reklama

IT Česko – Aleš Kučera, Novell-Praha: Vyzkoušejte SUSE Linux Enterprise Desktop

V rozhovoru s ředitelem společnosti Novell-Praha se dozvíte, jaký má názor na Linux a otevřené technologie nebo pro koho jsou určeny placené verze linuxových distribucí. Dále nám Aleš Kučera prozradí, jak Novell pomáhá open source komunitě, ale i to, co si myslí o Windows.

Rozhovor s Alešem Kučerou je dalším pokračováním našeho seriálu rozhovorů IT Česko. Každý týden představujeme zástupce českých IT firem a lokálních zastoupení mezinárodních společností. Pokud máte kolegu či obchodního partnera, o kterém si myslíte, že by měl být vyzpovídán, napište nám. Nemusí se nutně jednat o zástupce vrcholného vedení firmy. Stačí nám, když půjde o člověka se zajímavými názory, který bude ochotný podělit se o své zkušenosti.

Představte nám ve stručnosti historii společnosti Novell. Jak se vlastně dostala od Novell NetWare k linuxovým operačním systémům?

Novell byl založen roku 1984. V jeho historii se na počátku objevuje dokonce i výroba hardwaru, konkrétně síťových karet. NetWare vznikl jako síťový operační systém a prošel dlouhým vývojem až k dnešní podobě – Novell Open Enterprise Server, což je velmi ucelená sada technologií pro spolupráci pracovních skupin.

Od roku 2003 má Novell promyšlenou linuxovou strategii, kterou postupně naplňuje, navenek se to projevuje akvizicemi společností, jako je Ximian nebo SUSE Linux AG. Dnes je Novell jedním ze dvou světově největších distributorů Linuxu. Novell je lídrem ve dvou oblastech: Open Source a Identity Management technologiích.

Aleš Kučera

Klepněte pro větší obrázek

Vystudoval ČVUT, FEL, obor Elektronické počítače, promoval v roce 1987. Byl zaměstnancem společností ČEZ Energotechnika, TIS a.s., TISWare, s.r.o., Macron, s.r.o. a Novell-Praha, s.r.o. V současné době je ředitelem společnosti Novell-Praha, s.r.o., jednatelem této společnosti, společnosti Novell Professional Services Česká republika, s.r.o. a Novell Slovensko, s.r.o. Je členem představenstva SPIS.

Klepněte pro větší obrázek

Proč má podle vás smysl podporovat Linux, respektive otevřené technologie jako takové?

Druhou část otázky vidím jako mnohem podstatnější. Otevřené technologie jsou psány podle otevřených standardů. Standardů, které jsou veřejně dostupné (tedy jejich popis). Pro zákazníka je potom podstatné, že technologie podle otevřených standardů může poskytovat kdokoli, kdo to umí. Nikoli ten, kdo za přístup ke standardu zaplatil jeho držiteli.

V praxi to znamená, že zákazník není závislý na konkrétním dodavateli určité technologie. Dlouhodobě se taková strategie technologickému výrobci (jako je Novell) vyplatí, protože se vyplatí zákazníkovi, a ten bude hledat dodavatele, se kterým může pupeční šňůru přestřihnout bez rizika těžko vyčíslitelných ztrát.

Neustále se mluví o výhodách otevřeného softwaru pro komerční sféru a velké firmy. Jaké výhody můžete se svým SUSE Linuxem nabídnout běžnému domácímu uživateli nebo malému živnostníkovi?

Jsou to dvě základní výhody. První je struktura pořizovací a provozní ceny. Pořizovací cena je zpravidla nižší než u alternativních produktů, ať již se bavíme o desktopových nebo serverových produktech. Provozní cenou můžete jako uživatel mnohem snáze soutěžit mezi více dodavateli než u konvenčního software. Druhou výhodou je bezpečnost. To je často diskutovaná věc například ve srovnání s Microsoft Windows.

Viry jsou objektivním problémem. Bezpečnostní díry a vykrádání identity rovněž. Můj názor na spory, co je bezpečnější, jestli Windows nebo Linux bych shrnul do následujícího tvrzení: na jedné straně je draze léčený pacient a na straně druhé člověk, který nemůže vážně onemocnět. Která pozice se vám zamlouvá víc?

Myslíte si, že komerční linuxové distribuce dospěly do stádia, kdy jsou schopny na desktopu konkurovat Windows XP, případně připravovaným Windows Vista?

Ano. Vzápětí byste se zeptal jak, tak rovnou odpovím – na trhu malých uživatelů cenou. Domácího uživatele nic jiného nezajímá. U velkých zákazníků možností dokonalé správy a cenou. U vládních zákazníků potom politickou korektností a cenou.

Vysvětlím tu politickou korektnost. Linux, to jsou otevřené standardy, Windows či Windows XP nikoli, to jsou standardy Microsoftu a z toho plynoucí závislost na Microsoftu. A to je věc, kterou si již brzy nebudou moci vládní zákazníci dovolit. Pokud chcete jediný příklad, vezměte si zákon o elektronickém archivnictví a potom zkuste otevřít soubor, který jste napsal v Excelu před deseti lety.

Jaké trumfy nabídne SUSE Linux Enterprise Desktop 10?

