IT byznys: Intel čelí žalobě za porušení duševního vlastnictví

Microsoft přichází o dalšího člověka z exekutivy • Globální prodeje polovodičů by měly letos dosáhnout 256 miliard dolarů • Microsoft nechce, aby Santa Klaus ignoroval Windows Vista • IBM otvírá v Portugalsku outsourcingové centrum pro transformaci podniků • Sony vyvíjí video walkmany • Sybase uzavřela akvizici Mobile 365 • Sony Ericsson dosáhl výjimečně úspěšného čtvrtletí

Microsoft přichází o dalšího člověka z exekutivy

Společnost Microsoft brzy přijde o dalšího významného člověka z exekutivy. Senior viceprezident oblasti služeb enterprise a IT, Rick Devenuti, odejde po více než 19 letech strávených v Microsoftu do důchodu.
 
Devenuti má opustit Microsoft v prosinci letošního roku. Microsoft doufá, že se mu podaří najít náhradu nejpozději během jednoho měsíce. To by umožnilo pracovat novému člověku nějakou dobu zároveň s Devenutim a získat tak základní zaškolení. Výsledkem by měla být plynulá transakce s minimálním dopadem na chod Microsoftu.
 
Zdroj: eWeek

Globální prodeje polovodičů by měly letos dosáhnout 256 miliard dolarů

Podle výsledků zprávy realizované společností iSuppli by měly celkové prodeje polovodičů v letošním roce dosáhnout celosvětově částky necelých 256 miliard dolarů. Podle výsledků zprávy zatím nic nenasvědčuje tomu, že v prodejích polovodičů by měl nastat jakýkoliv obrat směrem dolů.
 
V roce 2005 činil celkový objem tohoto obchodu 237 miliard dolarů, letos se tedy očekává nárůst zhruba o 8 procent.
 
„Hlavními tahouny poptávky po polovodičích jsou výrobci počítačů a mobilních zařízení,“ říká Gary Grandbois, hlavní analytik společnosti iSuppli. „Obě skupiny si v roce 2006 udržují velmi silnou formu a nejeví žádné známky blížícího se poklesu,“ dodává.
 
Zdroj: Digitimes

Intel čelí žalobě za porušení duševního vlastnictví

Společnost Intel, významný výrobce počítačových procesorů, čelí žalobě podané firmou Transmeta. Transmeta, návrhář čipů, se rozhodla podat žalobu na Intel za údajné porušení patentu.
 
Transmeta tvrdí, že Intel porušil přinejmenším 10 jejích patentů. Intelektuální vlastnictví kryté těmito patenty přitom údajně dosahuje nejméně hodnoty 100 miliard amerických dolarů.
 
Napadané patenty se týkají ponejvíce šetření energií. Transmeta napadá především technologii, kterou společnost Intel nazývá „enhanced SpeedStep“. Ta významně snižuje spotřebu energie v případech, kdy procesor není plně vytížen.
 
Zdroj: ZDNet

Microsoft nechce, aby Santa Klaus ignoroval Windows Vista

Přestože nejnovější verze operačního systému Windows, Windows Vista, pravděpodobně nebude pro běžné zákazníky k dispozici před letošními Vánoci, Microsoft chce, aby nakupující před svátky věděli, že už je k dispozici mnoho hardwaru i softwaru připraveného pro spolupráci s Windows Vista.
 
Microsoft zároveň zavádí programy, díky nimž bude pro zákazníky nalezení takovéhoto zboží ještě jednodušší. Více než 250 hardwarových a softwarových produktů tak na sobě například ponese nálepku „Certified for Windows Vista“ nebo „Works with Windows Vista“.
 
„Tato certifikace znamená, že zákazník si produkt perfektně užije už teď, a po spuštění Windows Vista si jej užije ještě mnohem lépe,“ říká Mike Sievert, viceprezident marketingu společnosti Microsoft.
 
Zdroj: News.com

IBM otvírá v Portugalsku outsourcingové centrum pro transformaci podniků

Společnost IBM nedávno oznámila nové Centrum sdílených služeb v Portugalsku. To bude poskytovat finanční a účetní služby klientům v rámci modelu globálního poskytování služeb outsourcingu transformace podniků (Business Transformation Outsourcing). BTO centrum ve městě Braga rozšiřuje globální síť více než tří desítek center poskytování služeb IBM, mezi něž v Evropě patří nejmodernější servisní centra v Maďarsku, Rumunsku, na Slovensku, v Polsku, Skotsku, Irsku a České republice.
 
