reklama

Instagram pro video: Kdo vyhraje? Možná nikdo

Viddy, Tout, Keek, Vine... komu se podaří s videi to, co se povedlo Instagramu s fotkami? Možná to nakonec bude YouTube a možná vůbec nikdo.

Sociální sítě jsou fenomén, kterého se chce kdekdo chytnout. Hlavním tahounem reprezentující všeobecnou sociální síť je Facebook, kterému se plně postavil až Google se svým Google+. Ostatní sociálněsíťoví hráči se snaží zaujmout nějakou specializací a odlišením – máme tu Twitter pro krátké textové vzkazy, Pinterest pro sdílení nalezených obrázků, Instagram pro sdílení vlastní obrázků, nový MySpace pro sdílení hudebních zážitků, Foursquare pro sdílení míst... ale speciální síť pro sdílení videa jakoby ještě chyběla.

Jiný přístup k videím

Ve výše uvedených příkladech se to všude hemží followery a vzájemným sdílením, uživatel je tu na prvním místě, téměř upřednostněn před samotným obsahem. Pokud se podíváme na služby pro sdílení videa, máme tu dvě nejrozšířenější – YouTube a Vimeo. Obě jsou ale postaveny s prioritou na samotný obsah. Ačkoli je tu možnost odběrů kanálů uživatelů, nějaké „followování“ či přátelení vám tu není nijak vnucováno. I když na YouTube k tomu poslední změny už docela spějí.

Klepněte pro větší obrázek
Dokáže někdo s videi to, co Instagram s fotkami?

Ony ani starší služby pro sdílení fotografií nejsou dnes brány jako sociální síť, přestože by stačilo jen málo vizuálních změn, aby tomu tak bylo. To až Instagram a jemu podobné služby zjednodušily publikaci obrázků a upřednostnily jejich autory. Efektové filtry udělaly i z obyčejných fotek zajímavá grafická díla a lidi mezi sebou začaly nepřímo komunikovat obrázky. To by se vám na Flickeru jen tak nestalo.

Podobný přerod jako u obrázků je na spadnutí také u videa. Stejně jako u fotek se musí zajistit, aby pro uživatele bylo triviální pořídit natolik atraktivní video, že by ho chtěli sledovat i ostatní. U fotek tomu pomohlo zcela mobilní pojetí, čtvercový formát a efektové filtry. U videí by to mohlo fungovat podobně, ale stěžejní je délka. Když budou moc dlouhá, svižnou síť, kde budou uživatele procházet díla jednoho followera za druhým, nepostavíte. A o to dneska jde.

15 nebo 36 sekund? Hlavně krátce

Služeb aspirujících na titul „Instagram pro videa“ už několik vzniklo. Nejblíže ideálu je Viddy. Umožňuje nahrávat videa pomocí aplikace z telefonů či tabletů s Androidem nebo zařízení s iOS. Maximální dálka videa může být 15 s, čehož docílíte rychlým ořezem přímo v aplikaci. Mistra z vás udělají vizuální efekty a dílo okoření hudební podklad. Na výběr toho sice z hudby moc není, ale na druhou stranu je to aktuální výběr napříč žánry a ne jen nějaké bezejmenné instrumentálky. Ponechat můžete i původní audiozáznam. A to je vše, žádné velké stříhání, jen rychlá úprava a ven s tím.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Viddy umožní v mobilu vytvářet 15s videa s efekty

Podobným stylem se ubírá i Tout. Také zde se to hemží „followováním“ a ve hře jsou patnáctisekundová videa. Jenomže Tout má velkou slabinu – žádné efekty nebo možnost přidání hudby. Je tu jen jednoduchý nástroj na ořez. Stejně na tom je i Keek, který se odlišuje jen tím, že maximální délka videa je 36 sekund.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Tout v mobilu – stream „followingů“ a tvorba vlastního videa. Nic moc zajímavého tady nevytvoříte a tudíž ani nezhlédnete.
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Keek nabízí videa délky 36 sekund, ale jinak nic zvláštního. Najdete zde hodně puberťáků z východu.

Viddy, Tout i Keek mají společné, že jsou dostupné pro iPhone a Android, čímž pokrývají většinu mobilních zařízení schopných sdílet video. Všude se můžete přihlásit prostřednictvím účtu Facebooku a aplikace pak budou velice rády publikovat vaše nová videa automaticky na vaši zeď. Po stránce byznysu je možná nejdále Keek, ale z hlediska obsahu je jednoznačně nejatraktivnější Viddy. Najdete zde i kanály profesionálních tvůrců, ale také uživatelská videa pořízená mobilními telefony dokážou díky filtrům a hudbě zaujmout. Tout a Keek je víceméně přehlídka nicneříkajících útržků z domácího videa.

Twitter řekl, že 6 sekund musí stačit, a uvedl Vine

Možná všechny nové služby ostrouhají, protože je zastíní zkušení provozovatelé Twitteru. Ti na podzim koupili startup Vine pro sdílení videí, a to ještě před oficiálním spuštěním. Minulý měsíc se dočkal uvedení a aplikace pro iOS.

Klepněte pro větší obrázek
Web Vine je dost strohý, odkazuje pouze na aplikaci do App Store

Vine vzbudil pochopitelně rozruch, protože pod střechou Twitteru má větší šanci na rozšíření. Ovšem prudkému startu brání podpora aplikace zatím pouze pro iOS a „dětské nemoci“ aplikace. Mnohým také vadí příliš krátká délka šesti sekund. To už je hodně málo a málokdo bude mít fantasii na to, aby dokázal v takovém časovém útržku vytvořit něco, co by chtěl někdo jiný vidět.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Vine jde na to s nápadem, jak v krátkém videu co nejsnadněji udělat střihové video - natáčí se jen tehdy, když se dotknete displeje. Dá se s tím vyhrát, ale šest sekund je dost velké omezení (anebo naopak výzva).

Nutno uznat, že Vine má nejlépe zpracované nahrávání videí – přidržením prstu na displeji nahráváte, puštěním prstu přerušíte, změníte třeba scénu a stiskem prstu pořídíte další vteřinu a tak dále. Výsledkem může být celkem rychle vytvořená animace a hlavně se do videa dostane tolik potřebný střih dodávající dynamiku a spád. Střih ani filtry ve Viddy nenahradí. Nevšednost videa pak na Vinu podtrhuje čtvercový formát.

Kde sledovat Vine

Vine zatím nemá webovou verzi, ale náhodně přehrávaná videa z Vine si můžete prohlédnout na těchto webech:

vinesmap.com
vinepeek.com

Mimo aplikaci Vine lze výsledné video sdílet na Twitteru. A to je vše. Původní podpora pro Facebook byla ze strany Facebooku zrušena jako pomsta za zrušení podpory Instagramu ze strany Twitteru (kdo snad ještě neví, Instagram spadá pod Facebook). Vine nevygeneruje jednoduchý odkaz na video, který by se dal sdílet jakoukoli cestou, je to nepochopitelně uzavřený systém dostupný jen z aplikace. Takový byl na začátku i Instagram, nicméně ten už má i webové profily a podporu více platforem. Aktualizováno: Vine zrovna dnes po vydání článku vyšel v nové verzi, která už umí vygenerovat odkaz k obecnému sdílení.

Klepněte pro větší obrázek
Vinesmap je interaktivní mapa, na které se přehrávají právě pořízená videa uživateli Vine. Oficiální webová verze služby zatím není.

Google, anebo také nikdo

Králem internetového videa je YouTube provozovaný Googlem. Také zde máte uživatelské profily, respektive kanály, které můžete dle libosti odebírat, a funguje to celé podobně, jako jakákoli jiná sociální síť. Jenom by vás to možná na první pohled ani nenapadlo. Jenomže to chce Google napravit, a tak se podoba webu YouTube čím dál více blíží sociálním sítím.

Klepněte pro větší obrázek
YouTube pozvolna přešlo do podoby sociální sítě

Je nakonec docela možné, že YouTube nakonec uloví i ty uživatele, kteří se teď našli ve službách jako je Viddy nebo Vine. Prvním výstřelem k tomu cíli budiž aplikace Capture, která umožňuje rychlé sdílení videa pořízeného iPhonem nebo iPadem. Zcela chybí správa odběrů a prohlížení videí, ale to možné ještě přijde, stejně jako nějaké efekty nebo rychlá tvorba sekvencí. Zatím aplikace umí stabilizovat video, vyrovnat barvy, oříznout a přidat hudbu z nemalé databáze YouTube. A hlavně rychle sdílet.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Ukázka z aplikace Youtube Capture

I kdyby se aplikace pro rychlé sdílení na YouTube vyvíjela vstříc čerstvé konkurenci, nelze tu z principu nikdy očekávat zavedení časového omezení klipů. Databáze je tu společná pro klasické videokanály. A to je jediná šance pro nové alternativy – pokud se lidem zalíbí videa, u kterých ví, že je neoberou o více než 15, 36 nebo 6 sekund času, tak YouTube zůstane jen tím klasickým hostingem videí a sociláněsíťoví videofandové budou mít jinou modlu, podobně jako fotomobilisti Instagram.

Klepněte pro větší obrázek
Zájem o jednotlivé služby podle Google Trends – Viddy mělo velký hype po spuštění a investici 30 milionů dolarů, v létě na sebe upozornil Tout investicí 13 milionů dolarů, nyní nastupuje Keek po oznámení injekci ve výši 18 milionů dolarů a prudce vystřeluje Vine, protože za ním stojí Twitter. 

Stejně si ale myslím, že po aktuálně zvýšeném zájmu o sdílení videa se na podobné nápady zase zapomene. Video už zabere více času při pořizování, vyžaduje větší kreativitu, aby bylo vůbec něčím zajímavé, a také prohlížení je náročnější – FUP se řeší nejen u nás a videa z internetu si proto jen tak v terénu nepustíte, leckdy i kvůli dlouhému načítání na slabší síti. Příspěvkům na Facebooku nebo i fotkám na Instagramu to stačí, ale s videem je to jiná. Navíc i běžné prohlížení je otrava – fotku odbydete krátkým pohledem, testový příspěvek prolétnete očima za dvě sekundy, ale chcete-li vidět video, musíte mu věnovat čas jeho délky. Ani z jedné strany to proto nevypadá na masovou oblibu.

Pokud se ukáže, že je sociální síť postavená na videu jen nafouknutá bublina, bude to mnohé investory finančně bolet. Do rozjíždějících projektů se totiž sypou desítky milionů dolarů. Pro úspěch to chce ale i desítky milionů aktivních uživatelů. Najdou se?

Témata článku: Web, Sociální sítě, Mobility, Hudba, filmy, seriály, Instagram, Youtube Video

18 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dejfox 6. 2. 2013 16:45:28
    YouTube, GIFYO, občas Vine :) Ale vyhrává YT
  • Tomáš Grohmann 6. 2. 2013 13:29:20
    Mě se tyhle služby nelíbí jednou sem ji stáhl (viddy) a hned smazal....
  • Icey-Eyes 6. 2. 2013 10:38:21
    Myslím si, že tyto služby jistě mají smysl a jsou i v našich podmínkách...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama