IT byznys: Borland nakupuje i prodává

Skype dál exkluzivně „peče“ s Intelem * Yahoo sonduje, co zaplatit svým vlastním uživatelům * Intel investuje do společnosti Collax * Lucent kupuje Riverstone Networks * Firma IBM se rozhodla koupit Viacore * Propustí Oracle dva tisíce lidí?

Borland nakupuje i prodává

Související odkazy

Slovník
IDE
online
router

Tuto informaci jsme přinesli už ve středu formou bleskovky. Nicméně pro její důležitost ještě jednou zopakujme, že společnost Borland hledá kupce pro řadu svých slavných produktových řad čítajících kromě jiného Delphi, C++ Builder, C# Builder a JBuilder, ale také InterBase, JDataStorage nebo Kylix.

Důvodem je snaha Borlandu oddělit dvě základní obchodní aktivity: IDE (Integrated Development Environment) a ALM (Application Lifecycle Management). Borland už dříve naznačoval, že se mu nelíbí fakt, že musí pečlivě zvažovat každý dolar, který investuje do oblasti ALM. Právě proto, že obrovská divize zabývající se IDE produkty (a obecně nástupci dříve realizovaných „Turbo řešení“) si také vyžaduje obrovské investice a rychlý krok v procesu inovace.

Teď se tedy Borland pokusil udělat za minulostí silnou čáru. Rozhodl se zbavit náročných (byť úspěšných a oceněními ověnčených) produktových řad a soustředit se pouze na produkty z kategorie ALM, kde zřejmě vidí mnohem větší potenciál.

Ostatně tuto myšlenku podporují i odhady růstu ALM trhu – například analytici z IDC předpovídají, že až do roku 2009 dojde v tomto sektoru ke každoročnímu nárůstu ve výši 9,2 procenta.

Aby se potenciál ALM začal naplňovat, ohlásil Borland prakticky ve stejný den akvizici firmy Segue Software, poskytovatele testovacích a QA (Quality Assurance) řešení. Borland zaplatil zhruba 100 milionů dolarů, a to v hotovosti.

Firma Segue, založená v massachusettském Lexingtonu, dodávala řešení, která se Borlandu hodí do jeho nového „ALM“ plánu. Řešení pomáhají vytvářet, ale především testovat a spravovat online systémy.

Zdroj: Borland, Businessweek

Hola hola: Skype dál „peče“ s Intelem

Také o této informaci jsme se už zmínili v bleskovce. Protože jde z mnoha důvodů mnohem více o obchodní informaci než o technologickou, neměla by v našem pravidelném pátečním souhrnu chybět.

Už před časem ohlásily spolupráci společnosti Skype a Intel. Jedním z prvních reálných plodů, které tento krok přinesl, je volba platformy Core Duo a Pentium D, kterou si Skype zvolil pro masové konferenční hovory. Podle oficiálního ohlášení také Intel své procesory pro účely tohoto telefonování optimalizoval.

Každý uživatel Skype 2.0, který vlastní některý z podporovaných procesorů Intelu, se může zúčastnit konferenčního hovoru až o deseti účastnících. Uživatelé jednojádrových procesorů a všichni zákazníci firmy AMD se naopak mohou s takovými počty telefonistů rozloučit. V jejich případě si budou muset vystačit s polovinou, tedy s pěti účastníky hovoru.

V úvodu zprávy jsem naznačil, že obchod zde vítězí nad technologiemi: skutečnost je, že v řadě srovnání prokazují produkty AMD větší výkonnost než procesory Intel.

Zdroj: News.com

Yahoo sonduje, co zaplatit uživatelům

Společnost Yahoo potvrdila, že rozeslala dotazník náhodnému vzorku uživatelů své e-mailové služby. V něm zjišťuje, jakou odměnu by uživatelé chtěli za to, že budou používat vyhledávací službu Yahoo jako primární. Dotazník byl odeslán přibližně pěti procentům současných uživatelů Yahoo Mail.

„Yahoo zvažuje spuštění programu odměňujícího lidi, kteří učiní Yahoo svou primární vyhledávací službou,“ uvádí se v oficiálním prohlášení. „Primární vyhledávací služba“ je přitom definována tak, že v rámci každého měsíce, v němž chcete mít nárok na odměnu, musíte většinu svých vyhledávání realizovat právě přes Yahoo. Aby se ale vaše vyhledávání započítalo do programu, musíte se před ním přihlásit.

Mezi nabízenými odměnami je například nezasílání reklamních mailů, neomezený prostor pro vaše maily na Yahoo, přístup k poště pomocí MS Outlook nebo MS Outlook Express, pět bezplatných hudebních souborů, slevy na hudebním předplatném, dar pro charitu, míle do programu Frequent Flyer apod.

Zdroj: News.com

Intel investuje do společnosti Collax

Společnost Intel se připojila k investici do mnichovské společnosti Collax. Jde o dodavatele linuxového softwaru nazvaného Collax Business Server. Intel nezveřejnil velikost investice, ale předchozí investoři, Atlas Venture Partners a Wellington Partners, investovali přibližně 6 milionů dolarů.

Získané zdroje povedou k velké evropské expanzi firmy Collax a k jejímu plánovanému vstupu na americký trh, k němuž má dojít ve třetím čtvrtletí.

Zdroj: News.com

Lucent kupuje Riverstone Networks

Podle úterního prohlášení se společnost Lucent Technologies rozhodla zaplatit více než 170 milionů dolarů za některé součásti společnosti Riverstone Networks – dodavatele routerů a dalšího síťového vybavení. Podle dohody také Riverstone, který je již od roku 2003 stále vyšetřován americkým úřadem U.S. Securities and Exchange Commission, požádá o ochranu před věřiteli.

Lucent plánuje použít zařízení a technologie Riverstone pro rozšíření svých širokopásmových datových aktivit a také aktivit v oblasti optických sítí. Obě firmy úzce spolupracují už od roku 2004, i teď se například očekává, že všech 400 zaměstnanců Riverstone bude dále pokračovat právě v Lucentu.

Zdroj: tisková zpráva

IBM koupí Viacore

Další společností, která tento týden ohlásila důležitou akvizici, je IBM. Rozhodla se koupit konzultantskou firmu Viacore. Tímto krokem se pokouší především zesílit své schopnosti poskytovat outsorcing, ale také obecně vylepšit svou pozici a know-how v oblasti poskytování služeb dalším firmám. Finanční podrobnosti kontraktu nebyly zveřejněny.

I v tomto případě platí, že obě firmy spolu již delší dobu spolupracují. Viacore je oficiálním konzultantem IBM v oblasti B2B (business-to-business) aktivit už od roku 2003.

Zdroj: News.com

Propustí Oracle dva tisíce lidí?

Přestože to není ještě potvrzeno, očekává se, že společnost Oracle ohlásí masivní propouštění. Hlavním důvodem však v tomto případě nejsou špatné výsledky firmy. Propouštění se totiž očekává už od září 2005, kdy Oracle ohlásil záměr koupit společnost Siebel.

Kontrakt byl dokončen minulý týden: už před ním zaměstnával Oracle na 51 000 lidí, společně s firmou Siebel získal skoro dalších 5000.

Analytici tedy očekávají, že Oracle některé ze svých nebo nových zaměstnanců propustí. Odhadem by mohlo jít o jeden až dva tisíce lidí.

Zdroj: Marketwatch

Témata článku: Byznys, Alma, Partners, Yahoo Mail, Atlas software

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ráďa 11. 2. 2006 15:45:53
    No hlavně mě dostalo, že samozřejmě GeoCities mělo POP3 přístup úplně...
  • Pepeq@seznam.cz 10. 2. 2006 21:56:31
    jee, koukej, Georgi, kdyz se vyserem ta tu optimalizaci jadra toho novyho...
  • deda.jabko 10. 2. 2006 17:03:11
    zivotni cyklus aplikace (zejmena velkych) se sklada z nekolika fazi -...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 54

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?