reklama

Intel chystá úsporné 14nm Atomy i Xeony pro datacentra

Datacentra už nejsou výsadou pouze nejvýkonnější čipů, v dnešní době jde především o efektivitu a nízkou spotřebu. Intel nezaspal a chystá vlastní řešení.

V poslední době lze vidět poměrně hodně společností, které vyrábí nebo implementují různé úsporné platformy i pro nasazení v datacentrech. Zatímco dříve šlo především o výkon, dnes se tlačí především efektivita a nízká spotřeba jednotlivých komponent.

Nelze se tak divit, že do této oblasti zamířily i čipy s architekturou ARM, které do té doby rostly především v mobilních zařízeních. Intel má pro datacentra a servery připravené výkonné čipy Xeon a dokonce i výpočetní karty Xeon Phi, které jsou taktéž založeny na instrukční sadě x86.

V San Francisku ale nyní Intel představil i novinky v oblasti úsporných řešení, které by mohly zlepšit jeho boj s ARMem.

Zjednodušená implementace

Rychle se měnící doba si žádá i rychlou implementaci nových technologií. Instalace nových serverů už musí být rychlá a takřka okamžitá. Počty uživatelů rostou díky internetu obrovskou rychlostí a přizpůsobení aktuální zátěži je tak žádoucí.

Klepněte pro větší obrázek
Integrace a nastavení budou jednodušší a rychlejší

Intel představil vlastní plán na zjednodušení celého instalační a implementačního procesu z několika týdnů doslova na minuty. Už nebude potřebovat spousta času drahých a zkušených odborníků, systém automaticky rozpozná potřebná nastavení dle požadavků.

Datacentra by se tak měla odpoutat od nastavování hardwaru k nastavování softwaru. V podobném duchu samozřejmě postupují i virtualizační platformy od VMWare a dalších. Všechna nastavení se řeší v softwaru, což umožňuje celý proces zrychlit a usnadnit.

14nm Broadwell i jako SoC

Pro úsporné servery má Intel na tento rok připraven nový Xeon E3 vyrobený 22nm technologií, který je založen na nové architektuře Haswell. Díky tomu se pyšní například velmi nízkou spotřebou, která je i pouze 13 W.

Klepněte pro větší obrázek
Příští rok bude ve znamení 14nm tranzistorů i nového Broadwellu ve verzi SoC

Na příští rok se ale chystá nová generace s kódovým označením Broadwell, která už bude mít 14nm tranzistory a tedy ještě lepší poměr výkonu a spotřeby. Intel ale nezůstal pouze u změny architektury a velikosti tranzistorů

V příštím roce by se totiž měl na trhu objevit i Broadwell ve verzi SoC (System on Chip) pro mikroservery, který bude mít na jednom kusu křemíku společně s procesorem i další komponenty a řadiče. Miniaturní čip tak bude mít procesor, síťové komponenty, paměť a podobně. Integrace více částí do jednoho čipu přináší vyšší výkon i nižší spotřebu platformy, protože zatímco dříve byly komponenty mimo hlavní čip vyráběny starším výrobním procesem, v tomto případě bude vše kompletně pomocí 14nm technologie.

Serverový Atom bude mít konkurenci

Nová generace čipů Xeon SoC tak začne pomalu a jistě zasahovat i do oblasti mikroserverů, pro které má Intel levnější řešení postavené na čipech Atom. Zatímco minulý rok to byly 32nm modely Centerton, tento rok jsou to už 22nm čipy Avoton a Rangeley. V tomto případě jde také o čipy SoC (obsahuje í SATA, gigabitový ethernet, USB, PCI Express) a Intel opravdu hodně zapracoval na výkonu i možnostech platformy.

Klepněte pro větší obrázek
Intel předvedl velké zlepšení serverových Atomů

V pořadí již druhá generace nabídne v rámci řady C2000 až čtyřikrát lepší efektivitu (výkon/watt), osmkrát větší kapacitu operačních pamětí ECC (až 16 GB na čip) a až osmijádrové verze s několikanásobně vyšším výkonem. Spotřeba celé platformy s malým pevným diskem a základní deskou je přitom pouze 19 W.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Ukázka platformy s čipy Atom ve 30 modulech (Zdroj: Anandtech)

Intel ukázal i řešení efektivnější struktury serveru, jednotlivé karty s čipy jsou takřka holé a napojené do základní desky až v konfiguraci 30 modulů. Napájení tak probíhá z jednoho centralizovaného zdroje, který je mimo prostor těchto modulů.

Efektivnější infrastruktura

Intel také předvedl budoucnost rozdělení jednotlivých částí serverů v racku, které by mělo být efektivnější. Základem je rychle spojení mezi jednotlivými částmi, které je řešení pomocí optiky. Intel v této oblasti představil již několik technologií i pro desktop, takže nabídne i vlastní řešení přímo pro jeho platformy.

Klepněte pro větší obrázek
Optické spojení a rozdělení dle oblastí - to je budoucnost dle Intelu

Celá infrastruktura bude díky rozdělení mnohem flexibilnější, pokud se totiž vyřeší omezení propustnosti, lze mít například v jedné části pouze paměť, v další úložný systém, řadiče nebo výpočetní čipy. Dle potřeby lze tak konfiguraci snadno a rychle upravovat.

Témata článku: Hardware, Technologie, Cloud, Intel, Datacentra

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • EskymakCZ 26. 7. 2013 17:00:50
    Javůrek má brigádu pro Intel? Z článku se člověk nedozví nic než reklamní...
  • Pavelka IT amater 26. 7. 2013 13:48:43
    Mám pocit, že vývoj procesorů jde mnohem rychleji kupředu, než vývoj...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama