ImgBurn: vypalujte zadarmo i ve Vistě

Windows Vista obsahují vylepšené vypalování pomocí Průzkumníka v porovnání s předchozí verzí Windows. Nicméně i tak nebude tato funkce zdaleka každému vyhovovat. Pokud dáváte před velkými sadami vypalovacích nástrojů přednost malým a nenáročným aplikacím, které zvládají vše potřebné, zkuste freewarový ImgBurn.

Plusy / minusy
+ jednoduché ovládání
+ možnosti nastavení
– nevyužívá administrátorský přístup ve Vistě

ImgBurn je nenáročný freewarový vypalovací program, který může posloužit jako dobrá alternativa pro zavedené všeúčelové nástroje jako je například Nero. Nabídne vám široké možnosti nastavení, pohodlné ovládání i několik doplňkových funkcí, které s vypalováním až tolik nesouvisejí.

Jedno malé okno zobrazuje informace o zpracovávaném projektu, stav vypalování, případně různé doplňkové informace. Řada hlášení programu je ukládána také do protokolu, který lze na požádání zobrazit nebo skrýt v samostatném okně. Pomůže vám při odhalování případných problémů s vypalováním.

Vypalování a práce se soubory ISO

ImgBurn pracuje v několika režimech, do kterých se přepínáte výběrem z programové nabídky. Na první pohled se zdá, že ImgBurn nedovede nic jiného, než kopírovat obsah vloženého média do souboru ISO. O to se postará režim Read, kdy ImgBurn nabídne převod obsahu média na ISO image stiskem jediného tlačítka. V případě potřeby si můžete změnit pouze umístění ISO souboru na disku. Nenápadnou pomůckou je přidání vytvořeného ISO souboru do fronty pro zápis.

Klepněte pro větší obrázek

Čtení obsahu média do souboru ISO

V režimu Write totiž obráceně soubory ISO zapisujete na CD nebo DVD. Klasicky se můžete rozhodnout mezi testovacím a ostrým zápisem. Pokud potřebujete mít větší jistotu bezchybného zápisu než pouhé upozornění o úspěšném vypálení, zapnete verifikaci dat. Program pak po vypálení média spustí ověřování média oproti zdrojovým datům na disku. Líbí se mi, že takto je možné ověřovat média vypálená z ISO souborů – ne každý program to dovede, většina jich podporuje ověřování pouze oproti jednotlivým souborům, které jste vypálili.

Klepněte pro větší obrázek

ImgBurn připravený k zápisu dat

Před vypalováním lze změnit jeho rychlost, standardně program nastavuje nejvyšší možnou. Obdobně nastavíte počet kopií. Zaujalo mě podrobnější nastavení pro některé vypalovací mechaniky. To je trošku nenápadně ukryto pod tlačítkem v pravém spodním rohu okna programu. U vypalovaček značek BenQ, Lite-On nebo Plextor lze změnit parametry pro použití přepalování, vyšší rychlost a jiné. Během vypalování lze aktivovat automatické vypnutí počítače po dokončení práce na médiu. Stejně tak využijete automatické smazání zdrojového souboru ISO.

Klepněte pro větší obrázek

Specifická nastavení pro některé mechaniky

Sestavte si vlastní médium

ImgBurn nepracuje pouze s kopiemi médií pořízenými přes prostředníka v podobě ISO souboru. V režimu Build si sestavíte vlastní obsah média ze souborů a složek, které máte na disku. Podporovány jsou souborové systémy ISO9660, Joilet a UDF, a to včetně jejich kombinací. U každého projektu navíc můžete upravit drobnosti v podobě přidávání skrytých a systémových souborů, rekurzivní procházení adresářů, odstranění příznaků souborů a podobně.

Klepněte pro větší obrázek

Vytvoření nového média s přepočtem

Nechybí možnost vyplnění jmenovky disku, a to nejenom jeho názvu, ale také dalších drobností jako je jméno autora, aplikace atd. V podrobnějším nastavení změníte případné automatické úpravy data a času zpracovávaných souborů, předvolený typ média pro vypalování, omezení souborového systému na médiu, případně zapnete vytvoření bootovacího disku.

ImgBurn se na první pohled tváří, že vás donutí si vytvořit soubor ISO, který posléze v jiném režimu vypálíte na disk. Osobně tuto možnost vítám a používám ji například u přípravy médií, která obsahují velké množství malých souborů. Nicméně bez problému přepnete vypalování přímo na médium. Tato volba je opět poněkud skryta pod nenápadným tlačítkem se symbolem cédéčka, případně v programové nabídce Output.

Bohaté možnosti nastavení

Co se týče doplňkových funkcí, nabídne vám ImgBurn mazání médií, změnu hodnoty Book Type, nebo prohlížeč jednotlivých sektorů na médiu. Pro někoho může být užitečná možnost pohodlné změny regionálního kódu pro přehrávání DVD.

Možnosti nastavení ImgBurn jsou opravdu rozsáhlé. Z těch nezajímavějších/nejužitečnějších musím zmínit asociaci k jednotlivým typům image souborů, automatické vypínání počítače po dokončení práce programu (vybrat si můžete z uspání, restartu nebo přímo vypnutí), mnoho nastavení je k dispozici pro vypalování i čtení dat.

Klepněte pro větší obrázek

Který placený program nabízí tolik možností nastavení?

ImgBurn pracuje téměř bez problémů ve Windows Vista. Jedinou drobností, kterou mu mohu vytknout, je chybové hlášení při pokusu o zápis ISO souboru do nevhodného umístění – zde by bylo na místě požádat ve Vistě o administrátorský přístup, namísto vypsání chyby. Pokud hledáte bezproblémový program s jednoduchým ovládáním pro vypalování datových CD/DVD, pak ImgBurn určitě vyzkoušejte.

ImgBurn 2.3.0.0
Vypalovací program
web www.imgburn.com
stáhnout Gigamania.cz
cena zdarma

Témata článku: Windows, GigaMania

11 komentářů

Nejnovější komentáře

 • pH 12. 4. 2007 12:09:37
  Zadny problem.
  Krok 1: Stahnu vsechny hry, ktere casteji hraji, do ISO...
 • Nox 28. 3. 2007 16:39:28
  Mate nekdo zkusenosti s vytvarenim ISO souboru z her timto programem? Kdo...
 • _user 28. 3. 2007 14:56:08
  Je to celkom dobry program ale k pouzitelnosti mu chyba este par verzii....
Určitě si přečtěte

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

Google představil nový Android O. Na co se můžeme těšit?

** Google vypustil vývojářskou verzi nového Androidu ** Přinese lepší notifikace nebo prodlouženou výdrž ** K uživatelům se dostane na podzim

22.  3.  2017 | Stanislav Janů | 60


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C