmínku stojí i možnost zpřístupnit některé specifické systémové funkce. Česká verze Windows 7 podporuje rozpoznávání českého rukopisu. Při vývoji této funkce bylo potřeba mimo jiné systém vytrénovat na vzorcích rukopisu poskytnutých českými dobrovolníky. Dále bylo třeba vymyslet i vhodné české věty, které se používají při přizpůsobení rozpoznávání.

Lokalizace_img01.jpg Lokalizace_img02.jpg
Rozpoznávání českého rukopisu

Lokalizovatelnost

Dříve, než je možné zahájit samotné překlady textových řetězů, je potřeba zajistit, aby byly splněny požadavky lokalizovatelnosti. Všechny textové řetězce musí být odděleny od vlastního kódu (resource DLL) a lokalizovatelný text identifikován. Anglický text by také měl být snadno přeložitelný.
Pro testování lokalizovatelnosti slouží pseudolokalizace, která umožňuje odhalit potencionální chyby ještě před zahájením lokalizace do konkrétních jazyků – anglické texty jsou nahrazeny speciálními písmeny. Na pseudolokalizovaném sestavení se pak hledají funkční chyby, snadno se i odhalí řetězce, které z nějakého důvodu nebyly nahrazeny.

Lokalizace_img03.jpg
Ukázka jednoho typu pseudolokalizace

Lokalizace

Pod pojmem lokalizace se skrývá daleko víc než jen prosté překlady textových řetězců. Na začátku je potřeba koncepčně přistoupit k terminologii, definovat překlady daných termínů a dbát na jejich konzistentní používání napříč produktem. Stejně důležité je i zachovávat jednotný styl.
Překládá se nejen uživatelské rozhraní, ale i nápověda, která bývá dostupná offline jako součást produktu spolu s online verzí dostupnou na produktovém webu. Pro různé jazyky existuje různý rozsah lokalizace – Extend of localization (EOL).

Lokalizační tým dostane od produktového týmu balíčky textů, které je potřeba přeložit (handoff). Při lokalizaci se používá recyklace, pokud se některé texty od minulé verze nezměnily, jsou automaticky použity ve verzi nové. Překládají se tedy jen nové a změněné řetězce. Dále se opravují nalezené chyby. Přeložené balíčky (handback) zašle tým zpět produktové skupině, která zajistí vytvoření testovacího sestavení. Celý cyklus se opakuje do doby, než jsou přeloženy všechny požadované anglické texty a je dokončeno testování.  

Lokalizace_img04.jpg
Lokalizační proces

Testování lokalizace

Při procesu lokalizace vzniká velké množství různých typů lokalizačních chyb (bugů). Testování je proto z pohledu kvality kriticky důležité. Stále se mohou objevit problémy s lokalizovatelností, například hardcoded řetězce nebo funkční chyby. Daleko častější jsou ale chyby související s překlady. V některých případech, kdy je překlad delší než původní text, může nastat oseknutí (truncation), případně text narušuje rozložení dialogového okna. Problém se může objevit třeba v některých případech, pokud je řetězec o sedmi znacích „Send IM“ přeložen pomocí 22 znaků jako „Odeslat rychlou zprávu“.

Překladatelé rovněž nevědí, kde přesně se aktuálně překládané texty objeví. Tím vznikají problémy s přesností překladu a obecně s kontextem. Například slovo „volume“ může ve směšovači znamenat „hlasitost“, avšak při správě disků je správný překlad „svazek“. Podobná situace může nastat i u překladu slova „image“. Může se jednat o „obrázek“ či „bitovou kopii“. Stejně tak se objevují i chyby, kdy mají texty v jednom dialogovém okně nejednotný styl nebo není užit správný rod – „new“: nový (úkol) x nová (zpráva) x nové (rozložení).

Pozor je třeba dávat i na řetězce, kde se vyskytují proměnné. „Created on %s.“ může být v kontextu „Vytvořeno dne %s.“. Pokud se ale jedná třeba o domácí skupinu, může být správným překladem „Vytvořeno v počítači %s.“.

Při nalezení lokalizační chyby se identifikují konkrétní problematické řetězce, provede se analýza, proč k chybě došlo a zda existují i podobné chyby. Následně se zajistí oprava (podle času nalezení a závažnosti buď v připravované verzi produktu, nebo až ve verzi příští, pokud byla chyba objevena až po uvedení na trh).

Lokalizované verze se mimo jiné testují i pomocí selfhostingu, kdy vybraní zájemci dlouhodobě provozují připravovaný produkt na svých počítačích a snaží se odhalit chyby. Ve společnosti Microsoft také interně probíhají jazykové hry, které jsou postaveny na tom, že hráči procházejí statické screenshoty pořízené v lokalizovaném produktu. Pokud objeví nějaký problém, mají možnost jej v obrázku vyznačit a odeslat o něm informace lokalizačnímu týmu.

Užitečné materiály

  • Detailní informace o této problematice můžete nalézt na webu http://msdn.microsoft.com/en-us/goglobal/ včetně doporučení pro vývojáře, jak vytvářet aplikace připravené pro globální trh. 
  • Pokud naleznete přes veškerou péči věnovanou testování ve finální lokalizované verzi chybu, budeme rádi, když nám pošlete report na czebeta@microsoft.com.

Autor: Jan Šteberl

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.


Sledujte Živě na Facebooku

celkem 6

Poslední názory Názory

Největší práce byla na chybových hláškách, nemám... .tux 16.  2.  2011 15:35
Pro mě je největší problém, když nevim kam ten... BADMOPAR 16.  2.  2011 14:34
Kéž bych se někdy něčeho takového dočkal i u... roman.antes 16.  2.  2011 10:24
celkem mě překvapila a musím pochválit rychlost... akira.uzai 16.  2.  2011 10:13
to je fakt zajimavy, zrovna ja jsem clovek ktery... Dr.No64 16.  2.  2011 0:32
Můj názor Zobrazit vše


Další podobné články

Podívejte se: tak vypadá Office 2016

Podívejte se: tak vypadá Office 2016

Microsoft nedávno zveřejnil testovací Office 2016 pro podniky. Novou verzi kancelářského balíku si ovšem alespoň omezeně může vyzkoušet každý. Citelné je hlavně nové téma.

Před 19 hodinami  |  Čížek Jakub  |  13

Windows Serveru 2003 zanedlouho skončí podpora

Windows Serveru 2003 zanedlouho skončí podpora

Před 19 hodinami  |  Kováč Martin  |  4
Office od Microsoftu bude zdarma, ale jen pro malé displeje

Office od Microsoftu bude zdarma, ale jen pro malé displeje

26.  3.  2015  |  Polesný David  |  11
Bezplatný kancelářský balík LibreOffice dostane webovou verzi

Bezplatný kancelářský balík LibreOffice dostane webovou verzi

26.  3.  2015  |  Kováč Martin  |  8
Facebook ukázal budoucnost Messengeru. Zabije e-mail?

Facebook ukázal budoucnost Messengeru. Zabije e-mail?

Představte si IM komunikátor, jehož funkčnost rozšíříte pomocí aplikací a s jehož pomocí si třeba objednáte i tričko na e-shopu, aniž byste potřebovali e-mail. To je Messenger Platform.

26.  3.  2015  |  Čížek Jakub  |  35


DEJTE NÁM TIP NA ČLÁNEKAktuální číslo časopisu Computer
  • Testy nejnovějších produktů na českém trhu.
  • Informace ze světa internetu i bezpečnosti.
  • Plné verze programů zdarma pro všechny čtenáře.