Jak na podnikové testovací prostředí

Aplikační software hraje často klíčovou rolí ve firemních procesech. S jeho komplexností a složitostí se čím dál více klade důraz na jeho kvalitu, stabilitu, dostupnost a bezpečnost.

Vysoké požadavky na rychlost implementace oprav, změn či nových verzí softwaru a relativně dobrá dostupnost výkonného hardware podpořená virtualizací logicky vedou k zavádění dlouhodobých vývojových a testovacích softwarových prostředí a HW infrastruktury provozované souběžně s produkční. Zde se tvoří nebo testuje dodaný, případně již provozovaný software dříve, než se implementuje jakákoli úprava či oprava do „ostrého“ prostředí.

Na následujících řádcích se dozvíte, jak takové prostředí můžete výhodně tvořit, licencovat a dlouhodobě využívat a to i v případě, že nemáte vlastní HW nebo odpovídající licence komerčních produktů, v tomto případě softwaru Microsoft s využitím výhod MSDN licencí.

Klepněte pro větší obrázek

Co by TESTOVACí prostředí mělo poskytovat za funkčnost a jaké prostředky nabízet?

  1. Administrátoři - jednoduché a flexibilní využití HW pomocí virtualizace, instalace jakéhokoli softwaru a jeho dlouhodobý provoz. Vše „bez zbytečné byrokracie“ ale naopak s profesionálním technickým supportem. 
  2. Uživatelé - musí mít umožněn přístup k testovacími prostředí, protože často je jejich včasná zpětná vazba zcela klíčová.
  3. Software - dostupnost nejrůznějších edic a verzí historických i budoucích s možností je provozovat stále, dlouhodobě testovat potenciální nasazení novinek.
  4. Hardware - flexibilní a prakticky neomezené škálování jak počtem, tak i velikostí, zejména serverových systémů, možnost platit jen za opravdu použitý výkon.

Jak tedy umožnit administrátorům provozující softwarovou infrastrukturu na platformě Microsoft začít velmi flexibilně, dlouhodobě a neomezeně používat nejrůznější software pro testovací účely? Jak jim zajistit současně škálovatelné HW zázemí? Jak licencovat neomezený počet koncových uživatelů, kteří by k testovací infrastruktuře měli mít přístup?

Odpovědí je nový produkt Microsoft MSDN Platforms, určený primárně pro IT administrátory. Podobně jako Visual Studio s licencí MSDN obsahuje jak software pro testování, tak i způsob, jak využít HW prostředky v cloudu. Zde jsou tři základní body, jak lze MSDN software použít:

MSDN Software … 12 TB softwaru Microsoft všech edic a verzí umožnuje

  • Provozovat neomezený počet testovacích serverů MS SQL, SharePoint, Windows Datacenter včetně vitrualizace … Jednou z největších výhod MSDN je právo přístupu k obrovskému množství historického, aktuálního i budoucího softwaru ve všech edicích a jazykových mutacích. Je možné si generovat vlastní aktivační klíče.
    Klepněte pro větší obrázek
  • Přizvat neomezený počet koncových uživatelů do prostředí pro akceptační testování. Licence MSDN obsahují speciální klauzuli, která dovoluje postavit a elegantně licenčně vyřešit prakticky neomezené testovací prostředí i pro koncové uživatele, kteří k tomu ale žádnou licenci nepotřebují.
  • Provozovat souběžně s produkčním prostředím také staging prostředí, (většinou plně kopíruje infrastrukturu provozního prostředí), pokud jsou v něm odděleny provozní a produkční data. Licenci MSDN pak musí mít jen administrátoři a IT odborníci spravující toto prostředí.

MSDN Hardware (předplacený Azure) - je libo server 8 CPU 56 GB RAM?

Téměř polovina všech serverů v typickém IT prostředí slouží pro vývoj a testovaní, ale jejich využití bývá nižší než 20 procent. Testování pak připadá ekonomickému managementu až zbytečně drahé. Týmy, které tvoři, testuji a instaluji aplikační software, se tedy často potýkají s nedostatkem vhodných HW zdrojů. Jak jim v tom napomáhá předplatné Microsoft MSDN Platforms?

Klepněte pro větší obrázekS příchodem cloud computingu, zrychlováním internetového připojeni, rozmachem outsourcingu a práce z domova začínají více a vice využívat cloudové služby i vývojové a testovací tymy. Uživatelé MSDN mají např. předplacen určitý objem služeb Azure, který i v nejmenší variantě prakticky vystačuje na běh dedikovaného virtuálního stroje v režimu 24x7 po celou dobu trvaní předplatného. Pokud navíc využívají vypínaní a zapínaní služeb – např. pouze ve své pracovní době, mohou se dostat na reálné využiti mnoha procesorových strojů, aniž by překročili svůj free kredit zahrnutý v MSDN benefitech. MSDN Platforms např. obsahuje Azure kredit 100$ měsíčně.

Obecně samozřejmě platí, že do Azure můžete migrovat své virtuální stroje, zapínat je a vypínat, škálovat podle potřeby, jak vertikálně (scale in) změnou HW parametrů konkrétního stroje, tak i horizontálně (scale out) zvětšováním počtu strojů, a tedy platit přesně za služby a výkon, které konzumujete, navíc ještě přesně po minutách. Vše je plně pod kontrolou a změny řídíte sami v reálném čase, případně můžete nechat počítače škálovat automaticky. Změna malého serveru s jedním CPU na “osmiprocesorák“ a zpět je otázkou několika desítek vteřin.

Vertikální škálování jednoho VM stroje:

Klepněte pro větší obrázek

Horizontální automatické škálování více VM v Azure dle vytížení:

Klepněte pro větší obrázek

Co se týká softwarových Dev-Test licencí Microsoft, v cloudu můžete opět využít MSDM výhod. Většinu MSDN software lze pro účely vývoje a testovaní do Azure instalovat bezplatně. Samozřejmě jsou připraveny různé předkonfigurované virtuální stroje, a to i s prostředím Linux, k použití prakticky ihned. Pokud si majitel „odemkne“ svůj předplacený limit, může využít Azure i k velkým testovacím projektům.

Klepněte pro větší obrázek

Každá sranda něco stojí a ne vždy se vyplatí

MSDN Platforms je licencováno formou „per user“. Uživatel, většinou administrátor, si může instalovat libovolné množství MSDN software kdykoli, kamkoli a na cokoli mu HW stačí. Mimo Azure cloud computingu v ceně 1 200$ ročně má k dispozici i další MSDN benefity, jako například dva garantované incidenty technického supportu úrovně Professional Support (lze je koupit i zvlášť, á 5 000 kč) apod. Roční poplatek za novou licenci MSDN Platforms, zahrnující jak software tak i všechny další benefity, je přibližně 1 300 EUR ročně (OPEN VALUE maloobchodní cena), pro velké společnosti či státní správu výrazně levněji. Licence jsou trvalé a není nutné předplatné prodlužovat.

Je zřejmé, že ne vždy se vyplatí pořídit si MSDN Platforms nebo některou z nižších (Professional) čí vyšších (Premium a Ultimate) verzí MSDN. Vše závisí na tom, jestli a jak daná společnost používá vlastní HW nebo propůjčený, jaký software je v testovacím prostředí nasazen a jak dlouho je systém provozován.

Každopádně, pokud budete uvažovat o škálovatelném testovacím prostředí na platformě Windows nebo Linux v cloudu, případně Microsoft licencích pro testovací prostředí uvnitř společnosti, nezapomeňte, že existuje MSDN, které obsahuje spoustu nestandardních licenčních výhod pro vývojáře, testery i administrátory, a navíc předplacený Cloud Computing pro vývoj a testování vašich řešení.

- Jiří Burian, Microsoft

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Nejnovější komentáře

Můj názor

Určitě si přečtěte


Nejlepší programy pro střih videa na doma: 10 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší programy pro střih videa na doma: 10 video editorů, ze kterých si vyberete

** Adobe Premiere Pro ani Final Cut se pro běžné uživatele příliš nehodí ** Programy na domácí střih většinou stojí do dvou tisíc ** V desítce nejzajímavějších najdete i 3 videoeditory dostupné zdarma

19.  9.  2016 | Stanislav Janů | 37

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

21.  9.  2016 | Jakub Čížek | 18

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

** Online stopy i se svým jménem zanechá většina uživatelů internetu ** Jejich smazání nikdy nebude stoprocentní ** Poradíme, jak odstranit jejich větší část

20.  9.  2016 | Stanislav Janů | 21

Zoner Photo Studio X: Umí vrstvy, vyrobí fotoknihu a získáte jej za roční paušál

Zoner Photo Studio X: Umí vrstvy, vyrobí fotoknihu a získáte jej za roční paušál

** Je to největší aktualizace za poslední roky ** Konečně umí vrstvy, vyrobí fotoknihu i obraz ** Nově pouze jako předplatné s průběžnými upgrady

19.  9.  2016 | Jakub Čížek | 67

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

** V systému se mohou periodicky spouštět nechtěné aplikace ** Anebo si vyberou tu nejméně vhodnou chvíli ** Prozkoumejte Plánovač úloh na Windows

23.  9.  2016 | Jakub Čížek | 96


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání výhodných 27" monitorů

Velký test levných rychlých routerů

Jak nastavit Android, aby vás nesledoval

45 podrobných testů a recenzí