Vyjmenovat všechny by přesáhlo rozsah tohoto rozhovoru. Stáhněte si beta verzi a vyzkoušejte si ji sami. Některé věci jsou pro mě i po těch letech, kdy používám počítač a některé věci si dovedu představit, jak fungují, prostě neuvěřitelně dobré. Tak dobré, že si říkáte: Jak jsem se bez tohohle mohl obejít? Třeba Beagle. Co to je? Tak si to nainstalujte.

SUSE Linux byl známý kvalitní českou lokalizací a česká pobočka německé společnosti SUSE byla jedinou oficiální českou pobočkou výrobce linuxové distribuce. Změní se něco na kvalitě a přístupu k české lokalizaci SUSE Linuxu, když je nyní pod křídly nadnárodní společnosti?

Hlavní změnou je to, že SUSE CR je primárně vývojovým centrem, nikoli primárně lokalizačním centrem. A pokud to tak nebylo v minulosti (tedy před akvizicí SUSE LINUX AG Novellem), tak je tomu tak dnes. Tudíž si nemyslím, že vaše implikace je správně položenou otázkou. Věřím nicméně, že kvalita lokalizace bude dobrá.

Mnoho lidí nemůže strávit, že na něčem, co je „zadarmo“, vydělávají velké firmy velké peníze. Co byste jim k tomu vzkázal?

Že si to nemusí kupovat. Můžete si koupit distribuci „as is“ v okamžiku zamrazení kódu. Nebo si ji můžete stáhnout. Podporu si koupit můžete a nemusíte. Správně jste dal zadarmo do uvozovek. Nezpoplatněná je akvizice licence. Podpora je za peníze, manuály jsou za peníze a implementace je také za peníze. Můžete a nemusíte si je ale kupovat, je to zákazníkova volba.

Jak Novell vrací open source komunitě to, že částečně vydělává i na její práci?

Abych jmenoval viditelné iniciativy, uvedu openSUSE a www.betterdesktop.org. Dále jsme otevřeli kód mnoha produktů: HULA, iFolder, YaST atd. Můj názor je, že dáváme komunitě víc, než si bereme.

SUSE Linux jistě není jen sbírkou dobře poskládaných open source programů, které si může kdokoli stáhnout z internetu a nainstalovat. Jak se Novell podepsal na své distribuci? Mám na mysli software, nikoli dokumentaci nebo technickou podporu. Tu považuji u komerční distribuce za samozřejmou.

Jsou to zejména certifikace. Tedy to, že SUSE LINUX Enterprise Server je certifikován, že běží na hardwaru XY a běží na něm certifikovaně aplikace YZ. To zaplatí jen velcí distributoři. Protože to není zadarmo, ale za velké peníze, které zaplatíte výrobcům hardwaru nebo aplikací.

Kolik lidí se podílí na vývoji vaší linuxové distribuce? Kde je hlavní centrum?

Toto bohužel není veřejná informace. Myslím, že jsou to stovky lidí, kteří nedělají nic jiného. Vývojová centra jsou ve městech Norimberk, Praha a Provo, jmenuji je nikoli podle důležitosti, ale podle abecedy. Praha hraje velmi důležitou roli, některé komponenty se vyvíjejí pouze zde. Není to tak, že by se v Praze dělala okrajová činnost.

Proč se Novell rozhodl podporovat formát OpenDocument? Je opravdu tak nezbytný?

Ano. A je to i odpověď na první otázku. Budoucnost IT světa je ODF a XML, HTTP, W3C, LDAP. Obecně otevřené standardy.

Jak se podpora Novellu pro ODF projeví konkrétně?

Již dnes je OpenOffice.org 2.0 tím kancelářským balíkem, který Novell podporuje – jak na Windows, tak na Linuxu. A ten má jako nativní formát ODF.

Pro koho je určen projekt openSUSE? Jaký je hlavní rozdíl oproti komerční distribuci?

Pro kohokoli, kdo si chce tuto bezplatnou distribuci stáhnout, pro nadšence. Hlavní rozdíl je v tom, že openSUSE si stáhnete a za týden už může vypadat jinak. Tato distribuce není, na rozdíl od komerčních distribucí, podporována. Pokud budete mít problém s openSUSE, obraťte se na komunitu. Pokud budete mít problém se SLES, obraťte se na Novell. Ale nejdříve si kupte podporu.

Jak je to s lokalizací openSUSE? Mají ho čtenáři Živě vyzkoušet? Nebudou mít problém s poločeským a poloanglickým rozhraním?

Proč by si ji neměli vyzkoušet? Pokud vím, tak tam není polorozhraní.

Jakou roli hraje Novell v projektu Mono, který umožňuje tvorbu multiplatformních .NET aplikací?

Asi nikdo nepodporuje MONO víc než Novell, Ximian tento projekt založil a Novell Ximian koupil.

Témata článku: Linux, Open source, Beagle

65 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tom777 24. 5. 2006 11:07:50
    Obavam se, ze se jedna pouze o tvou neznalost.
  • p 18. 5. 2006 16:26:30
    Hmm, tak zrovna vcera mi zakaznik hlasil, ze jeho klienti maji v IE...
  • olsen 18. 5. 2006 14:21:57
    Včera jsem strávil tři hodiny zkoušeje zprovoznit sdílení souborů po LAN...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 219

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama