reklama

Internet Explorer 7 beta 2 na vlastní oči

Jak vypadá aktuální stav ve vývoji příštího Internet Exploreru? Co umí a co neumí? Jak je na tom se standardy? To všechno se můžete dočíst v této recenzi, na jejímž závěru najdete i "kontroverzní" Acid2 test.

Instalace

Do hloubky popisovat instalaci celkem nemá žádný význam. Navíc se jedná o betaverzi, takže ještě není určena pro koncové uživatele. Přesto je zde jeden prvek, který stojí za zmínku. Hned druhým krokem instalace (po obligátním upozornění, že je dobré zavřít ostatní programy) dojde k ověření pravosti vašich Windows prostřednictvím Windows Genuine Advantage.

Klepněte pro větší obrázek

Kontrola pravosti Windows během instalace

Během instalace ještě můžete povolit stažení aktuálních záplat a také aktualizovat Malicious Software Removal Tool, pokud jej používáte.

Klepněte pro větší obrázek

Stažení aktualizací během instalace

Pak již proběhne samotná instalace, na jejímž závěru je nutné restartovat počítač.

Klepněte pro větší obrázek

Konec instalace a restartování počítače


První rozkoukání

Po restartu vás již čeká nová verze Internet Exploreru, která ovšem "přepíše" tu starou, takže nemůžete provozovat současně betaverzi IE7 a aktuální verzi Internet Exploreru 6. Na první pohled také jistě zaznamenáte nový vzhled "modrého éčka", avšak nový vzhled ikony byl znám již dlouho.

Klepněte pro větší obrázek
Nová ikona Internet Exploreru

Při prvním spuštění narazíte na první novinku, která se týká bezpečnosti. Jste dotázání, zda si přejete zapnout filtr proti phishingu. Není celkem důvod této možnosti nevyužít.

Klepněte pro větší obrázek

Zapnutí filtru proti phishingu

Poté vám již nebrání nic v tom, načíst první stránku. Pokud jste zvyklí na Internet Explorer, v nové verzi vás jistě na první pohled upoutá absence hlavní nabídky. Lze ji pochopitelně zapnout, ale implicitně je tato volba vypnuta. Bohužel ani po aktivaci menu se mi jej nepodařilo dostat do "klasické" pozice na prvním řádku toolbaru, je až na druhém místě, což může být z počátku trochu nezvyk, ale na druhou stranu menu se zase nepoužívá tak často.

Klepněte pro větší obrázek

Standardní nastavení toolbarů po prvním spuštění

Na prvním řádku toolbaru totiž najdete zleva dvě velká tlačítka pro navigaci Zpět a Vpřed a hned vedle nich je pak adresní řádek. Vedle něj jsou pak dvě malá tlačítka pro obnovení stránky a pro zastavení načítání. Zcela vpravo je pak vyhledávací toolbar pro MSN. Kromě toho lze přidat vyhledávače AOL, Yahoo a Ask Jeeves. Google celkem pochopitelně chybí, ten je nutné případně doinstalovat samostatně.

Druhý řádek toolbaru (pokud ponecháte vypnuté menu) pak obsahuje již samotné záložky jednotlivých stránek a další ovládací prvky. Začněme pěkně zleva. První ikona v podobě hvězdičky rozbalí nabídku se seznamem vašich oblíbených položek, RSS kanálů a historie.

Klepněte pro větší obrázek

Oblíbené položky, RSS kanály a Historie

Tlačítko plus umožňuje přidat aktuální stránku mezi oblíbené položky a také tyto odkazy spravovat, importovat či exportovat.

Poté již následují samotné záložky, které asi nikoho již dnes nepřekvapí. Každou záložku lze zavřít křížkem na každé záložce, podobně jako například ve Firefoxu funguje klávesová zkratka pro otevření nové prázdné záložky (stejným způsobem jako ve Firefoxu, tedy podržením klávesy Ctrl a kliknutím na odkaz, se také odkaz otevře v nové záložce). Co mi trošku chybí je zatím to, že záložky nelze jednoduše přesouvat táhnutím myši a měnit tak jejich pořadí. Naopak za výbornou funkci lze považovat Quick Tabs. Toto tlačítko se zobrazí vedle záložek, pokud máte otevřenu více než jednu záložku, a slouží pro rychlý náhled na obsah všech záložek.

Klepněte pro větší obrázek

Quick Tabs v akci - všechny záložky jako na dlani

Kliknutím na náhled záložky přejdete na zvolenou stránku a máte také možnost již nepotřebné záložky zavřít.

Na liště vpravo od záložek pak již zbývá jen několik hlavních ikon. Tou první je ikona pro přechod na domovskou stránku. Těch lze navíc nadefinovat celý seznam a jsou poté načteny do záložek. Hned vedle najdeme ikonu pro RSS kanál. Pokud stránka obsahuje ve svém záhlaví odkaz na RSS zdroj, ikona se zpřístupní. Kliknutím na ní se kanál zobrazí a máte pak možnost jej přidat mezi vaše sledované kanály.

Klepněte pro větší obrázek

Prohlížení a přidání RSS kanálu

Následuje tlačítko pro tisk stránky. I ten byl vylepšen, umožňuje lépe nastavit rozměry stránky, tedy zmenšit ji tak, aby se na tiskovou stranu vešla. Můžete ovšem nastavit rozměry také ručně.

Tlačítko Page skrývá nabídku, ve které lze nastavit takové věci, jako je velikost písma na zobrazené stránce, její zdrojový kód či velikost samotného zobrazení. Stránku lze také uložit či otevřít nové okno. U velikosti zobrazení se ještě na chvíli zastavíme, protože to je také novinka. Lze nyní vybrat buď z přednastavených kroků od 10 až po 1000 % a nebo můžete ručně zvolit takové zvětšení (resp. zmenšení), které požadujete. Stránka pak bude podle odpovídajícího zadání zmenšena komplet, včetně obrázků.

Klepněte pro větší obrázek

Zmenšení stránky na 75 % při rozlišení 1024x768

Tlačítkem Tools pak máte možnost nastavit jednotlivé toolbary, zapnout hlavní nabídku, smazat vaší historii, zapnout či vypnout phishingový filtr a blokovač vyskakovacích oken a spravovat doplňky.

Nastavení

Co se nastavení týče, připomíná Internet Explorer verze 6, ale má pochopitelně některé funkce navíc, u kterých se zastavíme. Jak už jsem zmiňoval, máte možnost nastavit více domovských stránek, přičemž lze nastavit, aby se po spuštění IE zobrazila jen ta první. Můžete velmi snadno smazat historii, tedy navštívené stránky, cookies, hesla, cache a další a to buď každou položku zvlášť, nebo vše naráz jedním tlačítkem. Detailně pak lze i spravovat zásuvné moduly.

Zobrazení stránek

Během testování jsem nenarazil na celkem žádný problém v zobrazení stránek. Možná by se to dalo shrnout do tvrzení, že co zobrazí správně Internet Explorer 6, s tím si beta sedmičky poradila také. Internetové bankovnictví České spořitelny sice nerozpoznalo, že se jedná o Internet Explorer a varovalo, že možná stránky nebudou zobrazeny správně, avšak vše fungovalo bez problému (ostatně stejně jako s Firefoxem). Zkusil jsem i Komerční banku, kde jsem sice narazil na menší varování (viz obrázek), ale samotná aplikace pak rovněž fungovala.

Klepněte pro větší obrázek

Drobné varování před vstupem do Komerční banky

Na závěr tu mám něco, co mnohé z vás bude možná zajímat nejvíc a to je test Acid2, kterým jen tak některý prohlížeč neprojde. Ponechme bez komentáře vypovídací hodnotu tohoto testu a pouze vám předložím obrázek, jak Internet Explorer 7 beta 2 dopadl.

Klepněte pro větší obrázek

Acid2 test nedopadl příliš dobře

Čistě pro připomenutí ještě uveďme, že referenční obrázek má vypadat takto:

Klepněte pro větší obrázek

Referenční obrázek testu Acid2

Jak tedy tento zážitek s Internet Explorer 7 zhodnotit? Rozhodně lze ocenit to, že jsou doplněny některé užitečné funkce, které však již najdeme dávno u jiných prohlížečů. Až na velmi povedené Quick Tabs však nepřináší celkem nic nového (oproti jiným prohlížečům, v porovnání s IE6 to pochopitelně pokrok je) a jen dohání konkurenci. Uvidíme, zda Microsoft ještě nějakou tu novinku doplní a hlavně zda dojde ještě k dalšímu zlepšení podpory standardů.

Témata článku: Windows, Internet, Internet Explorer, Pace, Quick, Ask, Google Toolbar

236 komentářů

Nejnovější komentáře

  • ic 1. 7. 2006 10:14:54
    Neviim jestli sis cetl i ten claanek, ale tam zrovna piisou, ze komercnii...
  • Mirda 14. 2. 2006 21:33:53
    Jedině firefox
  • Jiří Brejcha 11. 2. 2006 15:45:32
    I když se jedná o beta verzi rozhodl jsem se otestovat, kterak zvlada...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama