Internet Explorer 7 beta 2 - ještě tomu něco chybí

Internet Explorer 7 pomalu spěje do závěrečné fáze, i když do uvolnění finální verze ještě víc než půl roku zbývá. Microsoft zveřejnil druhou "skutečnou" betaverzi, která už je svým zaměřením poprvé určena i pro širší okruh zájemců i z řad běžných uživatelů. V recenzi jsem se tak soustředil spíše na uživatelské rozhraní a celkový dojem z používání, než na technologické pozadí. Za sebe musím říct, že tomu stále ještě něco chybí.
Kapitoly článku

Včera uvolnil Microsoft další testovací verzi Internet Exploreru 7. Není to žádné preview, žádný "update k předchozímu updatu", ale plnohodnotná druhá betaverze tohoto prohlížeče. Na rozdíl od předchozích verzí, které byly určeny zejména pro vývojáře webů a administrátory (i když i minulou verzi si mohl stáhnout kdokoliv), by měla být zaměřena i na koncové uživatele. Verzi pro Windows XP SP2 si můžete stáhnout z GigaMania.cz, variantu pro ostatní verze Windows naleznete na stránkách Microsoftu. Co se tedy v Internet Exploreru změnilo od našeho posledního testu tehdy ještě "preview verze"?

Instalace

V tomto ohledu se prakticky nic nezměnilo. Instalace opět začíná ověřením pravosti vašich Windows, a pokud testem projdete, je vám doporučeno stáhnout poslední aktualizace. Poté se již rozběhne samotná instalace, která jako obvykle končí restartem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek

Instalace začíná kontrolou pravosti Windows

Jelikož je Internet Explorer svázán pevně se systémem, projeví se jeho přítomnost (resp. změny) i jinde. Tou nejviditelnější je například změna písma u všech aplikací, které pro vykreslování textu nějakým způsobem s IE spolupracují. Takovým "postiženým" programem je například Outlook Express. Internet Explorer 7 totiž používá standardně vyhlazené písmo ClearType a to se projeví i ve zmiňovaném Outlook Expressu (a možná i jiných programech, na nic jiného jsem během testů nenarazil). Tuto vlastnost je možno vypnout a byla součástí již předchozích betaverzí.

Než se pustíte do instalace, možná vás bude zajímat i to, jak je to s případným odinstalováním betaverze. Tato betaverze je vidět v seznamu nainstalovaných programů v nástroji Přidat nebo odebrat programy v systému. Není tak problém vrátit se k předchozí verzi. Minulé betaverze se instalovaly jako "aktualizace" a tak bylo pro jejich odstranění nutné zaškrtnout příslušné zatržítko pro jejich zobrazení. V tomto případě se již betaverze chová jako "skutečný" program. Pokud čirou náhodou na svém počítači některou z předešlých betaverzí máte, doporučuje se její odinstalování, než se pustíte do této nejnovější bety.

V současné době je k dispozici pouze anglická betaverze Internet Exploreru. Čeština bude pravděpodobně dostupná až v plné verzi, i když kdo ví, třeba i některá z posledních RC verzí bude už češtinu obsahovat. Tato beta by však během tří týdnů měla vyjít i německy, finsky, arabsky a japonsky.

První spuštění, uživatelské rozhraní

Po prvním spuštění jste uvítání stránkou, kde můžete dokončit svá nastavení. Týká se to zejména nastavení jazyka (neplést s jazykovou verzí IE) a také máte možnost zapojit se do programu vylepšování Internet Exploreru. Systém bude anonymně odesílat, jak s IE pracujete a jaká je vaše HW konfigurace.

Teď už se tedy můžeme pustit do zkoumání prohlížeče. O všech nových funkcích jste si mohli přečíst již v předchozí recenzi koncem ledna, takže se nyní zaměříme spíše na uživatelský pohled, tedy jak se s IE7 pracuje, co je nezvyklé, co je naopak převzato z jiných prohlížečů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Rozhraní bohužel nelze příliš konfigurovat

Uspořádání uživatelského prostředí se vlastně příliš nezměnilo. Těšil jsem se, zda nepůjde konečně přesunout hlavní nabídka (jejíž zobrazení je standardně vypnuto a je nutné jej aktivovat) konečně na "standardní" první řádek, ale bohužel to možné není. I nadále je tak dominujícím prvkem prohlížeče adresní řádek. Vlastně se dá říct, že nástrojové lišty lze vůbec jen velmi obtížně (resp. téměř vůbec) uživatelsky upravit. Menu je možné trvale zapnout, ale i při skrytém stavu je velmi rychle přístupné. Po stisku klávesy Alt se totiž zobrazí a po opětovném stisku klávesy zase zmizí. Je to tedy určitý kompromis v šetření místem a přístupu k funkcím v menu.

Dlouhá léta jsem zvyklý mít pět základních navigačních tlačítek pohromadě - Zpět, Vpřed, Obnovení stránky, Zastavení načítání stránky a Domovská stránka. Zde však došlo k násilnému roztrhání této pětice na tři různá místa. Tlačítka Zpět a Vpřed jsou evidentně považována za nejdůležitější, protože jsou největší ze všech a nacházejí se v levém horním rohu vedle adresního řádku. Souhlasím.

Tlačítka pro obnovení stránky a pro zastavení načítání se nám však přesunula vpravo od adresního řádku a ikonky jsou navíc poměrně malé (to však není zase taková tragédie, nestandardní poloha mi vadí víc). A konečně tlačítko pro přechod na domovskou stránku je o řádek níž v samostatném toolbaru spolu s řadou dalších ikon. Právě tento toolbar je snad to jediné, co se dá lépe konfigurovat, tedy můžete si na něj přidat takové ikony, jaké chcete. Zbytek je však pevně umístěn bez možnosti přesunutí tam, kde jste na tlačítka zvyklí. Nelze dokonce ani odstranit vyhledávací toolbar.

Jistě, všechny tyto výtky jsou čistě subjektivní záležitost, ale mám zkrátka rád takové prostředí, které si mohu sám upravit tak, jak jsem zvyklý, a ne jak mi jej někdo nachystal podle jeho vlastních preferencí. Dokonce mi připadá, že i Internet Explorer 6 byl lépe nastavitelný než verze 7. Je to velká škoda a v tomto ohledu dostává ode mě Internet Explorer 7 spíš záporné body.

Tabbed browsing

Oceňuji to, že se Microsoft nesnažil vymyslet nějaké vlastní zkratky a postupy pro práci s panely při tabbed browsingu. Fungují stejné klávesové zkratky jako ve Firefoxu či Opeře, takže jejich používání je velmi obdobné. V Internet Exploreru 7 však bohužel nelze panely přesouvat a nebo jsem nepřišel na to, jak se to dělá. Standardní metoda "drag&drop", která je opět funkční v Opeře i Firefoxu a kterou zřejmě zkusí drtivá většina uživatelů jako první, zde nefunguje.

Líbí se mi naopak to, co Firefoxu (při standardní instalaci, teď není řeč o rozšířeních) chybí a sice možnost rychlého náhledu na všechny otevřené panely. K tomu slouží v IE7 funkce QuickTabs, speciální tlačítko (vlastně je to další panel s menším "ouškem"), které zobrazí malé náhledy všech otevřených panelů a jedním kliknutím tak lze přejít na libovolný z nich.

Klepněte pro větší obrázek

Za QuickTabs má IE7 plus

Pro rychlý přehled však slouží i tzv. TabList, což je rozbalovací seznam otevřených panelů. Funkce byla už v předchozí verzi IE a v každém případě je to užitečná věc (pokud používáte velké množství současně otevřených panelů) a drobnost, která třeba Firefoxu taktéž chybí.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Microsoft, Internet, Internet Explorer, Export, Google Toolbar

206 komentářů

Nejnovější komentáře

 • Jarda 2. 5. 2006 0:33:10
  Astorku, tebe studovat je opravdu zábava. Jednomu oči přechází a mysl...
 • Jarda 2. 5. 2006 0:20:42
  Kupu problémů s Firefoxem?
  Ale jdi, ty drndo malá..
  A kromě toho -...
 • Jarda 2. 5. 2006 0:14:42
  Ó nikoliv, mistře. Je všeobecně známo (a píše se o tom), že špičkoví...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5