reklama

Intel má chybu v nových čipsetech, zastavil prodeje

V nových čipsetech, které jsou určeny pro procesory Sandy Bridge, byla objevena závažná chyba v návrhu. Intel zastavil dodávky a počítá se ztrátou přes miliardu dolarů.

Společnost Intel před několika týdny oficiálně představila nové procesory, které jsou založeny na zbrusu nové architektuře Sandy Bridge, která obsahuje integrovaný grafický čip na stejném kusu křemíku, jako procesorová jádra a další části čipu.

Nové procesory vyžadují nejen nový socket, ale pochopitelně i čipsety Intel 6 Series s kódovým označením Cougar Point. A právě v tomto čipsetu se vyskytla závažná chyba v samotném návrhu, která bohužel prošla testovacími procesy a vyskytuje se na všech základních deskách, které byly vyrobeny či dokonce prodány, a to i v rámci notebooků.

Problémy se SATA 3 Gb/s

Čipsety Intel 6 Series jsou spojeny s procesorem a starají se o sběrnice jako je PCI Express, USB a samozřejmě i SATA. Nové čipsety již podporují i nejnovější verzi SATA 6 Gb/s, která byla u těchto čipsetů poprvé implementována, a právě v SATA rozhraní je vážný problém.

Klepněte pro větší obrázek

Intel se oficiálně vyjádřil, že v některých případech se může SATA rozhraní poškozovat, což může vést nejen k postupnému snižování rychlosti a propustnosti, ale také k chybám v přenosu dat. Problém se týká všech čipsetů (desktopových i mobilních), které se vyskytují ve všech prodávaných počítačů a notebooků se Sandy Bridge procesory. Vzhledem k tomu, že Intel u těchto procesorů podporuje pouze své čipsety, neexistuje žádná náhrada.

Podle detailních informací se problém netýká nových SATA 6 Gb/s portů, ale čtyř SATA 3 Gb/s portů, které čipset podporuje. Problém je přímo v samotných obvodech čipsetu, tedy hardwarového charakteru a nelze ho přímo opravit firmwarem. Postupné poškozování může vést až k úplnému odpojení připojení disku, čemuž budou předcházet poškozená data, která byla na takový disk zapsána.

Klepněte pro větší obrázek

Čipset je vyráběn 65nm technologií a problém nastal v některé z posledních výrobních fází, kdy se na čip nanáší vrstvy pomocí fotomasky. Chybu bohužel nebylo možné objevit snadno a ihned, protože se poškozování projeví až časem. Dle Intelu se může během tří let běžného používání poškození dostavit až u 5 % čipsetů, při velkém vytížení čipsetu se šance zvyšuje až na 15 %.

Výměna zdarma, Intel počítá se ztrátou jedné miliardy dolarů

Chybu odhalili výrobci základních desek a Intel reagoval do několika dní. Konkrétní vada ve výrobním procesu byla již identifikována, Intel očekává, že začne vyrábět opravenou revizi čipsetů již ke konci února, přičemž návrat hromadné výroby se očekává mnohem později, konkrétně v dubnu či v květnu.

Závadu se sice podařilo odhalit brzy, i tak Intel počítá se značnou finanční ztrátou. Podle očekávání budou kvůli tomu příjmy nižší až o miliardu dolarů, nejen kvůli zpoždění dodávek opravených verzí nových čipsetů (odhadem 300 milionů dolarů), ale také kvůli reklamačním vyrovnáním s výrobci základních desek, počítačů i notebooků, které již tato zařízení prodaly nebo je mají na skladech (odhadem 700 milionů dolarů).

Klepněte pro větší obrázek

Intel uvedl, že by měly jednotlivé firmy automaticky přijímat reklamace, sám se totiž postará i o reklamaci samotných čipsetů. Pokud tedy využíváte SATA porty 2 až 5 (netýká se 0 a 1), raději uvažujte o reklamaci. Vzhledem k tomu, že v noteboocích jsou disky připojeny právě na SATA porty 0 nebo 1, není v tomto případě důvod k vážnějším obavám, alespoň pokud notebook se Sandy Bridge procesory vlastníte.

Finanční ztráta bude pro Intel značná, a to i v porovnání s předpokládaným příjmem, který byl odhadován na téměř 12 miliard dolarů. Kvůli zpoždění dodávky opravených čipsetů se ztráta postupně protáhne i do dalšího čtvrtletí. Samostatnou kapitolou je i poškození reputace Intelu.

Křemíkové odvětví už ale prodělalo mnoho takových problémů, asi nejznámějším byl například TLB bug v procesorech AMD, který se nakonec objevil i u procesorů Intelu. V tomto případě se však jedná o dlouhodobou záležitost, která může nastat jen u určitého procenta čipsetů.

Témata článku: Hardware, Intel, Čipy

50 komentářů

Nejnovější komentáře

  • milanlunak 2. 2. 2011 13:12:47
    Mám takový dojem, že někteří diskutující si pletou nový procesor i-core s...
  • millhaus007 1. 2. 2011 20:39:02
    zajimavy je ze to s akciema intelu vubec nic nedela (resp. v poslednim...
  • harrym 1. 2. 2011 18:58:49
    Nemyslím si, že je to totální tragédie. 70% PC bohatě stačí 2 SATA porty...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 131

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

Facebook o nás ví vše. Díky dobře skrytému vyhledávači se to dozví i ostatní

** Facebook o nás ví vše, protože mu to sami řekneme ** V jeho nitru se skrývá mocný vyhledávač ** Mohou jej zneužít stalkeři, sociální inženýři a další nezbedníci

16.  2.  2017 | Jakub Čížek | 76

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

Stavba 3D tiskárny

Výbava domácí elektrodílničky

Budoucnost 5G sítí

Velké testy microSD karet a vodních chladičů

Přehled mobilních tarifů

reklama
reklama