Jak koupit bitcoin: Návod pro začátečníky

Chcete se svézt na fenoménu bitcoinu? Tak si nějaké kupte. Vysvětlíme vám, jak to funguje, a nákupem vás provedeme krok za krokem. Ale než se do toho pustíte, zvažte rizika.
Kapitoly článku

Mohlo by vás zajímat:

O bitcoinu poslední dobou čtete nejen na Živě.cz stále častěji. Internetová měna je fenoménem letošního roku a dost pravděpodobně si svůj význam nějaký čas udrží. I když, těžko předvídat. Bitcoin může být jednou silnější měnou než dolar, ale také bublinou, která za pár měsíců splaskne. Investice do bitcoinu je hra, možná trochu podobná investicím do akcií, jen daleko divočejší. Chcete-li si také zahrát, dnes vám poradím, jak na to.

Vše o bitcoinu na Živě.cz sledujte zde (nebo přes RSS)

Proč investovat do bitcoinů

Bitcoin není oficiálně schválenou měnou. Ačkoli se pozvolna množí obchodníci, kteří platbu bitcoinem přijímají, je to stále spíše rarita a vždy se aktuálně přepočítává dle pevného dolaru. Aktuálně není důvod a potřeba platit bitcoinem, s výjimkou černého trhu, kde se využívá anonymity bitcoinu. Ten je teď pro většinu využitelný jen jako investiční komodita. A jako u všech investic i zde platí, že lákavé zúročení je na vahách s vyšším rizikem.

Klepněte pro větší obrázek
To nejlepší už jste prošvihli, ale přesto bitcoin stále roste*

Hned na začátek: zapomeňte na pohádkové růsty vložené investice o deseti ba až stonásobky, na to už je pozdě. Bitcoin se po menším jarním a velkém podzimním boomu pomalu stabilizuje a růst je mírnější*. Ale stále je a ve srovnání například s akciovým trhem pořád jako na horské dráze. Dá se vydělávat na menších výkyvech rychlým nákupem a prodejem, ale mnohem zajímavější se jeví dlouhodobá investice do bitcoinu. Pokud mu věříte... 

Jak to funguje prakticky

Že je bitcoin něco jako deflační měna a že se doluje na výkonných počítačích, to už asi víte a pokud ne, odkážu váš na starší článek. Bitcoinové jmění se ukládá na adresy, které si můžete představit jako čísla účtů v bance. Jenomže těchto adres je na rozdíl od bankovních účtů prakticky neomezeně mnoho a můžete si libovolně generovat další a další. Ke každé adrese je pak klíč, kterým dešifrujete její obsah, tedy počet bitcoinů na ni „uložených“.

Adresu pro příjem bitcoinů dostanete automaticky, jakmile si otevřete takzvanou bitcoinovou peněženku. Ta může mít podobu programu do počítače nebo webové služby a umožňuje provádět transakce s bitcoiny. Tzn. přijímat, odesílat, generovat další adresy. Adresy nejsou nikde registrovány na vaše jméno. Pokud od peněženky ztratíte heslo, už se nikdy nedostanete k bitcoinům uloženým na vašich adresách. Není tu žádná banka, která by vám heslo obnovila…

 

Nemusíte mít hned celý bitcoin. Jen jeho desetina dnes vyjde na dva tisíce korun...*

 

Když tedy chcete koupit bitcoiny, musíte si zajistit nějakou peněženku a tím adresy na příjem bitcoinů. Při nákupu pak druhé straně pošlete reálné peníze a ona vám zpět na vaši bitcoinovou adresu zašle odpovídající obnos bitcoinů. V reálu to při dnešních cenách zpravidla nebudou doslova „bitcoiny“, tedy jednotky či desítky, ale poměrná část z bitcoinu. Aktuální rozlišovací schopnost je na osm desetinných míst a díky tomu dostanete zcela přesnou částku. Desetina bitcoinu, to jsou dnes přibližně dva tisíce korun.

Od koho koupit? Buď napřímo, když někoho s bitcoiny znáte osobně a je ochoten vám je prodat, nebo někoho najdete třeba přes diskuzní fóra a z nějakého důvodu mu budete důvěřovat. Zkusit můžete také službu LocalBitcoins, která vyhledává uživatele k přímé směně (osobně nemám vyzkoušeno).

Je zvykem prvně posílat peníze, protože převody mezi bankami trvají déle. Bitcoiny zpět už jsou zaslány téměř okamžitě. Další možností je nákup přes směnárny a burzy. Směnárny mají zpravidla horší kurz, na burzách můžete nakoupit výhodněji, ale jsou s tím docela obstrukce. Na českém internetu je těchto služeb jako šafránu a důvěřovat lze zatím tak jediné, která se však trvale potýkala s nedostatkem bitcoinů na prodej a aktuálně není v provozu, protože jí banka odstavila účet. Je proto vhodné obrátit se na zahraniční burzy.

Klepněte pro větší obrázek
V Česku se zatím bitcoinovým službám moc nedaří. Bitcash byl vykraden, směnárna má problémy s bankou

Pro nákup na zahraničních burzách potřebujete trochu odvahy a možnost poslat mezinárodní platební příkaz. Ta odvaha je potřebná k tomu, že provozovateli burzy musíte poslat sken úředně vydaného osobního dokladu (pas, občanka nebo řidičák) a dokladu o adrese bydliště (faktura, vyúčtování elektriky, atp.). Tyto osobní údaje odešlete někam do Číny, Ruska či přinejmenším do Anglie a za jejich úschovou nestojí žádná nadnárodní banka či jiná běžně důvěryhodná instituce.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z největších bitcoinových burz – japonský MT.Gox

Kolik investovat

Při nákupu se nesmíte řídit jen kurzem. Do hry totiž vstupují provize a poplatky. Provize jsou zpravidla účtovány za převod mezi reálnými penězi (oběma směry), výše může být 0,2%, ale i jednotky procent a s minimální hranicí. Poplatky se pak účtují za převod peněz. Jsou dobrovolné, ale motivují těžaře (těžba jde ruku v ruce se schvalováním transakcí), aby žádost o převod vyřídili rychleji. Stačí vyloženě drobné, ale pokud je neobětujete, můžete na převod čekat i několik hodin.

Pokud se rozhodnete bitcoiny pořídit, berte to raději jen jako hru a investujte jen své volné prostředky, na kterých nejste existenčně závislí. Peníze nesvěřujete bance, nemáte žádné záruky ani pojištění vkladu. Zajištění samotných bitcoinů není takový problém, svou peněženku si můžete uložit na zašifrovanou klíčenku, a tu třeba zašít do polštáře. Z internetu vám je nikdo nevezme. Ale nikdo dnes neví, co bude se samotným bitcoinem. To už je na vaší investorské intuici.

Klepněte pro větší obrázek
S bitcoiny se na rozdíl od burz s akciemi obchoduje bez omezení hodin, nejvíce v Číně, poté v USA. Pokud chcete vydělávat krátkodobě, musíte kurz sledovat prakticky nonstop.

Na širší rozkoukání se hodí vyčlenit alespoň několik jednotek tisíc korun. Pro vklady, ale hlavně pro výběry, jsou totiž na větších burzách stanoveny minimální limity. Na ruském BTC-e například 2 000 dolarů, přátelštější evropský Bitstamp má limit pro výběr minimálně 50 dolarů.

Chcete-li to zkusit jen s pár set korunami, bude nejlepší někoho oslovit napřímo. Například vykradený Bitcash už sice služby burzy nenabízí, ale fórum tam žije dál a na koupi bitcoinů se zde domluvíte.

Co riskujete

Současné mediálně propírané krádeže bitcoinů mají stejný základ – hackeři se dostanou k databázi bitcoinových peněženek uživatelů webové služby, která s bitcoiny nakládá. Zkrátka pokud máte peněženku někde na webu, musíte důvěřovat oné službě. Takovou webovou peněženku dostanete v každé burze a řídíte odtud své investice, vyhnout se jejímu použití můžete jen při přímé výměně.

Ale netřeba se uložení bitcoinů na webu obávat, pokud je krátkodobé. Prostě nakupte bitcoiny a pak si je pošlete na adresu své domácí peněženky ve svém počítači. Tu si zašifrujte a střežte. Můžete ji archivovat offline a naklonovat třeba na několik flashdisků. Pak už vám bitcoiny sebere leda váš mozek, když zapomene heslo.

V druhé kapitole se dozvíte ještě víc. Najdete zde konkrétní návod, jak nakupovat.

* cena bitcoinu se velmi dynamicky mění, toto platí v den a hodinu vydání článku

Témata článku: Tipy, Kryptoměny, Bitcoin, Návody, Wallet

163 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jarous5486 6. 2. 2014 8:41:09
    Zkoušel někdo koupit Bitcoiny na www.virtualnimeny.com?? javascript:void...
  • renok 3. 2. 2014 12:37:53
    Co říkáte na koupě kontraktů ? Je to k něčemu? nejvíce jsem toho našel na...
  • Jacob117 22. 1. 2014 21:24:54
    Dneska už jde koupit Bitcoin i za koruny přes českou burzu Bitcoinu...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 52

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?