Jak na podnikové testovací prostředí

Aplikační software hraje často klíčovou rolí ve firemních procesech. S jeho komplexností a složitostí se čím dál více klade důraz na jeho kvalitu, stabilitu, dostupnost a bezpečnost.

Vysoké požadavky na rychlost implementace oprav, změn či nových verzí softwaru a relativně dobrá dostupnost výkonného hardware podpořená virtualizací logicky vedou k zavádění dlouhodobých vývojových a testovacích softwarových prostředí a HW infrastruktury provozované souběžně s produkční. Zde se tvoří nebo testuje dodaný, případně již provozovaný software dříve, než se implementuje jakákoli úprava či oprava do „ostrého“ prostředí.

Na následujících řádcích se dozvíte, jak takové prostředí můžete výhodně tvořit, licencovat a dlouhodobě využívat a to i v případě, že nemáte vlastní HW nebo odpovídající licence komerčních produktů, v tomto případě softwaru Microsoft s využitím výhod MSDN licencí.

Klepněte pro větší obrázek

Co by TESTOVACí prostředí mělo poskytovat za funkčnost a jaké prostředky nabízet?

  1. Administrátoři - jednoduché a flexibilní využití HW pomocí virtualizace, instalace jakéhokoli softwaru a jeho dlouhodobý provoz. Vše „bez zbytečné byrokracie“ ale naopak s profesionálním technickým supportem. 
  2. Uživatelé - musí mít umožněn přístup k testovacími prostředí, protože často je jejich včasná zpětná vazba zcela klíčová.
  3. Software - dostupnost nejrůznějších edic a verzí historických i budoucích s možností je provozovat stále, dlouhodobě testovat potenciální nasazení novinek.
  4. Hardware - flexibilní a prakticky neomezené škálování jak počtem, tak i velikostí, zejména serverových systémů, možnost platit jen za opravdu použitý výkon.

Jak tedy umožnit administrátorům provozující softwarovou infrastrukturu na platformě Microsoft začít velmi flexibilně, dlouhodobě a neomezeně používat nejrůznější software pro testovací účely? Jak jim zajistit současně škálovatelné HW zázemí? Jak licencovat neomezený počet koncových uživatelů, kteří by k testovací infrastruktuře měli mít přístup?

Odpovědí je nový produkt Microsoft MSDN Platforms, určený primárně pro IT administrátory. Podobně jako Visual Studio s licencí MSDN obsahuje jak software pro testování, tak i způsob, jak využít HW prostředky v cloudu. Zde jsou tři základní body, jak lze MSDN software použít:

MSDN Software … 12 TB softwaru Microsoft všech edic a verzí umožnuje

  • Provozovat neomezený počet testovacích serverů MS SQL, SharePoint, Windows Datacenter včetně vitrualizace … Jednou z největších výhod MSDN je právo přístupu k obrovskému množství historického, aktuálního i budoucího softwaru ve všech edicích a jazykových mutacích. Je možné si generovat vlastní aktivační klíče.
    Klepněte pro větší obrázek
  • Přizvat neomezený počet koncových uživatelů do prostředí pro akceptační testování. Licence MSDN obsahují speciální klauzuli, která dovoluje postavit a elegantně licenčně vyřešit prakticky neomezené testovací prostředí i pro koncové uživatele, kteří k tomu ale žádnou licenci nepotřebují.
  • Provozovat souběžně s produkčním prostředím také staging prostředí, (většinou plně kopíruje infrastrukturu provozního prostředí), pokud jsou v něm odděleny provozní a produkční data. Licenci MSDN pak musí mít jen administrátoři a IT odborníci spravující toto prostředí.

MSDN Hardware (předplacený Azure) - je libo server 8 CPU 56 GB RAM?

Téměř polovina všech serverů v typickém IT prostředí slouží pro vývoj a testovaní, ale jejich využití bývá nižší než 20 procent. Testování pak připadá ekonomickému managementu až zbytečně drahé. Týmy, které tvoři, testuji a instaluji aplikační software, se tedy často potýkají s nedostatkem vhodných HW zdrojů. Jak jim v tom napomáhá předplatné Microsoft MSDN Platforms?

Klepněte pro větší obrázekS příchodem cloud computingu, zrychlováním internetového připojeni, rozmachem outsourcingu a práce z domova začínají více a vice využívat cloudové služby i vývojové a testovací tymy. Uživatelé MSDN mají např. předplacen určitý objem služeb Azure, který i v nejmenší variantě prakticky vystačuje na běh dedikovaného virtuálního stroje v režimu 24x7 po celou dobu trvaní předplatného. Pokud navíc využívají vypínaní a zapínaní služeb – např. pouze ve své pracovní době, mohou se dostat na reálné využiti mnoha procesorových strojů, aniž by překročili svůj free kredit zahrnutý v MSDN benefitech. MSDN Platforms např. obsahuje Azure kredit 100$ měsíčně.

Obecně samozřejmě platí, že do Azure můžete migrovat své virtuální stroje, zapínat je a vypínat, škálovat podle potřeby, jak vertikálně (scale in) změnou HW parametrů konkrétního stroje, tak i horizontálně (scale out) zvětšováním počtu strojů, a tedy platit přesně za služby a výkon, které konzumujete, navíc ještě přesně po minutách. Vše je plně pod kontrolou a změny řídíte sami v reálném čase, případně můžete nechat počítače škálovat automaticky. Změna malého serveru s jedním CPU na “osmiprocesorák“ a zpět je otázkou několika desítek vteřin.

Vertikální škálování jednoho VM stroje:

Klepněte pro větší obrázek

Horizontální automatické škálování více VM v Azure dle vytížení:

Klepněte pro větší obrázek

Co se týká softwarových Dev-Test licencí Microsoft, v cloudu můžete opět využít MSDM výhod. Většinu MSDN software lze pro účely vývoje a testovaní do Azure instalovat bezplatně. Samozřejmě jsou připraveny různé předkonfigurované virtuální stroje, a to i s prostředím Linux, k použití prakticky ihned. Pokud si majitel „odemkne“ svůj předplacený limit, může využít Azure i k velkým testovacím projektům.

Klepněte pro větší obrázek

Každá sranda něco stojí a ne vždy se vyplatí

MSDN Platforms je licencováno formou „per user“. Uživatel, většinou administrátor, si může instalovat libovolné množství MSDN software kdykoli, kamkoli a na cokoli mu HW stačí. Mimo Azure cloud computingu v ceně 1 200$ ročně má k dispozici i další MSDN benefity, jako například dva garantované incidenty technického supportu úrovně Professional Support (lze je koupit i zvlášť, á 5 000 kč) apod. Roční poplatek za novou licenci MSDN Platforms, zahrnující jak software tak i všechny další benefity, je přibližně 1 300 EUR ročně (OPEN VALUE maloobchodní cena), pro velké společnosti či státní správu výrazně levněji. Licence jsou trvalé a není nutné předplatné prodlužovat.

Je zřejmé, že ne vždy se vyplatí pořídit si MSDN Platforms nebo některou z nižších (Professional) čí vyšších (Premium a Ultimate) verzí MSDN. Vše závisí na tom, jestli a jak daná společnost používá vlastní HW nebo propůjčený, jaký software je v testovacím prostředí nasazen a jak dlouho je systém provozován.

Každopádně, pokud budete uvažovat o škálovatelném testovacím prostředí na platformě Windows nebo Linux v cloudu, případně Microsoft licencích pro testovací prostředí uvnitř společnosti, nezapomeňte, že existuje MSDN, které obsahuje spoustu nestandardních licenčních výhod pro vývojáře, testery i administrátory, a navíc předplacený Cloud Computing pro vývoj a testování vašich řešení.

- Jiří Burian, Microsoft

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Témata článku: Benefit, Co je software, Software co to je, Cloud Computing, Support, Scala, Co je hardware a software

Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 7

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5