IT byznys: Oracle chtěl koupit MySQL

Microsoft zveřejnil podrobnosti o cenách Office 2007 * SAP předpovídá, že open source konkurence zkrachuje * Příjmy HP rostou navzdory poklesu v oblasti služeb * Firma Progress Software koupila společnosti NEON Systems a Actional Corporation * Oracle se zbavuje OnTarget * Ericsson nabízí operátorům první antivirový program pro mobilní zařízení

Nabídka Oracle odmítnuta

Společnost Oracle, výrobce databázových technologií, udělala velmi významný krok. Rozhodla se totiž předložit nabídku, jejíž přijetí by znamenalo získání open source databázového systému MySQL.

Dosavadní aktivity firmy Oracle byly přitom zcela z jiného soudku. Firma se vždy snažila prodávat výhradně svůj vlastní, proprietární databázový software. MySQL je na druhou stranu lídrem mezi společnostmi, které se pokoušejí komercializovat open source produkty.

CEO MySQL, Marten Mickos, nabídku od firmy Oracle potvrdil, odmítl však specifikovat jakékoliv podrobnosti. Například kdy přesně ji Oracle předložil nebo kolik peněz nabídl.

Řekl však, že nabídka byla odmítnuta, a to především z toho důvodu, že společnost si chce zachovat svou nezávislost. „Budeme součástí velké společnosti, ale ta společnost se bude jmenovat MySQL,“ dodal Mickos.

Zdroj: News.com

Microsoft oznámil ceny Office 2007

Microsoft ve středu zveřejnil další podrobnosti k cenám nové generace produktů MS Office. Ohlásil přitom i některé údaje o cenách dalších produktů. Obecně lze říct, že Office 2007 budou zákazníky stát přibližně stejně jako jejich předchůdci.

„Nemyslíme si, že by zákazníci měli pozorovat nějaké podstatné změny oproti cenám předchozích sad Office,“ říká Parri Munkel, produktový manažer Microsoftu. Office Standard bude stát 399 dolarů, Office Proffesional potom 499 dolarů. Došlo také k oficiálnímu potvrzení faktu, že produkt bude šířen pod názvem Office 2007 a k jeho uvolnění dojde v druhé polovině tohoto roku.

Microsoft také opakuje, že nový balík přinese celou řadu důležitých změn. „Množství změn a vylepšení v této verzi bude nejvyšší za poslední dekádu,“ uzavírá Munsell.

Největší změna tak bude spočívat v tom, že Microsoft nahradí edici Student and Teacher edicí Home and Student a dodávat ji bude za 149 dolarů. Tuto edici bude možné používat až na třech počítačích. Další podrobnosti o edicích a cenách si můžete přečíst například zde.

Zdroj: News.com

SAP předpovídá open source konkurenci krach

Podle společnosti SAP bychom měli očekávat silnou vlnu konsolidace, která postihne oblast, v níž se SAP se svými konkurenty pohybuje. SAP přitom předpovídá, že open source konkurence nebude schopna nadcházející změny ustát.

SAP, dodavatel informačních systémů, čelí konkurenci například od firem OpenMFG, SugarCRM, Compiere a mnoha dalších. Podle SAPu v nejbližší době dojde k tomu, že zákazníci začnou sázet na osvědčené značky a kvalitu, protože budou vyžadovat vyšší standard a množství poskytovaných služeb.

„Open source konkurence nestačí dospět tak rychle, aby tuto výzvu dokázala zvládnout,“ říká Peter Graf, výkonný viceprezident marketingu společnosti SAP.

Zdroj: News.com

Příjmy HP rostou – i přes pokles v oblasti služeb

Příjmy společnosti HP v prvním čtvrtletí dopadly lépe, než společnost předpokládala. Je to navzdory skutečnosti, že příjmy z oblasti služeb naopak mírně poklesly.

Celkové příjmy za čtvrtletí, které skončilo 31. ledna, dosáhly částky 22,7 miliardy dolarů. To je o 6 procent více než ve stejném období loňského roku. Analytici přitom předpokládali příjmy zhruba ve výši 22,5 miliardy. Čistý zisk činil 1,2 miliardy dolarů.

Poklesly však zisky z oblasti služeb. Podle některých komentátorů je důvodem především efekt měnících se kurzů zahraničních měn, ale i to, že HP se pokouší mírně přepracovat a redukovat model poskytovaných služeb a soustředit se jen na některé z nich, ne už na všechny.

„Existovala skupina služeb, jejíž ziskovost byla velkým problémem,“ říká CEO Mark Hurd. „Musíme se soustředit na ty oblasti, v nichž dokážeme vydělávat peníze.“

Zdroj: News.com

Oracle se zbavuje OnTarget

Společnost Oracle v úterý oznámila, že se hodlá zbavit jednotky OnTarget, ke které se dostala společně s akvizicí společnosti Siebel. Důvodem je především fakt, že zaměření OnTarget není v souladu s budoucími plány a záměry Oraclu.

Oracle naznačil, že už obdržel určité nabídky a že by realizaci transakce nemělo v zásadě nic bránit. Její dokončení se očekává už na jaře letošního roku.

Zdroj: News.com

Progress Software koupil dvě společnosti

Společnost Progress Software koupila firmy NEON Systems, dodavatele softwaru pro integraci mainframů do architektury SOA, a Actional Corporation, která vyvíjí software pro správu webových služeb a monitorování i analýzu podnikových procesů v reálném čase. Progress Software tak zkompletoval svou nabídku produktů určených k přechodu podniků na SOA.

Akvizice umožní Progressu nabízet nástroje pro integraci mainframů v rámci architektury SOA a ke zpracování proudu událostí v reálném čase. Zároveň umožní doplnit nabídku i o nástroje pro monitorování webových služeb a řízení podniků v reálném čase. Celá transakce má hodnotu přibližně 100 milionů dolarů.

Zdroj: tisková zpráva

Ericsson nabízí antivirový program

Ericsson vypustil na trh první antivirové řešení navržené pro operátory. Antivirové řešení pro mobilní zařízení je součástí nabídky mobilních datových řešení. Nabídka je určena firemním zákazníkům a umožňuje jim přístup ke klíčovým firemním datovým aplikacím.

Antivirus od Ericssonu představuje centrální kontrolu nad viry a SMS spamem pro chytré telefony pracující s operačním systémem Symbian a Microsoft. Bude dostupný jako samostatný produkt, jako součást balíku datových služeb či jako hostované řešení.

„Čím více narůstají schopnosti chytrých telefonů, tím více se musí firmy soustředit na bezpečnostní rizika, která tato zařízení představují. Mobilní operátoři mají nyní pro své zákazníky poprvé k dispozici řešení, které centrálně chrání chytré telefony před zákeřnými programy, jako jsou viry a SMS spam,“ říká Katarina Löweberg, ředitelka Ericsson Enterprise pro mobilní aplikace.

Zdroj: tisková zpráva

Témata článku: Byznys, Oracle, Open Office, Progress, Ericsson, Neon, Make up

47 komentářů

Nejnovější komentáře

 • hufv 20. 3. 2006 15:13:07
  Nojo, jenomže ty ceny za support. A bez supportu to nasadí produkčně jen...
 • Kio 24. 2. 2006 22:36:04
  Tak to fakt nevim ... IMHO to bylo table is full ...
  netusim jak by to...
 • Kio 24. 2. 2006 8:59:02
  Zkousel jsem jich vic (tak neco mezi 10 az 15 ... musel bych si otevrit...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 55

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?