reklama

Intel Light Peak: univerzální optický port pro periferie

Intel tento rok uvede novou technologii Light Peak, která je určena pro optické propojení různých zařízení k počítači s rychlostí 10 Gb/s. Dočkáme se jednoho portu pro vše?

Společnost Intel nedávno oznámila, že již delší dobu pracuje na novém optickém rozhraní Light Peak, které by se mělo objevit již koncem tohoto roku. Před několika dny byl navíc prezentován nový milník v podobě prototypu samostatné karty do PCI Express slotu, která po několika měsících vývoje dostala reálnou velikost. Propustnost metalických kabelů se totiž blíží limitům, řešením je tak právě optický přenos dat. 

Light Peak: když foton ukáže elektronu záda

Optický přenos dat je dnes využíván především pro velké vzdálenosti, ale díky stále nižší ceně začínají optické kabely pronikat téměř i do běžných domácností. Optické vlákno má oproti metalickému kabelu až 1 000× nižší útlum signálu, což se samozřejmě nejvíce projeví na velké vzdálenosti. Výhodou je také téměř perfektní odolnost proti elektromagnetickému záření a možnému odposlechu. To vede i k menším rozměrům samotného kabelu, který v tomto případě nevyžaduje žádný prvek stínění a obal je tak určen především pro ochranu samotného optického vlákna a jeho fyzického poškození. Pro zajímavost, rychlost fotonu je v optických kabelech přibližně o 30 % menší, než ve vakuu (kolem 200 000 km/s).

Klepněte pro větší obrázek 

Optický I/O modul Light Peak

Light Peak od Intelu používá pro přenos signálu standardní 0,125 mm optická vlákna, přičemž o převod signálů se stará miniaturní I/O čip, který je zároveň dvoukanálovým vysílačem (dva lasery typu VCSEL s infračerveným zářením) i dvoukanálovým přijímačem (dva IR fotodetektory). Tento modul umožňuje dosahovat rychlostí až 10 Gb/s (v budoucnu se počítá až se 100 Gb/s) až do vzdálenosti 100 metrů.

Klepněte pro větší obrázek 

Dva VCSEL IR lasery a dva fotodetektory s převodním čipem 

Hlavní odlišností oproti standardním zařízením pro optický přenos je mnohem menší velikost a s tím spojená nízká cena, která by měla být hlavním tahákem pro to, aby se tato technologie rychle stala standardem pro připojení různých periférií (HD televize, displeje, externí SSD a pevné disky, kamery, skenery atd.) k počítači a dalším zařízením. Problém by neměl být ani v případě ethernetu a síťového spojení mezi počítači. U síťového propojení má však klasické UTP velkou výhodu v podobě možného nacvaknutí konektorů takřka na koleně.

Díky vysoké rychlosti a podpoře různých standardů a protokolů včetně QoS ho lze také používat pro více zařízení najednou. Na jeden port by tak bylo možné připojit pomocí případného hubu například dva monitory a k tomu například ještě externí SSD. Pro srovnání, nejnovější standard HDMI 1.3 pro displeje využívá metalického vedení signálu a dosahuje sice rychlosti až 10,2 Gb/s (DVI-D až 7,4 Gb/s), ale základní délka kabelu je omezena na 5 metrů, v případě maximální teoretické délky 15 metrů už je potřeba použít dražší typy kabelů s větším odstíněním, rychlost však již nedosahuje takto vysokých hodnot.

Light Peak do PCI Express slotu

Původní prototyp karty se čtyřmi porty, která byla představena v polovině minulého roku, byla opravdu velká, a jak je vidět z fotografie, do běžné skříně by ji nebylo možné v žádném případě osadit:

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Během několika měsíců se však vývoj posunuj o nutný kus dopředu a na nejnovějším videu byla ukázána PCI Express karta standardní velikosti, která je rovněž vybavena čtyřmi porty. Jak je vidět na fotce, tato karta využívá dvojice přijímacích/vysílacích čipů (převod elektrického signálu na optický a naopak), přičemž každý dokáže obhospodařit dvojici portů, které de facto slouží jako robustnější připojovací konektor, jež pouze předává signál do přijímače/vysílače.

Klepněte pro větší obrázek

Jeden port je vybaven dvěma optickými vlákny a každý nabízí obousměrnou propustnost 10 Gb/s. Oba moduly jsou připojeny k malému čipu zvanému „Light Peak Router“, který se stará o převod dat a protokolů, a dle umístěných otvorů okolo bude určitě ukryt pod hliníkovým chladičem.

Jeden univerzální port pro vše

Myšlenka jednoho standardního portu s takovými vlastnostmi zní určitě dobře a možnosti, které se nabízejí, jsou nepřeberné. Je jasné, že klávesnice nebo myš nevyžaduje takto vysokou přenosovou rychlost, ale v případě USB jsou omezení dána především délkou kabelu.

 Technologie Light Peak by mohla nahradit stávající porty pro přenos videosignálu (DVI, HDMI, DisplayPort) a v budoucnu jistě také USB, FireWire nebo eSATA. Externí periférie a zařízení začínají být stále více náročné na propustnost a Light Peak nabízí dostatečnou kapacitu i pro několik zařízení současně, a to dokonce i po jednom optickém kabelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Light Peak karta do PCI Express se čtyřmi porty s rychlostí 10 Gb/s

V budoucnu bychom se tak mohli setkat s jakýmsi externím hubem, který by nabízel různé konektory (podobně jako dokovací stanice) a k počítači by byl připojen pouze jedním optickým kabelem. Vzhledem k dostupné vzdálenosti až 100 metrů, by tak mohl být výkonný počítač či server umístěn mimo užívané místnosti a například v pracovní kanceláři bychom tak měli pouze monitor včetně všech ostatních portů. Pokud by se přistoupilo ještě k virtualizaci, nabízejí se ještě mnohé další možnosti, jak by se dalo tohoto optického propojení využít i pro více uživatelů současně.

Light Peak by měl být oficiálně na trhu koncem tohoto roku, přičemž prvních zařízení využívajících přímo Light Peak portů, se dočkáme až začátkem roku 2011.

Video

Nové video prezentující ukázkové možnosti využití včetně předvedení karty do PCI Express slotu si můžete prohlédnout zde:

Témata článku: Hardware, Peak, Light, Port, Porta, Elektron

19 komentářů

Nejnovější komentáře

  • tecquilka 4. 2. 2010 10:44:47
    Vite ze ted mychate "kose s banama"? Ale musim uznat - DRM je zlo
  • Clarke 3. 2. 2010 16:26:32
    Tak je to uz nejaka doba co jsem vypadl ze stredni, tam jsme brali pro...
  • jelly 3. 2. 2010 16:05:56
    S těmi metalickými kabely to není tak zlé, u koaxiálních kabelů je činitel...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama