Jak na to: Postavte si 3D tiskárnu Prusa i3 Plus

 • 3D tiskárny z řady Prusa se už staly legendou
 • Stavebnice má ověřené kvalitní díly a české návody
 • Seženete ji za cenu okolo 17 tisíc korun

Tento článek původně vyšel na specializovaném webu o 3D tisku www.3d-tisk.cz. Se svolením ho publikujeme širšímu čtenářskému okruhu na Zive.cz. 

Postavit si vlastní 3D tiskárnu už dávno nemusí být úmorným laborováním pro ty nejotrlejší elektrotechniky. V krátké sérii článků vám chceme ukázat, s čím se při stavbě potkáte a jak může stavba „od nuly“ přispět k pochopení funkce jednodušší reprapové 3D tiskárny – na rozdíl od situace, kdy si tiskárnu koupíte už sestavenou.

Proč Průša?

Proč jsme zvolili zrovna originální stavebnici Prusa i3 Plus a ne některou z dalších oblíbených českých tiskáren?

 • Jde o nejúspěšnější konstrukci s českým rodokmenem. Podle dubnových statistik 3D Hubs je i3 vůbec nejoblíbenější typem stolní 3D tiskárny na světě (minimálně mezi takřka 30 000 huby).
   
 • Originální stavebnice Josefa Průši s certifikací CE nabízí (na rozdíl od mnoha čínských klonů) ověřené součástky (vč. desky RAMBo mini či hot endu od E3D), je doplněna názornou dokumentací, se kterou by si měl poradit i začínající uživatel, stejně tak podporou v českém jazyce, včetně řady názorných videí, jak tiskárnu používat. Nechybí ani tiskové profily pro nejrozšířenější aplikace pro přípravu 3D modelu k tisku.
   
 • Byť rozhodně nejde o nejlevnější stavebnici ve své třídě na našem trhu, stále se dá pořídit za 17 tisíc korun, včetně širšího příslušenství (od LCD displeje přes SD kartu po základní nářadí a kilogram materiálu PLA). Jde navíc o dobře rozšiřitelnou konstrukci připravenou na případné budoucí vylepšování.

Co je uvnitř krabice?

V první části se podíváme, co najdete uvnitř krabice. A jelikož video vydá za tisíc slov, na rozbalení a popis jednotlivých komponent se můžete podívat níže:

Stavebnice tiskárny vám dorazí ve slušivé krabici o váze 10,5 kilogramu. Uvnitř najdete pečlivě roztříděné a otestované díly ke stavbě.

Klepněte pro větší obrázek
Krabici se stavebnicí i3 si jen tak nespletete

Kromě Příručky 3D tiskaře, která se vám šikne, až budete mít vše smontováno, se bude náramně hodit i podrobný Návod ke stavbě s bohatou fotodokumentací a mnoha praktickými poznámkami upozorňujícími na časté chyby a omyly. Tým Průša Research přesto doporučuje vycházet z on-line manuálu, který zohledňuje nejnovější z pravidelných vylepšení a potěší fotografiemi ve vysokém rozlišení i pěticí jazyků, samozřejmě včetně češtiny.

Klepněte pro větší obrázek
Vše potřebné je roztříděno v krabičkách a označených sáčcích

Co se jen tak nevidí, je podrobný protokol dokládající otestování všech důležitých elektronických součástek. Pokud vám během oživování tiskárny něco nebude fungovat – a nedošlo k nepříliš pravděpodobné úhoně cestou – máte takřka jistotu, že jste něco zapojili špatně. U modelu i3 nepřekvapí vyhřívaná podložka rozměru 200 × 200 milimetrů. O napájení se postará 240W elektronický spínaný zdroj doplněný nástavcem s vypínačem.

Klepněte pro větší obrázek
Seznam konkrétních součástek, které prošly testem

Autor tiskárny Josef Průša nikdy neopomene zdůraznit, že místo zastaralé desky RAMPS pohání jeho „ítrojky“ RAMBo mini importovaná přímo od amerických Ultimachine. Skrývá se v samostatné krabičce a antistatickém sáčku. Než se malou deskou v dlani začnete kochat, zkuste se raději zbavit statického náboje na rukou.

Klepněte pro větší obrázek
Mozkem 3D tiskárny je RAMBo mini

Nechybí ani kilogram PLA materiálu průměru 1,75 milimetru do začátků. Pro zlepšení přilnavosti tiskové podložky je rovnou přibalen tzv. džusík z ABS rozpuštěného v acetonu, stejně tak uživatel dostane klasické tyčinkové lepidlo. Snad jediné, co nás mírně zaskočilo u jinak příkladně zabalených součástek, je společné balení hlazených a závitových tyčí, které by bylo dobré vzájemně oddělit alespoň tenkým plastovým obalem (proti poškrábání při občas krkolomné přepravě).

Originální Prusa i3 využívá pevného a přitom lehkého frézovaného rámu z duralu s práškovým lakováním v černé barvě. Vyrábí se v Česku a pár přestaveb určitě vydrží. Obsahuje všechny potřebné závity. Dvě menší krabičky ukrývají díly v sáčcích s přehledným popisem a číslováním. První obsahuje především všechny plastové součásti. A nebyla by to pravá reprapová tiskárna, aby nebyly vytištěny na stejné 3D tiskárně, jakou montujete.

Klepněte pro větší obrázek
Tisk plastových dílů probíhá na tiskové farmě složené ze stejných zařízení i3

Poslední krabička obsahuje nářadí potřebné k montáži – od kleští přes šroubovák až po utahovací klíče – spojovací materiál, ložiska, elektroniku i LCD displej. Ten je základní součástí stavebnice a uživatelé jej tak nemusí dokupovat, pokud nechtějí být při tisku odkázání na počítač. Nechybí ani sada krokových motorků starajících se o pohon ve všech osách. Spojovací vodiče už jsou připraveny v potřebné délce i s konektory, k potyčce s páječkou tak vůbec nedojde.

Klepněte pro větší obrázek
I současná reprapová tiskárna je složena z většiny netisknutých dílů

Aktuální stavebnice Prusa i3 obsahují trysku od vyhlášeného britského týmu E3D a opravdu velkým plusem pro začínající uživatele je, že vše je už sestaveno a otestováno. Právě při kompletaci hot endu s termistorem měřicím pracovní teplotu trysky lze udělat řadu drobných, zato fatálních chyb.

Parametry 3D tiskárny 

 • Tisková technologie: FFF (RepRap)
 • Stavební prostor: 200 × 200 × 200 mm
 • Tloušťka vrstev: od 0,05 mm
 • Průměr trysky: 0,4 mm (lze vyměnit)
 • Podložka: vyhřívaná
 • Podporované materiály: PLA, ABS, PET, HIPS, Flex PP, Ninjaflex, Laywood, Laybrick, Nylon, Bamboofill, Bronzefill, ASA, T-Glase, Carbon a další
 • Průměr struny: 1,75 mm
 • Konektivita: SD karta, USB (+ možnost ovládání na integrovaném LCD displeji)
 • Podporovaný software: Slic3r, Simplify3D, Kisslicer, Cura
 • Rozměry zařízení: 420 × 420 × 380 mm
 • Hmotnost zařízení: 6,5 kg
 • Udávaná spotřeba: 50 W (tisk PLA) či 90 W (tisk ABS)
 • Orientační cena (4/2016): 16 990 Kč
 • Web výrobce: prusa3d.cz
 • Do testu zapůjčila: Prusa Research s.r.o.

V dalším pokračování se můžete těšit na samotnou montáž tiskárny z jednotlivých dílů.

Mohlo by vás také zajímat:

Tento článek původně vyšel na specializovaném webu o 3D tisku www.3d-tisk.cz. Se svolením ho publikujeme širšímu čtenářskému okruhu na Zive.cz. 

Témata článku: Hardware, 3D, Tiskárny, Stavebnice, Kilogram, Manual, Carbon

29 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Zbysek Pilny 5. 5. 2016 13:07:08
  Pred dvema lety jsem si postavil delta...
 • Jan-X-Stihomam 4. 5. 2016 21:21:28
  Zatím to lidi berou jako hračku pro geeky s částečným uplatněním v...
 • KosKarel 4. 5. 2016 16:57:05
  17 litrů za tohle? Já tedy sehnal čínskou verzi průši za 5 a půl tisíce +...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

Včera | Karel Javůrek | 7


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5