reklama

Internet zdarma v Praze: A co rozvoj venkova?

Město Praha argumentuje potřebností veřejného internetu z kapes nás všech tím, že zde nejsou možnosti pro mobilní broadband. Pojďme si představit jednotlivé mobilní technologie a ukázat jejich pokrytí v Praze.

V Praze existují prakticky všechny technologie pro vysokorychlostní přístup k internetu. Rozdělit je můžeme na bezdrátové (mobilní či fixní) a ty, které vyžadují kabel, resp. vlákno. Všechny bezdrátové služby mají prakticky stoprocentní pokrytí celé Prahy. Řadit sem můžeme z těch hlavních CDMA, UMTS a EDGE. Patří sem i speciální bezdrátové technologie určené pro firemní klientelu, zejména FWA v pásmu 26 a 28 GHz, a i ty mají Prahu pokrytou prakticky dokonale.

Z drátových technologií má skoro úplné pokrytí ADSL, kabelové sítě (CATV) pokrývají téměř dokonale všechna pražská sídliště. Zatím jen pro firemní klientelu a jako páteřní řešení se používají optické kabely, ale i ty je dnes možné získat prakticky kdekoliv (ne všude jsou ovšem vyvedeny přímo k domu).

Město Praha argumentuje potřebností veřejného internetu z kapes nás všech tím, že zde nejsou možnosti pro mobilní broadband. Je na čase je tedy vyvést z omylu. Pojďme si představit jednotlivé mobilní technologie a ukázat jejich pokrytí.

WiFi

Wi-Fi je technologie pracující v pásmu 2,4 GHz a nově pak v pásmu 5,4 GHz. Umožňuje rychlosti až 54 Mb/s s propustností okolo 25 Mb/s oběma směry, dnes se ovšem sítě nastavují na max. rychlost 11 Mb/s s propustností okolo 3 Mb/s. Služby na těchto sítích provozované nabízí typicky rychlosti od 64 do 2 Mb/s. V Praze existuje přibližně stovka poskytovatelů, přičemž ceny se pohybují od 100 do 1000 Kč v závislosti na rychlosti, limitech, nabízených službách či poskytovateli. Na mnoha místech je dostupný i internet „zdarma“ - buď jen pomalá či jinak omezená varianta použita jako marketingová vábnička pro to, abyste si koupili lepší variantu nebo i plnohodnotný rychlý internet, který (typicky v kavárnách) láká na odběr jiného zboží či služeb.

Zde vidíte aktuální mapu pokrytí od sítí, které se přidaly ke kampani proti projektu Bezdrátová Praha, to je přibližně dvacet procent pražských sítí (a zobrazeno je jen asi 300 přípojných bodů z přibližně 3 tisíc). Jak si tedy dokážete odvodit, Praha je pokrytá naprosto dokonale, na mnoha místech jsou i desítky různých sítí.

Klepněte pro větší obrázek

CDMA

Technologii CDMA nabízel dříve Eurotel, nyní již pod názvem O2 Internet Mobil Telefonika O2 ČR. Rychlost tohoto připojení je 512/256 kb/s (k uživateli/od uživatele). V nejbližší době se plánuje navýšení této rychlosti, maximum je při současné verzi použitých technologií 3.1/1.8 Mb/s. Bohužel je ovšem aplikován FUP (Fair Usage Policy – omezení množství přenesených dat či využívaných služeb). Cena za toto připojení je 832 Kč s DPH. Modem stojí 4295 Kč, při úpisu na dva roky pak 3 tisíce. Koupit lze v kterékoliv prodejně O2.

Opět pro vás máme mapu pokrytí Prahy technologií CDMA. A jak vidíte, prakticky bez slepého místa.

Klepněte pro větší obrázek

UMTS

Technologii UMTS, zde pod obchodním názvem Internet 4G, prodává T-mobile. Existují tři tarify – Basic, Standard a Premium (s rychlostmi 256/64, 512/128 a 1024/256 kb/s). Opět i zde je aplikován FUP a ceny jsou 475 Kč, 832 Kč a 1189 Kč s DPH. Tato technologie ale teoreticky umožňuje maximální rychlosti až 16/16 Mb/s, takže se jistě také bude brzo zrychlovat. Modem sice pořídíte za přibližně 4500 Kč, ovšem při úpisu či bonusů za provolané minuty s tímto operátorem můžete modem získat za 1 Kč.

Opět mapa pokrytí Prahy a opět prakticky bez nepokrytého místečka.

Klepněte pro větší obrázek

EDGE

Technologie EDGE jako jediná ze všech uvedených má tu výhodu, že je přítomna prakticky ve všech mobilních telefonech, které se dnes prodávají. Nemusíte tedy pořizovat či instalovat modem případně anténu. Rychlost závisí na nastavení ústředen operátora a použitém telefonu či modemu, maximum je 480 kb/s v obou směrech. EDGE zde nabízí všichni mobilní operátoři.

Abychom měli tedy v tomto článku jejich kompletní sbírku, představím vám nabídku Vodafone. Nejlevnější EDGE paušály umožňují přenos jen jednotek až desítek MB, takže jimi se pro relevantní srovnání nemá smysl zabývat. Připojení bez omezení (ovšem s FUP) stojí 714 Kč s DPH.

A opět obligátní mapa pokrytí Prahy, asi vás již nijak nepřekvapí.

Klepněte pro větší obrázek

Je tedy v Praze třeba státem dotované připojení?

Průměrná mzda v Praze je těsně nad 25 tisíci Kč, průměrný příjem domácnosti je pak podle počtu jejich členů samozřejmě vyšší. Znamená to, že na nejlevnější vysokorychlostní připojení k internetu na celý měsíc (pro celou domácnost) musí průměrný obyvatel Prahy pracovat přibližně 1 hodinu. Na typické a kvalitní připojení bez omezení dat pak 2 až 3 hodiny.

Ano, určitě by mnoho lidí uvítalo internet zdarma, stejně tak jako by uvítali zdarma housky, bydlení a vůbec jakékoliv zboží či služby. Internetová přípojka je ovšem infrastruktura s přírůstkovými náklady podobně jako přípojka vody, elektřiny, plynu či kanalizace. Podporovat z veřejných prostředků jejich výstavbu je logické jen v místech, kde absentují. A pokud je mi známo, v žádné obci se nestavěl speciální paralelní rozvod vody či třeba elektřiny pro obecní úřady s tím, že by se pak „přebytečná energie“ či „přebytečná voda“ poskytovala domácnostem. Obce vesměs jednají ekonomicky a chápou, že výstavba infrastruktury něco stojí. Je mnohem efektivnější tedy využívat existující infrastrukturu a tím podporovat její rozvoj.

Proč tento přístup přijde některým jedincům divný u internetové infrastruktury, je mi záhadou. Možná proto, že elektřina jiskří, voda teče, plyn smrdí, kanalizace teče i smrdí, ale tekoucí data prakticky nelze vidět ani cítit. A proto si myslí, že jsou „nic“.

Témata článku: Internet, Maxim, Maxima, Maximum, Nejlevnější mobilní telefony, O2 mobilní telefony

85 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vladimír Lysenko 27. 2. 2008 11:56:09
    jako proto, že v Praze mají největší příjmy, si zaslouží nejméně dotací?...
  • . 26. 2. 2008 21:27:29
    Autor je vidlák jak poleno. Není co dodat.
  • Jirka 28. 8. 2007 8:09:16
    Jo souhlas, třeba moje manželka dělá prodavačku za 10t hrubého. Až se jí...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama