reklama

Jak koupit bitcoin: Návod pro začátečníky

Chcete se svézt na fenoménu bitcoinu? Tak si nějaké kupte. Vysvětlíme vám, jak to funguje, a nákupem vás provedeme krok za krokem. Ale než se do toho pustíte, zvažte rizika.
Kapitoly článku

Mohlo by vás zajímat:

O bitcoinu poslední dobou čtete nejen na Živě.cz stále častěji. Internetová měna je fenoménem letošního roku a dost pravděpodobně si svůj význam nějaký čas udrží. I když, těžko předvídat. Bitcoin může být jednou silnější měnou než dolar, ale také bublinou, která za pár měsíců splaskne. Investice do bitcoinu je hra, možná trochu podobná investicím do akcií, jen daleko divočejší. Chcete-li si také zahrát, dnes vám poradím, jak na to.

Vše o bitcoinu na Živě.cz sledujte zde (nebo přes RSS)

Proč investovat do bitcoinů

Bitcoin není oficiálně schválenou měnou. Ačkoli se pozvolna množí obchodníci, kteří platbu bitcoinem přijímají, je to stále spíše rarita a vždy se aktuálně přepočítává dle pevného dolaru. Aktuálně není důvod a potřeba platit bitcoinem, s výjimkou černého trhu, kde se využívá anonymity bitcoinu. Ten je teď pro většinu využitelný jen jako investiční komodita. A jako u všech investic i zde platí, že lákavé zúročení je na vahách s vyšším rizikem.

Klepněte pro větší obrázek
To nejlepší už jste prošvihli, ale přesto bitcoin stále roste*

Hned na začátek: zapomeňte na pohádkové růsty vložené investice o deseti ba až stonásobky, na to už je pozdě. Bitcoin se po menším jarním a velkém podzimním boomu pomalu stabilizuje a růst je mírnější*. Ale stále je a ve srovnání například s akciovým trhem pořád jako na horské dráze. Dá se vydělávat na menších výkyvech rychlým nákupem a prodejem, ale mnohem zajímavější se jeví dlouhodobá investice do bitcoinu. Pokud mu věříte... 

Jak to funguje prakticky

Že je bitcoin něco jako deflační měna a že se doluje na výkonných počítačích, to už asi víte a pokud ne, odkážu váš na starší článek. Bitcoinové jmění se ukládá na adresy, které si můžete představit jako čísla účtů v bance. Jenomže těchto adres je na rozdíl od bankovních účtů prakticky neomezeně mnoho a můžete si libovolně generovat další a další. Ke každé adrese je pak klíč, kterým dešifrujete její obsah, tedy počet bitcoinů na ni „uložených“.

Adresu pro příjem bitcoinů dostanete automaticky, jakmile si otevřete takzvanou bitcoinovou peněženku. Ta může mít podobu programu do počítače nebo webové služby a umožňuje provádět transakce s bitcoiny. Tzn. přijímat, odesílat, generovat další adresy. Adresy nejsou nikde registrovány na vaše jméno. Pokud od peněženky ztratíte heslo, už se nikdy nedostanete k bitcoinům uloženým na vašich adresách. Není tu žádná banka, která by vám heslo obnovila…

 

Nemusíte mít hned celý bitcoin. Jen jeho desetina dnes vyjde na dva tisíce korun...*

 

Když tedy chcete koupit bitcoiny, musíte si zajistit nějakou peněženku a tím adresy na příjem bitcoinů. Při nákupu pak druhé straně pošlete reálné peníze a ona vám zpět na vaši bitcoinovou adresu zašle odpovídající obnos bitcoinů. V reálu to při dnešních cenách zpravidla nebudou doslova „bitcoiny“, tedy jednotky či desítky, ale poměrná část z bitcoinu. Aktuální rozlišovací schopnost je na osm desetinných míst a díky tomu dostanete zcela přesnou částku. Desetina bitcoinu, to jsou dnes přibližně dva tisíce korun.

Od koho koupit? Buď napřímo, když někoho s bitcoiny znáte osobně a je ochoten vám je prodat, nebo někoho najdete třeba přes diskuzní fóra a z nějakého důvodu mu budete důvěřovat. Zkusit můžete také službu LocalBitcoins, která vyhledává uživatele k přímé směně (osobně nemám vyzkoušeno).

Je zvykem prvně posílat peníze, protože převody mezi bankami trvají déle. Bitcoiny zpět už jsou zaslány téměř okamžitě. Další možností je nákup přes směnárny a burzy. Směnárny mají zpravidla horší kurz, na burzách můžete nakoupit výhodněji, ale jsou s tím docela obstrukce. Na českém internetu je těchto služeb jako šafránu a důvěřovat lze zatím tak jediné, která se však trvale potýkala s nedostatkem bitcoinů na prodej a aktuálně není v provozu, protože jí banka odstavila účet. Je proto vhodné obrátit se na zahraniční burzy.

Klepněte pro větší obrázek
V Česku se zatím bitcoinovým službám moc nedaří. Bitcash byl vykraden, směnárna má problémy s bankou

Pro nákup na zahraničních burzách potřebujete trochu odvahy a možnost poslat mezinárodní platební příkaz. Ta odvaha je potřebná k tomu, že provozovateli burzy musíte poslat sken úředně vydaného osobního dokladu (pas, občanka nebo řidičák) a dokladu o adrese bydliště (faktura, vyúčtování elektriky, atp.). Tyto osobní údaje odešlete někam do Číny, Ruska či přinejmenším do Anglie a za jejich úschovou nestojí žádná nadnárodní banka či jiná běžně důvěryhodná instituce.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z největších bitcoinových burz – japonský MT.Gox

Kolik investovat

Při nákupu se nesmíte řídit jen kurzem. Do hry totiž vstupují provize a poplatky. Provize jsou zpravidla účtovány za převod mezi reálnými penězi (oběma směry), výše může být 0,2%, ale i jednotky procent a s minimální hranicí. Poplatky se pak účtují za převod peněz. Jsou dobrovolné, ale motivují těžaře (těžba jde ruku v ruce se schvalováním transakcí), aby žádost o převod vyřídili rychleji. Stačí vyloženě drobné, ale pokud je neobětujete, můžete na převod čekat i několik hodin.

Pokud se rozhodnete bitcoiny pořídit, berte to raději jen jako hru a investujte jen své volné prostředky, na kterých nejste existenčně závislí. Peníze nesvěřujete bance, nemáte žádné záruky ani pojištění vkladu. Zajištění samotných bitcoinů není takový problém, svou peněženku si můžete uložit na zašifrovanou klíčenku, a tu třeba zašít do polštáře. Z internetu vám je nikdo nevezme. Ale nikdo dnes neví, co bude se samotným bitcoinem. To už je na vaší investorské intuici.

Klepněte pro větší obrázek
S bitcoiny se na rozdíl od burz s akciemi obchoduje bez omezení hodin, nejvíce v Číně, poté v USA. Pokud chcete vydělávat krátkodobě, musíte kurz sledovat prakticky nonstop.

Na širší rozkoukání se hodí vyčlenit alespoň několik jednotek tisíc korun. Pro vklady, ale hlavně pro výběry, jsou totiž na větších burzách stanoveny minimální limity. Na ruském BTC-e například 2 000 dolarů, přátelštější evropský Bitstamp má limit pro výběr minimálně 50 dolarů.

Chcete-li to zkusit jen s pár set korunami, bude nejlepší někoho oslovit napřímo. Například vykradený Bitcash už sice služby burzy nenabízí, ale fórum tam žije dál a na koupi bitcoinů se zde domluvíte.

Co riskujete

Současné mediálně propírané krádeže bitcoinů mají stejný základ – hackeři se dostanou k databázi bitcoinových peněženek uživatelů webové služby, která s bitcoiny nakládá. Zkrátka pokud máte peněženku někde na webu, musíte důvěřovat oné službě. Takovou webovou peněženku dostanete v každé burze a řídíte odtud své investice, vyhnout se jejímu použití můžete jen při přímé výměně.

Ale netřeba se uložení bitcoinů na webu obávat, pokud je krátkodobé. Prostě nakupte bitcoiny a pak si je pošlete na adresu své domácí peněženky ve svém počítači. Tu si zašifrujte a střežte. Můžete ji archivovat offline a naklonovat třeba na několik flashdisků. Pak už vám bitcoiny sebere leda váš mozek, když zapomene heslo.

V druhé kapitole se dozvíte ještě víc. Najdete zde konkrétní návod, jak nakupovat.

* cena bitcoinu se velmi dynamicky mění, toto platí v den a hodinu vydání článku

Témata článku: Kryptoměny, Tipy, Bitcoin, Návody, Wallet

163 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jarous5486 6. 2. 2014 8:41:09
    Zkoušel někdo koupit Bitcoiny na www.virtualnimeny.com?? javascript:void...
  • renok 3. 2. 2014 12:37:53
    Co říkáte na koupě kontraktů ? Je to k něčemu? nejvíce jsem toho našel na...
  • Jacob117 22. 1. 2014 21:24:54
    Dneska už jde koupit Bitcoin i za koruny přes českou burzu Bitcoinu...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama