reklama

IT byznys: Mobilní zařízení – bitevní pole pro Linux?

Google přináší systém pro online platby * Příjmy Red Hatu slušně rostou * Šéf Apple Steve Jobs předvede systém Leopard * Evropští manažeři mají problémy se sladěním cílů IT oddělení a obchodních zájmů firmy * IBM a Georgia Tech překonaly rekord rychlosti křemíku * Intel otvírá další továrnu v Irsku

Nový systém Google pro online platby

Internetový gigant Google přichází s novým systémem umožňujícím realizovat platby po internetu. Systém vyvíjený pod názvem Google Checkout bude umožňovat obchodníkům rozšířit spektrum jimi nabízených platebních možností.

Zákazník, který se do Google Checkout zaregistruje, pouze při registraci jednou zadá číslo své platební karty. Následně bude moci velmi jednoduše, prostřednictvím několika klepnutí myší, platit u všech internetových obchodníků podporujících tuto technologii.

Jakmile zákazník něco koupí prostřednictvím Google Checkout, bude moci svou objednávku online sledovat na adrese Checkout.google.com.

„Pokud se dnes rozhodnu koupit si pět věcí od pěti různých internetových obchodníků, musím vyplnit pět různých formulářů. Google Checkout tuto nepříjemnou nutnost odstraní,“ říká Salar Kamangar, produktový viceprezident firmy Google.

Zdroj: News.com

Linux se bude prosazovat na mobilních zařízeních

Podle Eirika Chambe-Enga, spoluzakladatele jedné z nejpopulárnějších mobilních linuxových platforem, je velmi blízko doba, v níž se Linux začne výrazně prosazovat právě na mobilních zařízeních. Prohlásil to na londýnské konferenci Open Source Business Conference.

„Věříme, že právě teď jsme na počátku revoluce,“ pokračoval Chambe-Eng. Zároveň vyjmenoval pět atributů, které podle něj budou motivovat výrobce mobilních zařízení k přechodu na linuxovou platformu. Patří sem komplexnost, kontrola, přizpůsobitelnost, náklady a komunita.

Nejvýraznějšími konkurenty Linuxu na mobilních zařízeních jsou momentálně systémy Windows Mobile a Symbian.

Zdroj: News.com

Příjmy Red Hatu slušně rostou

Společnost Red Hat, distributor linuxového open-source softwaru, zveřejnila ve středu své finanční výsledky za první čtvrtletí. Red Hat si přitom může mnout ruce: 11procentní nárůst čistého zisku je jistě dobrou zprávou. Nárůst je tažen především sílící poptávkou po předplatném ze strany korporátních zákazníků.

Čistý zisk společnosti v prvním čtvrtletí, končícím 31. března, tak dosáhl 13,8 milionu dolarů (pro srovnání – ve stejném období loňského roku dosáhl Red Hat výsledku 12,4 milionu). Tržby byly ve výši 84 milionů (oproti loňským 60,8 mil.).

Zdroj: News.com

Šéf Apple předvede systém Leopard

Šéf společnosti Apple Computer Steve Jobs zahájí spolu se svým týmem letošní celosvětovou konferenci Worldwide Developers Conference demonstrací systému Leopard, což je nástupce stávající platformy Mac OS X. Součástí systému Leopard má být také nástroj Boot Camp (jeho veřejná betaverze byla zveřejněna v dubnu), který umožňuje uživatelům Maců provozovat systém Windows.

Zdroj: News.com

Potíže v komunikaci mezi IT manažery a vedením firmy

Výsledky průzkumu mezi IT manažery z devíti evropských zemí včetně České republiky, které zveřejnila společnost Intel, ukazují výrazné problémy v komunikaci mezi IT manažery a vrcholovým vedením podniku.

V oblasti komunikace s vedením označilo za největší problém více než 68 % respondentů sladění cílů IT oddělení a obchodních zájmů firmy. Celkem 62 % manažerů má problémy s dokazováním hodnoty nových technologií a 57 % jich nedokáže srozumitelně tlumočit úspěchy IT oddělení ředitelům z netechnických oblastí.

"Výzkum za Českou republiku podává velice zajímavé závěry. Hned v několika případech vedeme v celé Evropě, bohužel často v negativním slova smyslu. Například devět z deseti IT manažerů má problémy se sladěním cílů IT oddělení a celé firmy, což souvisí s obecným problémem komunikace IT oddělení a vedení firem,“ hodnotí závěry výzkumu Evžen Pavlovský, Business Development Manager společnosti Intel.