Nové centrum se zaměří na transformaci a správu finančních procesů pro klienty v celé Evropě.  Nové centrum, které bylo v červenci otevřeno ve městě Braga, pomůže vyhovět rostoucí poptávce po vícejazyčných obchodních a technologických službách. Bude poskytovat služby například společnosti Unilever s cílem optimalizovat fungování procesů a snížit provozní náklady této nadnárodní společnosti, jak bylo ujednáno v dohodě s IBM v roce 2005.
 
Zdroj: Tisková zpráva

Sony vyvíjí video walkmany

Společnost Sony, které svět vděčí kromě jiného za vynález populárních walkmanů, tedy přenosných přehrávačů hudby, oznámila, že pracuje na vývoji nové generace těchto zařízení. Základním rozdílem bude podpora přehrávání videosouborů. První video walkmany od Sony mají být k dispozici už koncem tohoto roku.
 
Problém je, že na rozdíl od walkmanů nebude společnosti Sony v tomto případě rozhodně patřit prvenství. Například firma Apple představila své nové přístroje iPod podporující přehrávání videa už loni v říjnu. Další konkurenci dostane Sony už příští měsíc, kdy je ohlášeno zveřejnění přehrávače Zune společností Microsoft.
 
Zdroj: Yahoo News

Sybase uzavřela akvizici Mobile 365

Společnost Sybase, poskytovatel Enterprise infrastruktury, oznámila, že podepsala konečnou verzi smlouvy o akvizici Mobile 365, významné společnosti působící v oblasti Mobile Messaging a poskytování obsahu, a to formou plně hotovostní transakce. Kupní cena stanovená v této konečné verzi smlouvy činí 425 miliónů amerických dolarů a podléhá případné úpravě podle výše provozního kapitálu Mobile 365 ke konečnému termínu. Předpokládá se, že se transakce uskuteční v průběhu čtvrtého čtvrtletí roku 2006.
 
V průběhu svého fiskálního roku, který skončil 31. března 2006, dosáhla výše příjmů Mobile 365 přibližně 90 miliónů dolarů. Sybase předpokládá, že tato akvizice povede k nárůstu předběžných zisků v průběhu 12 měsíců po uzavření transakce.
 
Po uzavření transakce bude společnost Mobile 365 nadále fungovat jako Sybase Mobile 365, tedy jako dceřinná společnost v plném vlastnictví. Tuto novou dceřinnou společnost bude řídit Marty Beard, senior vicepresident Sybase pro korporátní rozvoj a marketing, který bude jmenován prezidentem Sybase Mobile 365.
 
Zdroj: Tisková zpráva

Sony Ericsson dosáhl výjimečně úspěšného čtvrtletí

Společnost Sony Ericsson, výrobce mobilních telefonů a dalších přenosných zařízení, oznámila, že dosáhla výjimečně úspěšného třetího čtvrtletí. Zároveň však varuje, že v nadcházejícím čtvrtém čtvrtletí mohou být výsledky znatelně slabší.
 
Společnost ve třetím čtvrtletí vydělala bezmála dvojnásobek toho, co analytici předpokládali – více než 543 milionů dolarů. Podíl Sony Ericssonu na trhu vzrostl na necelých 8 procent. „Je ovšem pravdou, že pro čtvrté čtvrtletí nemáme žádný nový produkt, který bychom představili, a který by umožnil udržet takto vysoké prodeje,“ připouští prezident firmy Miles Flint. „Zůstáváme však optimisty.“
 
Zdroj: News.com

Témata článku: Microsoft, Byznys, Diva, Sony Walkman, Walkman, Ericsson, Sony Ericsson, Windows Mobile, Senior, Zdroje energie, Zune, Unilever, Mobilní telefony sony ericsson

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kozuch82, kozuch82 15. 10. 2006 20:27:46
  • LubosD, LubosD 15. 10. 2006 13:13:25
    Tato certifikace znamená, že zákazník si produkt perfektně užije už teď, a...
  • Jakub Hegenbart 14. 10. 2006 15:05:13
    Stejně tyhle technologie vymyslel Chuck Moore, ať se Intel a Transmeta...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

Brněnské soudy daly stop Uberu. Je to dobře, nebo krok zpět?

** Před několika měsíci začal Uber nabízet své služby i v Brně ** Nyní ale narazil, soudům se to totiž nelíbí ** Má sdílená ekonomika dostat zelenou?

22.  4.  2017 | Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5