iMovie 08: tvořte a přehrávejte

Kompletně přepracované iMovie 08 přináší všem uživatelům počítačů se znakem nakousnutého jablka výrazný posun vpřed při zpracování videa.

Přestože se před červnovým Keynote předpokládalo, že mezi představenými produkty by mohla být také nová verze multimediálního softwarového balíku iLife 08, tak výrazné změny, které nová verze přinesla, neočekávali ani jindy bez ostychů spekulující komentátoři.

iLive 08 na první pohled

To, že ale bude tento balík v letošním roce obnoven, bylo téměř jisté: za prvé nebyl výrazněji aktualizován již dva roky (předchozí verze pochází z roku 2006), a za druhé neodpovídal požadavkům současných uživatelů. Totiž zatímco před dvěma roky byla podpora videa ve vysokém rozlišení ještě v plenkách, v dnešní době začínají záznam v HD nabízet i levnější kamery.

Klepněte pro větší obrázek

A změnila se také záznamová média v nich používaná – obyčejné páskové videokazety postupně nahrazují pevné disky nebo paměťové karty, které nabízejí potřebnou kapacitu za nízkou cenu, skvělou přenosovou rychlost a minimální energetické požadavky. A to tu ještě máme formát AVCHD u těchto kamer používaný; ten tak trochu předběhl dobu na všech platformách a ještě rok poté, co přišly na trh kamery s jeho podporou, v podstatě neexistoval uživatelský střihový software.

Dechu se již nedostávalo také další komponentě tohoto balíku, aplikaci iWeb – scházela pokročilejší podpora foto a videogalerií a podpora moderních webových trendů a technologií obecně.

A tohle vše se změnilo. Změny v některých aplikacích byly spíše kosmetické (GarageBand), v jiných již výraznější (iWeb nebo iPhoto) a v jedné z nich dokonce nezůstal kámen na kameni. Ano, iMove 08 je v podstatě něco úplně jiného, než nač jsme byli zvyklí doposud.

Samotné prodejní balení může být překvapením pro všechny, kdo čekají klasickou velkou kartonovou krabici. Nic takového, iLife 08 je distribuován v malé krabičce stejné velikosti, v jaké jste našli instalační média vašeho počítače. Uvnitř je pak rychlý instalační manuál, přehled stěžejních možností obsažených aplikací a také instalační dévédéčko aplikace. Překvapením, které jsem nečekal, je také médium s časově omezenou verzí kancelářského balíku iWork.

Druhý pohled - kompletní perestrojka

Kdo sledoval Keynote, ví, jak iMove 08 vypadá a jak se asi tak používá. To však není nic proti tomu, když k němu sednete poprvé. Zděsíte se a vlasy vám vstanou hrůzou na hlavě. Přijde vám, že je to vše naprosto neovladatelné, zmatené, nic to neumí a nic tam není.

Nenechejte se ale odradit a přinuťte se v iMovie vytvořit alespoň jeden nebo dva projekty. A můžu vám zaručit, že se budou dít změny – nový a zmatený způsob určování ořezových značek a skládání klipů do nové časové osy vám přijde jako geniální, určení přesahů kdykoli později již v hotovém klipu je radost sama. Ano, nezbláznil jsem se a iMovie 08 zcela preferuji před starší verzí iMovie HD.

Starší verze však zůstane na disku, pokud jste ji měli nainstalovánu. Na tom je pěkně vidět, jak i Apple nechápe nové iMovie prozatím jako náhradu starší verze, ale její odnož. A má pravdu, starší verzi stále využijete i v případě, že vám stejně jako mě zachutnají možnosti verze nové – obsahuje totiž možnosti, které v nové verzi nejsou. Jsou to především všemožné filtry obrazu a zvuku, které lze však aplikovat i na projekty rozpracované v aktuální verzi.

Jak je to možné? Jednoduše! Při importu snímků do iMove 08 je vytvořena pro každou videoudálost samostatná složka, do které jsou do samostatných souborů uloženy jednotlivé importované klipy.  Tyto klípky jsou uloženy ve formátu odpovídajícím zdroji importu. Pokud tedy importujete video z páskové kamery, je použita obyčejná DV komprese, při importu z diskové kamery je záznam ve standardním rozlišení ukládán jako demuxovaný MPEG2 a obsah v AVCHD je překódován do formátu H.264.

Jeden z těchto souborů pak můžete otevřít v iMovie HD, aplikovat na něj například filtr pro odstranění foukajícího větru, uložit jej a iMove 08 jej znova při dalším spuštění zindexuje již upravený. Může to vypadat složitě, ale zas tak strašné to není.

A třetí pohled – zrychlení práce

Ale zpět k základům. Rozhraní aplikace je rozděleno do dvou vertikálních pásů, kde jeden z nich sdružuje videa a klipy uložené v knihovně a druhý obsahuje rozpracované projekty s jakousi obdobou časové osy. Počet zvukových stop je v podstatě neomezený, jen se s nimi jinak pracuje – buďto je můžete špendlíkovat přímo na klipy, nebo použít jako obálku celého klipu.

Zajímavý je také nový způsob exportu. Pokud jste až doteď byli zvyklí v iMovie projekt pouze uložit a takto uložený otevřít v iDVD pro přípravu filmového dévédéčka, zapomeňte na to. Nyní musíte hotový projekt vyexportovat na disk do Media Browseru, odkud jej iDVD dokáže načíst. Tedy popravdě lze i toto drobnou oklikou obejít, ale není to ani z daleka podobně elegantní.

Exportní dialog je skvělý, v několika předpřipravených krocích můžete zvolit kvalitu exportu podle zařízení, pro které chcete film exportovat. Samozřejmě nejvyšší kvalita je určená pro Apple TV a chybí mi jen možnost exportu do 1080i, tedy plného HD. Proč do něj nemůžu exportovat, když má kamera do něj může ukládat?

Další novinkou je přímý export filmů na YouTube. Do dialogu zadáte uživatelské jméno a heslo, zvolíte název videa a jeho tagy, kliknete na tlačítko a projekt je zkonvertován do vhodné velikosti a kvality a je odeslán na server. Pro rychlé šíření filmů a publikací na internetu je to opravdu skvělý nástroj.

Finální verdikt

Takže jak shrnout nový iMovie 08? Je totálně skvělý – mé produkční doby jedné videorecenze nebo podobného pořadu se s jeho pomocí snížili v podstatě na polovinu – a to nepočítám dlouhé časy dříve potřebné pro konverzi záznamu v AVCHD z redakční HD kamery do formátu DV, který jediný umělo staré iMovie HD rozumně zpracovat.

Klepněte pro větší obrázek

Do příští verze, nebo alespoň do některého z vylepšení, by se však mohly dostat základní efekty pro práci s obrazem (pokročilejší úprava expozice nebo úprava rychlost klipu) a zvukem (základní filtry šumů a ruchů). Snad se máme nač těšit, vždyť například podpora ořezání klipů již v novém iMove 08 je.

Sada aplikací iLife ’08 je dostupná na českém trhu za doporučenou koncovou cenu 2 310 Kč včetně DPH.

 

Témata článku: Video, Apple, Export, Import

7 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dusky 13. 9. 2007 1:51:01
    Kupil som ho hned na druhy den po uvedeni a nemozem si vynachvalit cely...
  • Jozo Remen 12. 9. 2007 21:38:01
    Len pre operacny system Mac OS X. S novymi pocitacmi Apple cely balik v...
  • perrz 12. 9. 2007 12:27:51
    79$ za cely balicek.
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 109

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?