„Na druhou stranu je velice pozitivní, že 57 % českých IT manažerů má pocit, že koncoví uživatelé i management jejich práci oceňují. Je to daleko více než v mnoha západních zemích. Výrazně nad evropským průměrem poté vystupuje problém soukromého využívání podnikových IT systémů, s kterým bojuje 80 % IT manažerů. Evropský průměr je však výrazně nižší, kolem 56 procent,“ dodal Pavlovský.

Zdroj: tisková zpráva

Překonán rekord rychlosti křemíku

Společnost IBM a Georgia Institute of Technology oznámily, že jejich vědci demonstrovali první křemíkový čip, který je schopen pracovat frekvencemi vyššími než 500 GHz, tedy 500 miliard cyklů za sekundu. Dosáhli toho kryogenickým „zmražením“ čipu na teplotu -268,33 °C.

Takové extrémně nízké teploty se v přírodě vyskytují pouze ve vesmíru, a na Zemi je lze uměle vytvořit pomocí nesmírně účinných chladicích materiálů, jako je tekuté hélium. (Absolutní nula, nejnižší teplota možná v přírodě, nastává při -273,15 °C.)

Z počítačových simulací vyplývá, že technologie SiGe (křemík – germanium) použitá v tomto čipu by mohla zvládnout ještě vyšší provozní frekvence (blížící se jednomu terahertzu, tj. 1000 GHz) i při pokojových teplotách.

Experimenty, uskutečňované společně vědci IBM a institutu Georgia Tech, jsou součástí projektu, jehož cílem je prozkoumat extrémní rychlostní meze zařízení SiGe. Ta při velmi nízkých teplotách pracují rychleji. Čipy použité při výzkumu jsou prototypy technologie SiGe čtvrté generace vyráběné společností IBM na 200milimetrových plátech. Při pokojové teplotě pracují rychlostí přibližně 350 GHz.

Velice rychlé SiGe obvody se mohou uplatnit v komerčních komunikačních systémech, vojenské elektronice, výzkumu vesmíru a vzdálených senzorech. Dosažení tak extrémních rychlostí v technologii založené na křemíku, kterou lze vyrábět pomocí konvenčních levných metod, vytváří podmínky pro masové aplikace.

Zdroj: tisková zpráva

Intel má další továrnu v Irsku

Společnost Intel posílila své vedoucí postavení v oblasti výroby počítačových čipů, když dnes otevřela moderní polovodičovou továrnu v irském Leixlipu. Jde již o třetí továrnu společnosti Intel využívající vyspělou 65nm technologii a vůbec první velkokapacitní závod v Evropě, který bude produkovat čipy 65nm procesem.

Továrna, jejíž výstavba si vyžádala investice ve výši dvou miliard amerických dolarů, tedy začala s velkokapacitní produkcí s využitím 65nm technologie. Pro výrobu jsou používány extra velké křemíkové pláty (300mm), díky nimž má tato nová továrna společnosti Intel potenciál dosahovat největší produkce mikroprocesorů při nejmenších nákladech.

Společně s továrnou Intelu v Arizoně (označení F 12) bude nová irská továrna (jež dostala označení Fab 24-2) technologicky nejvyspělejší světovou polovodičovou továrnou vyrábějící vícejádrové mikroprocesory.

„S novou generací dvoujádrových procesorů postavených na bázi mikroarchitektury Intel Core si společnost Intel upevnila vůdčí postavení ve svém odvětví,“ prohlásil prezident a výkonný ředitel společnosti Intel Paul Otellini. „Klíčem k úspěchu Intelu jsou naše výrobní kapacity.“

Zdroj: tisková zpráva

Témata článku: Byznys, Internet, Leopard, Georgia, Camp, Rise, Fab

53 komentářů

Nejnovější komentáře

  • AstorLights, AstorLights 3. 7. 2006 14:43:56
    Je vidět že nerozumíš programování. Když je hra udělaná dobře tak funguje...
  • Mike.M, Mike.M 3. 7. 2006 13:17:16
    Tak vidis skvely WinXP a nejede v nem emulace pro sve staricke JA. Kua tak...
  • Mike.M, Mike.M 3. 7. 2006 13:15:13
    No to ze Linux se dostava vyse a vyse je urcite pravda a bita vec. Jinak...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

** Jmenuje se Rolf a chce práci ** Jeho životopis je ale trošku jiný ** Rolf je totiž ransomware

11.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

Včera | Jakub Čížek | 41


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama