Intel IDF 2009: osvětlená miniaturizace

Intel na IDF 2009 představil kromě nových procesorů také budoucí náhradu většiny metalických kabelů - Light Peak. Čeká nás „světelná“ budoucnost?

Včera jsme vás ve vlastní reportáži informovali o hlavních, především procesorových  novinkách na letošním Intel Developer Forum. Intel představil nejen nové procesory ze všech segmentů, ale také několik zajímavých technologií. Jednou z nejzajímavějších je Light Peak, která by měla v budoucnosti nahradit většinu klasických kabelů.

Light Peak: „dráty“ nahradí světlo

Optický přenos dat je sice velmi stará záležitost, pokud byste jej však chtěli masově nasadit i v běžných přístrojích, narazíte na dva hlavní problémy. První a asi vždy nejdůležitější překážkou rozšíření, je vysoká cena nejen za samotné optické zařízení, ale i za kabeláž. Druhým problémem je velikost modulu snímače/vysílače, které jsou i dnes poměrně velké.

Intel vyřešil oba hlavní problémy, vyvinul prototyp velmi malého a levného modulu o rozměrech 12 × 12 mm, který je schopen přenášet data dvoukanálově až po čtyřech tenkých optických vláknech. Každé vlákno umožňuje zatím propustnost až 10 Gb/s (1,25 GB/s), počítá se však i s 100 Gb/s (12,5 GB/s). Optický modul má dva vysílače signálu (lasery) a dva fotodetektory, neméně důležitý je i samotný čip pro převod elektrického signálu na optický a zpět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Cena je oproti standardním optickým zařízením až 30× nižší, Light Peak používá 0,125mm optická vlákna, přičemž samotné optické kabely jsou tenké a flexibilní a maximální délka činí zatím kolem 100 m. Výhodou je možnost simultánního provozu několika protokolů, propojit tak lze více zařízení i přes jeden optický kabel. Odpadá také problém jakéhokoli elektromagnetického rušení, s čím souvisí i vyšší bezpečnost proti odposlechu.

Light Peak dorazí na trh v roce 2010, cena zatím nebyla uvedena. Levný optický přenos dat by mohl v budoucnu nahradit jak klasické síťové řešení pomocí metalické kabeláže, tak i propojovací kabely pro displeje s vysokým rozlišením a další elektronická zařízení, včetně těch, které se nachází uvnitř počítače (například SATA).

Video

Krátké představení a ukázka Light Peak modulu, včetně bližší ukázky přes mikroskop:

Pro vyšší kvalitu přepněte na HD

22nm procesor již v roce 2012

Intel dodržuje nově nastolený Tick-Tock model a Moorův zákon postupné modernizace a uvádění procesorů na pokročilejší technologii. Již v roce 2012 se dočkáme prvních procesorů, které budou vyráběny 22nm technologií, a že Intel své predikce skutečně dodržuje, si můžete ověřit na bleskovce z roku 2003, kde Intel téměř spolehlivě předpověděl 22nm procesor na rok 2011.

Klepněte pro větší obrázek

Intel plní plán takřka na 100 %

Vyrobený funkční prototyp na 22nm technologii je sice zatím pouze paměťový čip SRAM (3. generace high-k+), který je však takovým milníkem a předchůdcem pro nasazení technologie v procesorové oblasti. Vyrobený čip má úctyhodných 2,9 miliard tranzistorů. Budoucí procesory tak budou moci obsahovat více tranzistorů s menší spotřebu, přičemž výkon bude zase vyšší.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A co přijde po 22nm procesorech? Další na řadu přichází 15nm technologie, a pokud bude i další vývoj tak plynulý jako posledních deset let, první 15nm procesory se na trhu objeví kolem roku 2013/2014. Vzdálenějším avšak stále reálným milníkem jsou 10nm procesory, které by mohly být k dispozici v roce 2016/2017.

Pokud se budeme poohlížet ještě do vzdálenější budoucnosti, Intel má v plánu zvládnout 4nm procesory kolem roku 2022, ale vše bude záležet na možnostech a problémech nových výrobních technologií.

Nepřehlédněte:

Klepněte pro větší obrázek 

Reportáž z konference IDF: Budoucnost podle Intelu

V San Franciscu se ve dnech 22. až 25. září uskutečnila mezinárodní konference IDF, kde Intel uvedl řadu nových produktů, technologií i vizí. Na co se můžeme v budoucnu těšit?

 

Témata článku: Hardware, Peak, Light, Mikroskopy, Sram

1 komentář

Nejnovější komentáře

  • careleo 30. 9. 2009 8:08:29
    a já přidám jednu spekulaci...
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 112

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 17

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C