reklama

Intel: počítače se promění na smyslová zařízení [CES]

Na CESu nemohla chybět prezentace Intelu, který se tentokrát zaměřil na oblast senzorů všeho druhu a interakce s trojrozměrným okolím pomocí kamer.

Většinu doby se Intel zaměřoval pouze na výpočetní výkon a vše s ním spojené – čipy, platformy a podobně. Intel ale nechce zaspat jako u nástupu mobilních zařízení a přerodu používání počítačů a je připraven na další éru, která se nese v duchu senzorů všeho druhu a propojení s realitou.

Klepněte pro větší obrázek
Cesta k vytvoření umělé formy mozku bude ještě pár let trvat

Intel porovnal i množství tranzistorů a neuronů v mozku, přičemž podle vyjádření by měl počet tranzistorů dohnat počet neuronů za 12 let. Zmínce o výrazně větším množství konfigurovatelných synapsí u každého neuronu se ale raději vyhnul. Pro budoucí formy čipů je totiž adaptace na zpracovávaná data stěžejní a rozhodně to nelze řešit zvýšením počtu starých prvků.

RealSense: hardware a software pro snímání reality

Prvním úspěchem na poli trojrozměrného snímání reality a využití této technologie koncovými uživateli představil Microsoft v rámci Kinectu, který je s příchodem nové generace herní konzole Xbox One už ve druhé verzi s lepšími parametry – lepší odezvou a vyšším rozlišením.

Klepněte pro větší obrázek
Snímání trojrozměrné reality je nový trend, který chce mít Intel podchycený

O plánu Intelu na poli trojrozměrných snímačů pro integraci do notebooků a dalších zařízení jsem vás informovali už v polovině minulého roku, tentokrát Intel představit více podrobností i mnoho reálných ukázek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Označení RealSense Intel používá pro uskupený projekt, který je zaměřen na snímání reality. Podobně jako člověk má spoustu smyslů, které jsou zaměřené na různé oblasti reality a mozek se stará o zpracování dat, Intel vidí v tomto kopírování fungování člověka obrovskou budoucnost.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Jen výkon nestačí, počítače musí mít smysly

Intel RealSense tak není pouze o různém hardwaru, ale i softwaru, který nasnímaná data zpracovává. V rámci projektu RealSense spolupracuje Intel se společnostmi jako DreamWorks, Autodesk, Skype (Microsoft), Scholastic, Metaio a dalšími.

RealSense 3D jako kamera pro integraci do zařízení

Intel RealSense 3D je ale také označení zatím nejmenší integrované 3D kamery, která je určená například pro tablety, hybridní počítače kombinující tablet a notebook, klasické notebooky, ultrabooky nebo počítače vše v monitoru.

Klepněte pro větší obrázek
RealSense 3D - miniaturní 3D kamera pro integraci do zařízení

Kamera RealSense 3D od Intelu by měla být už přibližně od poloviny tohoto roku postupně dostupná v různých typech zařízení od Asusu, Dellu, Aceru, Lenova, Nec nebo Fujitsu a HP a dalších, Intel živě ukázal integraci zatím v sedmi zařízeních.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
"Kinect" putuje do notebooků

Ukázky použití RealSense

Intel si připravil několik ukázek, které prezentují možnosti využití kamery a technologií RealSense.

Klasické použití pro ovládání „Metra¨ ve Windows už je známé i v rámci konkurenčních řešení, v tomto případě Intel ukázal novou formu gest pro posun, výběr a ukončení aplikace:

Ke klíčování pozadí už není nutné díky snímání hloubky obrazu použít zelené pozadí a později vše upravovat v nějakém pokročilém programu. S RealSense lze okamžitě v reálném čase oddělit daný objekt dle vzdálenosti od senzoru.

Intel tuto technologii ukázal s populární videoblogerkou iJustine při videohovoru přes Skype. Mohlo by tak jít například o velmi rychlé a levné řešení pro videoblogery, kteří se nechtějí zabývat zeleným pozadím a pozdějším složitým upravováním natočeného materiálu. Jak je ale vidět na videu, v rámci rozlišení a kvality oddělení pozadí na okrajích bližšího objektu je ještě co zlepšovat:

Ve stejném duchu rozpoznání objektu pro úpravu v reálném čase je i ukázka s tabletem, který má integrovaný senzor RealSense 3D s potřebnou aplikací:

Pro zábavnou výuku a novou formu interaktivního hraní (interaktivní koncept Lemmings a 3D Pinball) Intel připravil dvě ukázky, na kterých je vidět, že v této oblasti lze čekat velký prostor pro inovace a novou generaci, které budou podobně revoluční jako s příchodem dotyku.

Zábavnou ukázkou možností byla šílená hudební vložka, která byla tvořená interaktivní aplikací, se kterou bylo možné skládat hudbu pouze pomocí vlastního těla – rukou, hlavy i hlasem pro vytvoření zvukových smyček. Pro ukázku různé formy interakce a nastavení v reálném čase je to ale určitě zajímavé:

Dragon: ovládání počítače hlasem

Intel přichystal i ukázku ovládání a využívání počítače pouze pomocí hlasu, podobně jako už je to poměrně rozšířené na mobilních zařízeních se systémy iOS (Siri) a Android (Google Now).

Nešlo ale o ukázku přepisu textu, ale spíše propojení zadávání příkazů a následné akce, která například vyvolá přehled restaurací na Yelpu a podobně. Zkrátka mírně inteligentní formu chytrého asistenta - Dragon Assistant (Nuance).

Dragon Assistent by měl být jako předinstalovaná softwarová technologie součástí nadcházejících zařízení a zvládne i běžné ovládací prvky počítače - spuštění a nalezení hudby, správa kalendáře, hledání trasy, letů a samozřejmě i klasické diktování poznámek a jiných textů. Výhodou je, že pro řadu těchto věcí nebude nutné připojení k internetu, bude se tak jednat především o lokální technologii.

Ovšem Dragon zároveň přináší trochu skepse. Technologii Intel předváděl už na své konferenci IDF v roce 2012 a předpokládal, že v roce 2013 bude běžně na trhu v noteboocích a dalších zařízeních. Nástup nových technologií zkrátka někdy není tak rychlý, jak si nejen Intel představuje.

Témata článku: Hardware, Software, Notebooky, Počítače, Technologie, Tablety, Intel, CES 2014, Author, Demo, Dragon, Pinball, Nuance

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • X 8. 1. 2014 4:38:06
    Američané s ostatním anglosaským světem už jistě kují plány, jak pochopení...
  • Krejmaj 7. 1. 2014 21:30:05
    http://www.youtube.com/watch?v=s6F7lueWs7M#t=3053 nejvic se mi libilo...
  • Pavelka IT amater 7. 1. 2014 12:32:32
    Americký prezident Obama nyní posvětil ambiciózní projekt Brain, který má...
reklama
Určitě si přečtěte

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

UPC překopli páteřní kabel. V Brně i druhý den nejede internet ani kabelovka

** V Brně byl velký výpadek služeb UPC ** Důvodem je překopnutý páteřní kabel ** V některých lokalitách služby stále nefungují

5.  12.  2016 | Jakub Čížek | 104

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

17 expertek Microsoftu předpovědělo rok 2027. Splní se alespoň něco?

** Zmizí klasické vyhledávače ** Budeme programovat buňky ** Kvantové počítače překonají šifry

6.  12.  2016 | Jakub Čížek | 36

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

11 tipů na dobrý stolní počítač: od základu po herní mašiny

** Postavte si stolní počítač! Máme pro vás 11 vzorových sestav s rozpisem komponent ** Většina tipů cílí na hráče, věnujeme se ale i základnímu PC a počítačům na střih videa ** Nadělte si nový počítač třeba pod stromeček

5.  12.  2016 | Adam Kahánek | 74

Technosféra naší Země má už hmotnost 30 bilionů tun

Technosféra naší Země má už hmotnost 30 bilionů tun

** Vědci odhadli přibližné množství strukturu vytvořených člověkem, které jsou na Zemi ** Přibližný odhad je, že tyto struktury mají dohromady hmotnost kolem 30 bilionů tun ** Jak to ovliní biosféru?

Včera | Karel Javůrek | 12

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

Nejlepší notebooky nad 20 tisíc: poradíme, které teď chcete

** V notebooku s cenou nad 20 tisíc nesmí chybět kvalitní displej a rychlé úložiště ** Za dalších deset tisíc můžete dostat navíc styl nebo výkonnější komponenty ** Vybírat můžete z různých velikostí i konstrukcí

8.  12.  2016 | Stanislav Janů | 87


reklama