reklama

Jak být totálně „Google pozitivní“

Google zdarma nabízí řešení od komunikace, organizace času, správy dokumentů až po rozsáhlé komunitní služby. Vstoupit se svým počítačem do Google světa je snadné.

O službách Googlu píšeme na Živě stále častěji. Není se čemu divit, protože Google chrlí jednu novinku za druhou. Někdy jsou to drobnosti, občas zcela nové funkce. K příležitosti nedávných desátých narozenin Googlu jsme připravili článek pro všechny, kteří si chtějí počítač maximálně „zagooglit“.

Základem je prohlížeč, zkusili jste Google Chrome?

Nedváno představený internetový prohlížeč Google Chrome je moderní prohlížeč nabízející dostatečně rychlé jádro pro zobrazení stránek a zpracování JavaScriptu, na kterém má Google postavené všechny webové služby. Ovládání Google Chrome je jednoduché, funkcemi ale nijak nehýří. Chybí například RSS čtečka, ale ta je plnohodnotně zastoupena službou Google Reader.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 Google Chrome: malý a rychlý webový prohlížeč

Pokud přesto zůstanete u Internet Exploreru nebo Firefoxu, můžete si stáhnout doplňkový panel Google Toolbar. Lišta obsahuje pole pro vyhledávání, záložkování oblíbených stránek a blokaci nevyžádaných oken. Mezi dalšími funkcemi například naleznete zvýrazněné výsledky vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek
Lišta Google Toolbar pro Firefox a Internet Explorer

E-maily s neomezeným Gmailem

Schránka o velikosti téměř 7 200 MB, kterou nikdy nezaplníte. Neustále se totiž zvětšuje. Rychlé a pohodlné webové rozhraní, využívající v plné míře JavaScript. Štítkování, kterým snadno označíte e-maily. K tomu kvalitní anti-spamový filtr, stabilita a téměř stoprocentní dostupnost. To je Gmail. Nic ale není dokonalé, drobné výpadky se Gmailu nedávno také nevyhnuly.

Klepněte pro větší obrázek
V Gmailu můžete využít i on-line chat založený na Google Talk

Nesporná výhoda Gmailu spočívá v jeho neustálém vývoji. Můžete si aktivovat variantu Gmail Labs, která navíc nabízí přes dvacet vychytávek. O novinkách vždy aktuálně informujeme, takže pravidelní čtenáři vědí, že je možné upravit rozvržení prvků schránky a změnit barvy štítků. Také mohou využít vylepšenou citaci textů. Zapomnětliví uživatelé Gmailu, kteří obvykle e-maily s přílohou odesílají bez ní, ocení funkci, která je na zapomenutou přílohu upozorní.

Zapomeňte na ICQ, je tu Google Talk

Pro rychlou komunikaci s přáteli můžete využít on-line „kecálka“ Google Talk, který je dostupný pro operační systém Microsoft Windows. Není důvod zůstávat u nestabilního ICQ s problémovou licenční politikou. Google Talk je založený na síti Jabber, využívající otevřenou implementaci protokolu XMPP a dostupný zcela zdarma. Kromě textové komunikace můžete posílat soubory a telefonovat.

Kvalita hovoru je uspokojující, navíc s minimálními nároky na výkon počítače a rychlost internetového připojení. Pokud Vám někdo volá a nejste on-line, může vám zanechat hlasový vzkaz (jako na záznamníku), který vám bude do schránky následně doručen v podobě mp3 souboru.

Historie psaní není ukládána na lokálním počítači, ale nachází se ve vašem Gmailu. K historii tak můžete odkudkoliv a kdykoliv přistupovat. Je možné ji i prohledávat. Jestli máte webové stránky, dejte na nich vědět o svém Google Talk stavu pomocí ikon.

Současná aplikace Google Talk již ale pomalu zastarává. Ve vývoji je naštěstí nová verze, kterou můžete stáhnout v rámci Google Labs. Nabízí změněný vzhled, podporou skupinového chatu a nové smajlíky. Upozorňování na nové e-maily bylo rozšířeno o události Google Kalendáře a výstřižky komunitního webu Orkut. Datum vydání nového Google Talk je zatím neznámý.

Klepněte pro větší obrázek
Experimentální verze Google Talk

Vaše dokumenty jedině v Google Docs

Google Docs, nebo-li Google Dokumenty asi není třeba blíže představovat. Jedná se o sadu on-line nástrojů pro vytváření textových dokumentů, tabulek a prezentací. Google tak pomalu útočí na kancelářské aplikace OpenOffice.org a Microsoft Office.

Všechny aplikace Google Dokumentů, tedy Writely (dokumenty), Trix (tabulkový kalkulátor) a  Presently (tvorba prezentací), podporují export do PDF formátu. Aplikace Writely navíc zvládá čtení a zápis souborů ve formátech Microsoft Office, OpenDocument (OpenOffice.org), RTF, HTML a TXT.

Klepněte pro větší obrázek
Dokumenty můžete vytvářet i podle předpřipravených šablon

Nesporná výhoda spočívá v umístění souborů na serverech Googlu, takže se k nim dostanete odkudkoliv, kde je připojení k internetu. Pokud jste off-line, i tak můžete ke svým dokumentům přistoupit přes adresu docs.google.com nebo klepnutím na ikonu zástupce na ploše. Jediné, co potřebuje, je plug-in Google Gears.

Myšlenka je jasná: „Mějte své dokumenty kdykoliv, kdekoliv“. Díky Gears plug-inu pro Internet Explorer a Firefox lze také zálohovat dokumenty, tabulky a prezentace přímo v počítači.

Témata článku: Google, Web, Internet, Webmaster, Překladače, Mail, Kancelářské aplikace, Google Chrome, Blogger, Picasa, Google Docs, Google Mail, Google Toolbar, Lightning, Google AdSense

54 komentářů

Nejnovější komentáře

  • pc.ov 29. 9. 2008 15:24:39
    ad: arogance technické podpory, už jste si někdy na něco stěžoval seznamu?...
  • Radek71 28. 9. 2008 20:16:04
    Blackberry je sice drahe jak prase ale jenom pro firmy ktere na to maji,...
  • Gofry 26. 9. 2008 20:51:31
    Prečo iba číslo topánok, keď tu máme Google Health -...
reklama
Určitě si přečtěte

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 47

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

** Autorům ransomwaru pro Android se nedá upřít jedna věc ** Mají zvrácený smysl pro humor ** Vydávají se za Avast, FBI nebo třeba NSA

24.  2.  2017 | Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama