Internet Explorer se možná rozdělí a přejmenuje

Jedním z novoročních témat je údajné přejmenování Internet Exploreru. Staré a zpětné kompatibilní IEčko by mohl doplnit nový prohlížeč, který bude opět sexy.

Koncem ledna se Microsoft pochlubí další velkou testovací verzí Windows a snad by mohl konečně i ukázat, jakým směrem půjde Windows 10 pro mobilní počítače – tablety a telefony. Jedním z velkých témat konce roku však byl i Internet Explorer.

Klepněte pro větší obrázek
Internet Explorer 11 sice už dávno není IE6 a IE8, mnozí na něj ale i nadále hledí s opovržením

O další verzi webového prohlížeče Microsoft doposud taktně mlčí. Pokud si nainstalujete testovací Windows Preview, uvnitř najdete Internet Explorer 11 v podobě a výbavě, jak ji znáte z Windows 8.1. Už od léta se přitom internetem šíří šuškanda, že to bude právě prohlížeč, který bude jednou z výkladních skříní Windows 10.

S koncem roku tato šuškanda ještě zesílila, pojďme si tedy zrekapitulovat, o čem se dnes mluví v internetových kuloárech.

IEčko s moderními doplňky

Neowin v září přispěchal se zprávou, že Internet Explorer změní grafické rozhraní a že se po letech konečně naučí pracovat s doplňky. Prohlížeč se měl více podobat Chromu a Firefoxu, ale jen zvenčí, o samotné vykreslování stránek by se totiž i nadále staralo jádro Trident a o zpracovávání Javascriptu systém Chakra.

Internet Explorer se modernímu pojetí doplňků dlouhé roky bránil. Zatímco většina ostatních hráčů postupem času začala podporovat jednoduchá javascriptová vylepšení (Greasemonkey aj.), IE porozuměl jen těžkotonážním pluginům zpravidla v podobě některé z mnoha ošklivých lišt. Samostatnou kapitolou pak byly výstřižky Web Slice a akcelerátory z IE 9. Zůstává tedy otázkou, jak by si asi vývojový tým představoval doplňky dnes. Microsoft by samozřejmě udělal nejlépe, kdyby zavedl alespoň podporu dnes již poměrně standardizovaných skriptů po vzoru zmíněného Greasemonkey, které by tak mohly fungovat napříč prohlížeči bez složitých optimalizací, stejně tak se ale může jednat o některý z mnoha dalších naprosto proprietárních experimentů, které v praxi nebude nikdo používat. Mary Jo Foley ze ZDNetu například spekuluje o technologii Xax, která vzdáleně připomíná třeba systém Native Client od Googlu.

Spartan

Krátce poté, co jsme se dozvěděli, že Internet Explorer 12 bude asi vypadat trošku jinak, proniklo na internet i jeho nové kódové označení Spartan. To není nic zvláštního – v Redmondu má své interní vývojové jméno prakticky každý produkt, postupem času se však začaly webem šířit poněkud divočejší spekulace, že Spartan je přeci jen něco více. Není to jen interní název Internet Exploreru 12, ale opravdu nové produktové jméno celého prohlížeče.

Samozřejmě se nabízí otázka, proč by Microsoft něco takového dělal. Fanoušci Firefoxu, Opery, Chromu, Safari a vůbec všech dalších webových prohlížečů by se sice jen ušklíbli a konstatovali, že značka IE je prostě už navždy zprofanovaná, i kdyby se Microsoft snažil sebevíce, ale při pohledu do statistik tržních podílů desktopových prohlížečů zjistíte, že přes všechny zkazky o brzkém konci IE má tento dvacetiletý prohlížeč stále výsadní postavení.

Podle analytické služby NetMarketShare měl IE v prosinci 59% podíl na trhu a druhý Chrome si s 22,7 % držel poměrně velký odstup. Optikou těchto čísel se tedy Microsoft nemusí ničeho obávat, protože trh ovládá pevnou rukou. Stačí ale trošku změnit metodiku výpočtu a čísla rázem vypadají zcela jinak.

Zatímco NetMarketShare se snaží ve svých statistikách vypočítat skutečně návyky unikátního surfaře, konkurenční služba StatCounter i český Rankings (data z měření polského Gemiusu) počítají tržní podíly spíše na základě aktivity – počtu zobrazených stránek. To v praxi znamená, že kdyby byli uživatelé Chromu desetkrát aktivnější než uživatelé Internet Exploreru, projeví se to v tržním podílu. Neznamená to ale, že je jich opravdu desetkrát více, jen tvoří většinu každodenní surfařské aktivity. Je samozřejmě na zvážení, která metodika je podstatnější.

Předpoklad, že jsou surfaři v Chromu aktivnější než ti, kteří používají IE, ale nejspíše platí, oba prohlížeče si totiž ve výstupech StatCounteru a Rankings prohodily role. Chrome je jednička a IE s odstupem dvojka. Vzhledem k ohromné velikosti statistických vzorků tento rozdíl snad ani jinak vysvětlit nelze.

Při pohledu na StatCounter by se už tedy měli mít v Redmondu na pozoru a změna názvu prohlížeče rázem není vůbec od věci. Microsoftu se totiž skutečně příliš nedaří sdělit veřejnosti, že Internet Explorer 10 a 11 už od dob IE 6 a IE 8 urazily velký kus cesty a patří k výkonnostní špičce. Ačkoliv sám preferuji Chrome – hlavně kvůli propracovanější synchronizaci a doplňkům, na základě vlastní zkušenosti považuji IE 11 na Windows 8.1+ za pocitově nejrychlejší webový prohlížeč.

Kdyby tedy Microsoft přejmenoval Internet Explorer třeba právě na Spartan, jak je o tom v posledních dnech přesvědčeno nejedno technické médium, snad by konečně zapracovalo marketingové placebo a nejeden uživatel by přestal tvrdit, že „je IEčko sice lepší než dříve, ale pořád je to IEčko!“

Dva Internet Explorery

Jak se blížil konec roku, spekulace o tom, jak to s tím Spartanem tedy nakonec bude, se postupně upřesňovaly, až Neowin přispěchal s informací, že další prohlížeč od Microsoftu, ať už se bude jmenovat jakkoliv, vlastně Internet Explorer úplně nenahradí, ale možná jen doplní.

Microsoft totiž staré IE nemůže jen tak zabít, poněvadž s ním počítá mnoho starých intranetových firemních webů. Tyto weby není třeba stále přepisovat na moderní technologie HTML5, protože je používá uzavřený okruh lidí a často by se jednalo o těžko obhajitelnou investici.

Internet Explorer tuto nutnou zpětnou kompatibilitu doposud řešil všemožnými kompatibilními režimy, které musí být do jednoho součástí prohlížeče, který tak zbytečně zatěžují a také znesnadňují další vývoj.

Ve Windows 10 by tedy mělo dojít k rozdělení. Internet Explorer už nebude obsahovat vše na jedné hromadě, ale Microsoft údajně nabídne zpětně kompatibilní IE a nový a výrazně odtučněný prohlížeč pro současný web, který už nebude lpět na minulosti.

Zůstává samozřejmě otázkou, jak to bude vypadat v praxi. Pakliže jsou tyto zprávy pravdivé, možná ve Windows skutečně objevíme dva samostatné programy, a pak by přejmenování asi opravdu dávalo smysl. Podniková sféra by nepřišla o svůj starý dobrý Internet Explorer, který má hluboce zakódovaný ve své korporátní DNA, a běžní domácí surfaři by získali něco nového a atraktivního, s doplňky a třebas i oním novým rozhraním. Svět prohlížečů od Microsoftu by se tedy jasně rozdělil do dvou větví a pozdější definitivní ukončení vývoje IE by bylo o to snazší.

Samotný Microsoft ale zatím nic oficiálně nepotvrdil, stále to tedy může dopadnout i tak, že budou obě jádra sice izolovaná, ale v rámci jednoho programu, který se bude i nadále jmenovat Internet Explorer, nejspíše Internet Explorer 12.

Hlavním dokladem toho, že se v Redmondu v každém případě něco děje, je skutečnost, že součástí současných testovacích verzí Windows 10 je stále starý IE 11. To znamená, že je jeho následovník stále v aktivním vývoji a že se s ním Microsoft zatím nehodlá pochlubit. Bude zajímavé sledovat, jestli jej Microsoft ukáže alespoň koncem měsíce v rámci dalšího kola uvádění novinek ve Windows 10. Zdroje blízké vývoji však tvrdí, že se tak nestane, nový prohlížeč je totiž prý v natolik rané fázi vývoje, že se ještě Microsoft nemůže čím chlubit. To by ale vlastně byla dobrá zpráva, potvrzovala by totiž spíše rozsáhlejší proměnu.

111 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jaroslav Novotný 6. 1. 2015 18:10:21
    MS je strašne naivné. Prečo už z IE neseknú? Nezabijú ho? Nech vytvoria...
  • wvaw4 6. 1. 2015 17:17:34
    Nechápu lidi, kteří tvrdí že IE se nedá používat. Já ho používám už od dob...
  • pyramidak 6. 1. 2015 16:26:25
    Možná to bude IE 13, bude to takový skok, že budou mít potřebu přeskočit...

Určitě si přečtěte


Nejlepší programy pro střih videa na doma: 10 video editorů, ze kterých si vyberete

Nejlepší programy pro střih videa na doma: 10 video editorů, ze kterých si vyberete

** Adobe Premiere Pro ani Final Cut se pro běžné uživatele příliš nehodí ** Programy na domácí střih většinou stojí do dvou tisíc ** V desítce nejzajímavějších najdete i 3 videoeditory dostupné zdarma

19.  9.  2016 | Stanislav Janů | 37

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

21.  9.  2016 | Jakub Čížek | 18

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

Vymazat se z internetu není možné, velkou část osobního obsahu však odstranit můžete

** Online stopy i se svým jménem zanechá většina uživatelů internetu ** Jejich smazání nikdy nebude stoprocentní ** Poradíme, jak odstranit jejich větší část

20.  9.  2016 | Stanislav Janů | 21

Zoner Photo Studio X: Umí vrstvy, vyrobí fotoknihu a získáte jej za roční paušál

Zoner Photo Studio X: Umí vrstvy, vyrobí fotoknihu a získáte jej za roční paušál

** Je to největší aktualizace za poslední roky ** Konečně umí vrstvy, vyrobí fotoknihu i obraz ** Nově pouze jako předplatné s průběžnými upgrady

19.  9.  2016 | Jakub Čížek | 67

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

Jak zastavit nechtěné programy na Windows? Koukněte na Plánovač úloh

** V systému se mohou periodicky spouštět nechtěné aplikace ** Anebo si vyberou tu nejméně vhodnou chvíli ** Prozkoumejte Plánovač úloh na Windows

23.  9.  2016 | Jakub Čížek | 106


Aktuální číslo časopisu Computer

Srovnání výhodných 27" monitorů

Velký test levných rychlých routerů

Jak nastavit Android, aby vás nesledoval

45 podrobných testů a recenzí