IT byznys: dodavatel stodolarových notebooků vybrán, podle Intelu je však nikdo nechce

Dodavatelem stodolarových notebooků bude společnost Quanta * Energie bude stát víc než hardware, varuje Google * Hollywood se snaží donutit Čínu, aby redukovala pirátství * MTV bude spolupracovat s Microsoftem na nové hudební službě * Společnosti PricewaterhouseCoopers a CA vytvořily alianci * nVidia posiluje a chce sestřelit ATI

Quanta bude dodávat stodolarové notebooky

Konsorcium The One Laptop per Child (OLPC), které je proslulé snahou nabídnout dětem a studentům v rozvojových zemích přenosný počítač v ceně 100 dolarů, vybralo hlavního dodavatele těchto levných přístrojů. Vítězem se nakonec stala tchajwanská společnost Quanta.

Přestože pojem Quanta není mezi uživateli příliš známý (ani v Evropě, ani ve Spojených státech), řada lidí vlastní produkt této značky. Firma totiž dodává své výrobky společnostem Hewlett-Packard, Dell i dalším významným výrobcům.

Podpis smlouvy právě s firmou Quanta není velkým překvapením. Již v předchozích měsících tohoto roku uzavřelo konsorcium MIT, které je v projektu stodolarového notebooku významně zainteresováno, s Quantou pětiletý kontrakt v hodnotě 20 milionů dolarů. Smlouva se týkala především výzkumných záměrů.

Quanta se pokusí dodat první přístroje zřejmě ve čtvrtém čtvrtletí příštího roku. Počítače poběží na platformě Linux a budou mít mizivou spotřebu energie – bude je možné pohánět ruční klikou. První dodávka čítající mezi 5 a 15 miliony kusů bude zaslána do Číny, Brazílie, Indie, Argentiny, Egypta a Nigérie.

Abychom nebyli nařčeni z nevyváženosti zprávy, dodejme, že dalšími účastníky, kteří se na projektu podílejí, jsou např. AMD, Brightstar, Google, News Corp., Nortel a Red Hat.

Zdroj: News.com

Intel: Stodolarové notebooky nikdo nechce

Proto, abychom od tématu předchozí zprávy neodběhli příliš daleko, se nyní podívejme na nejnovější vyjádření společnosti Intel. Podle ní totiž vlastně nikdo z potenciální cílové skupiny, pro kterou jsou tyto počítače zamýšleny, o podobný notebook nestojí. Minulý pátek to prohlásil Craig Barett, šéf Intelu.

Barett dále uvádí, že není vůbec přesné hovořit o stodolarovém laptopu; přesnější prý je označení stodolarový přístroj („gadget“). Podle šéfa Intelu je hlavním problémem omezená množina aplikací, které půjdou na notebooku spouštět. „Podobné snahy všude po světě nevyhnutelně zkrachovaly, protože uživatelé nejsou spokojeni s jejich limitovanými možnostmi,“ říká Barett.

Zdroj: eWeek

Energie dražší než hardware

Se zajímavou hypotézou přišli také inženýři ze společnosti Google. Jeden z nich důrazně varoval světovou odbornou veřejnost, že pokud se v blízké budoucnosti nezmění energetické nároky hardwarových zařízení, dočkáme se zdánlivého paradoxu. Na provozu výpočetní techniky bude nesrovnatelně dražší právě elektrická energie, která hravě převáží pořizovací náklady na hardware.

Autorem varování je Luiz Andre Barroso, který dříve navrhoval procesory pro firmu Digital Equipment Corp. „Možnost, že se elektrická spotřeba výpočetní techniky dostane daleko za hranice jakékoliv kontroly, má dalekosáhlé důsledky pro její celkovou použitelnost. A to nehovoříme o následcích pro životní prostředí a pro celou planetu.“

Některé významné firmy si zmíněné riziko uvědomují, a proto se u svých nových produktů pokoušejí spotřebu elektřiny snížit. Zmiňována v tomto směru bývá třeba snaha firmy Sun Microsystems, jejíž dvaasedmdesátiwattový procesor UltraSparc T1, známý pod označením Niagara, zvládne podstatně víc práce na watt než konkurenti.

Zdroj: ZDNet

Hollywood nutí Čínu k redukci pirátství

Filmové společnosti, sídlící v kalifornském Hollywoodu, se trochu zalekly blížících se olympijských her, které se v roce 2008 budou konat v Číně. Naléhají proto na čínské úřady, aby se do té doby pokusily alespoň trochu zabojovat s nelegálním získáváním softwaru, a především filmů. Dalším požadavkem Hollywoodu je otevření čínského trhu i pro další americké snímky.

Šéf Americké filmové asociace (Motion Picture Association of America) Dan Glickman v úterý řekl, že olympiáda je pro Čínu ideální příležitost dokázat, že má zájem zatočit s porušováním autorských práv a otevřít svůj trh.

Glickman zároveň Čínu postavil před zajímavou výzvu: snížit do doby olympijských her míru pirátství pod padesát procent a mít víc legálních DVD nahrávek než těch nelegálních. Dále navrhuje zvýšit počet amerických filmů v čínských kinech a recipročně zvýšit počet čínských filmů v amerických kinech.

Čína v současnosti povoluje na svém trhu pouze 20 amerických filmů ročně. Skutečný počet uvedených titulů je však ještě nižší a v průměru se pohybuje kolem hodnoty 14.

Zdroj: News.com

HP kupuje německou firmu

Hewlett-Packard ukazuje, že své sílící zaměření na zpracování a uchovávání digitálních fotografií myslí vážně. Firma v úterý oznámila plán spolknout německou společnost Bilderservice.de.

Finanční podrobnosti kontraktu nebyly prozatím zveřejněny. Lze tak očekávat, že HP dále rozšíří svou nabídku služeb, která se týká projektu Snapfish.

Zdroj: News.com

MTV bude spolupracovat s Microsoftem

Společnost MTV Networks v úterý oznámila, že spolupracuje s firmou Microsoft na vývoji nové online hudební služby. Ta by měla být spuštěna brzy v roce 2006. Známá je pod zkratkou URGE a bude integrována do příštích verzí Windows Media Playeru.

Cenová politika URGE je prozatím zahalena tajemstvím. Nicméně už se ví, že uživatelé zřejmě budou mít možnost zvolit si některý z vícero modelů – buď platit za skladby jednotlivě, nebo prostřednictvím předplatného.

Služba by měla v první fázi nabídnout více než dva miliony skladeb a kromě nich také přístup k online rádiu. Microsoft bude zodpovědný za technologickou stránku projektu, MTV Networks bude službu vlastnit a provozovat.

Zdroj: Newsfactor

Společnosti PricewaterhouseCoopers a CA vytvořily alianci

Společnosti PricewaterhouseCoopers LLP a CA oznámily uzavření dohody, která má firmám pomoci optimalizovat využívání prostředků IT v jejich organizacích. Strategický přístup společnosti PricewaterhouseCoopers ke zvyšování výkonnosti a hodnoty IT oddělení v kombinaci se špičkovým softwarem CA pro správu podnikových systémů pomůže organizacím získat větší podnikatelskou hodnotu z informačních technologií a poskytovat služby IT s nižšími náklady.

„Vzhledem k tomu, že byznys tolik závisí na prostředcích IT a napjaté rozpočty zároveň vyžadují jejich maximálně efektivní řízení, je nezbytné, aby společnosti přesně věděly, za co byly vynaloženy prostředky na hardware a software a kde byly nakoupené prostředky nasazeny," řekl Lokesh Jindal, viceprezident CA pro optimalizaci podnikových služeb. „Spolupráce PricewaterhouseCoopers a CA umožní manažerům optimalizovat prostředky IT a prostřednictvím lepšího finančního a provozního přehledu přijímat lepší rozhodnutí.“

Zdroj: tisková zpráva

nVidia posiluje a chce sestřelit ATI

Společnost nVidia, známý výrobce čipsetů, se rozhodla koupit firmu ULi Electronics za 52 milionů dolarů. Převzetí bude zřejmě realizováno do konce května roku 2006.

Akvizice má nVidii podle jejích představ pomoci snížit náskok vedoucího dodavatele čipsetů – firmy ATI. nVidia kromě toho hodlá prostřednictvím akvizice posílit své partnerství s United Microelectronics Corporation.

Zdroj: Digitimes

Témata článku: Hardware, Microsoft, Google, Byznys, Quantum, Hollywood, Zdroje energie, Niagara, Andre, Argentina, Child, Paradox, Cute, Germany

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • hekynen, hekynen 18. 12. 2005 9:23:16
    S cenou krapet nesouhlasím; nedávno jsem koupil grafiku, na které jede i...
  • SledgeHewer 17. 12. 2005 10:54:19
    ..a Intel tvrdí, že procesory AMD sou fuj, protože vám nevytopí pokoj,...
  • zaks 17. 12. 2005 7:52:10
    Cca pred 2 tyzdnami som si isiel kupit nove pc (cad, office, surf, obcas...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 64

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C