reklama

ISOpen: nejenom vypalovací program v češtině

Vypalovací program jste nejspíše dostali v OEM verzi ke své vypalovací mechanice, ale řada z vás sahá po dalších řešeních, ať již ze zvědavosti, nebo proto, že současný vypalovací program nevyhovuje. Hledáte-li jednoduchý nástroj schopný vypalovat cédéčka, podívejte se na ISOpen. Slouží také jako schopný převaděč image formátů.

Plusy / minusy
+ podporované vstupní formáty
+ možnost tvorby nových CD a DVD
+ práce se zvukovými soubory
– výstup jen do tří formátů
– popisky vztaženy k CD, nereflektují na práci s DVD

Na první pohled vypadá ISOpen stejně jako většina vypalovacích programů. V jedné části nabízí náhled na vytvářený projekt, v části druhé pak náhled na obsah disků v počítači. Přetažením dat do projektu si poskládáte obsah budoucího média, které můžete později bez problémů vypálit. Při plnění obsahu projektu si můžete všimnout měnícího se ukazatele stavu zaplnění budoucího média. Pokud přidáváte složku s velkým počtem souborů, zobrazí se stav přidávání v samostatném dialogu.

Tvorba nových CD

Související odkazy

Slovník
ASPI
DVD
MP3
OEM

V době, kdy už jsou mechaniky DVD poměrně běžnou věcí, překvapí, že program pracuje především s cédéčky a podpora DVD je mírně ukryta, respektive program se tváří, jako by stále pracoval s CD. Při tvorbě nového projektu si můžete vybrat, zda chcete vytvořit datový nosič nebo disk s hudbou. Podle toho se přizpůsobí vzhled té části programu, ve které je zobrazen náhled na obsah budoucího média.

Klepněte pro větší obrázek

Tvorba datového nosiče

Co se týče datových CD, nemáte příliš velké možnosti nastavení. Je možné změnit název jmenovky, případně nastavit připravované CD jako bootovací. Spouštěcí záznam můžete načíst ze souboru v počítači. Pokud jej máte například pouze na disketě, lze využít vestavěnou funkci pro převod záznamu z diskety do souboru v počítači. Na notebooku bez disketové mechaniky napíše tato funkce prosté hlášení „Chyba“.

Při tvorbě nových audio nosičů můžete do projektu přetáhnout zvukové soubory v některém z běžných formátů. Na požádání je program dovede přehrávat. K dispozici máte tři tlačítka ovládající přehrávání, informaci o délce skladby a jednoduchou grafickou vizualizaci zvuku.

Klepněte pro větší obrázek

Tvorba audio CD

U každého projektu se zobrazují souhrnné vlastnosti. V nich najdete informace o typu vytvářeného projektu, počtu adresářů a souborů, celkovou velikost a informaci o tom, zda je CD bootovatelné.

Vypalování

Jakmile máte svůj projekt připraven, můžete se pustit do vypalování. Program dovede vypálit data na CD i DVD, pro druhý typ média však musíte zvolit příslušnou funkci z rozbalovací nabídky tlačítka Vypálit na… nebo použít běžnou programovou nabídku. Tak či tak se po stisku vypalovacího tlačítka zobrazí dialog k vypalování a hlavní okno programu zmizí. V dialogu máte možnost volby mezi Joilet, ISO Level 2 a ISO Level 1. Kdo rád vypaluje přes noc, může využít volby pro automatické vypnutí počítače po dokončení vypalování. Je zde také možnost nastavení pro vícestopé disky, multisession.

Klepněte pro větší obrázek

Dialog pro spuštění vypalování

Pod tlačítkem Vypálit a ripovat se ukrývá další funkce pro vypalování. S její pomocí však můžete převádět obsah CD do počítače a zpětně obrazy disku vypalovat. Mezi stručnými informacemi o obsahu vloženého disku najdete nastavení výstupního formátu (ISO 9660, BIN / CUE a NRG) a způsobu čtení chybných sektorů. V tomto vypalovacím okně je i funkce pro smazání přepisovatelného média, kterou ale najdete i v programové nabídce.

Klepněte pro větší obrázek

Kopírování a vypalování disků

Práce s obrazy disku

Jestliže možnosti a funkce pro vypalování nejsou v tomto programu nijak závratné, pak podpora práce s image soubory je dokonale doplňuje. Každý projekt, který vytváříte, můžete uložit do formátu ISO 9660 nebo souboru s příponou NRG, což je image soubor vytvářený aplikací Nero Burning Rom.

Klepněte pro větší obrázek

Podporované formáty

Image soubory ale můžete i načítat a používat je jako zdroje dat pro příští vypalování. V tomto případě je podpora různých typů image souborů již mnohem větší. Program si poradí s následujícími typy souborů: ISO, NRG (Nero Burning Rom), BIN, CUE, IMG, CCD, CIF (Easy Creator), CDI (Disc Juggler), MDF (Alcohol 120%), C2D (WinOnCD), BWI a B5I (BlindWrite), VAPORCD (VaporCD), PDI (Instant Copy), MD1 a XA (Gear CD Suite), RAW, TAO (Duplicator), CMI (CD Mate), LCD (CD Space) a ASHDISC (Ashampoo).

Klepněte pro větší obrázek

Převod image souboru

Všechny tyto formáty je program schopen převádět do standardního ISO 9660, NRG a BIN / CUE. V nabídce pro konverzi image formátů najdete sice jednotlivé funkce určené příslušným zdrojovým formátům, avšak jedná se spíše o nastavení otevíracího souborového dialogu. Rozdíl mezi těmito funkcemi a tzv. Univerzálním konvertorem je v tom, jaké typy souborů můžete v otevíracím dialogu zobrazit. Výstupním formátem může být vždy jeden z již zmíněné trojice.

Grabování a audio

Součástí tohoto programu jsou také dva nástroje pro práci se zvukovými nosiči. Funkce pro grabování spouští program Audio Ripper 4.0. Ten umožňuje stopy ze zvukového CD ukládat do formátů MP3 nebo WAV. Dovede spolupracovat s databází freedb.org a automaticky vyplnit popisky ke skladbám. Tento převaděč je spíše jednoduchá pomůcka, osobně bych si k tomuto účelu vybral jiný program. V jeho nastavení najdete pouze informace k databázovému serveru, způsob tvorby názvů vytvářených zvukových souborů a nastavení kvality výstupní MP3.

Klepněte pro větší obrázek

Pomůcka pro grabování audio CD

Druhým nástrojem pro práci se zvukovými soubory v rámci ISOpen je Audio convertor. Podporuje formáty WAV, MP3, OGG a WMA a načtené soubory umožňuje mezi těmito formáty převádět.

Klepněte pro větší obrázek

Převaděč různých formátů zvukových souborů

Možnosti nastavení

ISOpen je jednoduchý program, který nepotřebuje obsáhlé dialogy se stovkami možností nastavení. Přesto ale základní nastavení nabízí. Můžete určit, které přípony souborů se asociují s programem. Ve Windows 2000/XP se můžete rozhodnout, zda pro komunikaci s vypalovací mechanikou použijete rozhraní ASPI nebo SPTI. Program je lokalizován do celé řady jazyků, zvolit si můžete podle svých potřeb. Další volby se týkají vzhledu programu, integrace s Průzkumníkem a vyprázdnění dočasné složky. Mimochodem, překladatel programu do češtiny zřejmě vůbec nezkoušel, k čemu je která funkce použita – některé popisky v české verzi pak působí poněkud podivně.

Klepněte pro větší obrázek

Nastavení programu

ISOpen je zajímavý především jako převaděč různých formátů image souborů. Pokud budete potřebovat vypálit image soubor, se kterým si váš oblíbený vypalovací program neporadí, můžete jej s ISOpenem převést do standardního formátu ISO, případně jej v ISOpenu přímo vypálit. Pro samotné vypalování je samozřejmě ISOpen také použitelný, ale většina programů nabídne lepší pohodlí.

ISOpen 4.3
Vypalovací program a převaděč image souborů
stáhnout GigaMania.cz
výrobce Renan Broquin
web http://koyotstar.free.fr/
cena 25 USD
požadavky Windows 98/2000/XP

Témata článku: Windows, GigaMania, Image, Dialog

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jaro 14. 10. 2006 22:56:20
    Ashampoo Burning Studio 6.30 skus je v pohode
  • abbe 17. 5. 2006 10:47:36
    Ano, to kupodivu jde. Zkusil jsem 42629003 B image, po vypálení odmítl...
  • Male_zvire, Male_zvire 4. 5. 2006 12:17:39
    Co prosím? Asi by jste se měl s Nerem nejdřív naučit pracovat, než tu...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 121

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama