IDF 2011: antivirový procesor i počítač na solární články

Na letošním IDF bylo představeno spoustu novinek, k dispozici jsou informace o spojení McAfee a Intelu a technologii DeepSAFE, stejně tak i o nadcházejícím vývoji procesorů.

O právě probíhajícím Intel Developer Forum v San Franciscu jsme vás již informovali například v rámci článku „Intel hodlá zachraňovat životy“. Konference ale trvá několik dní a Intel díky přednáškám od jednotlivých zaměstnanců a manažerů informoval o mnoha technologiích, které se chystají nejen na příští rok, ale i v mnohem vzdálenější budoucnosti.

Bezpečnostní technologie DeepSAFE

Čím větší je počet elektronických zařízení, tím více je tato oblast zajímavá pro nejrůznější hackery a tvůrce škodlivých malware programů. Dostatečná ochrana proti různým útokům je tak důležitá nejen u klasických počítačů ale i v mobilních zařízeních.

Klepněte pro větší obrázek

Intel ve spolupráci s nedávno koupeným McAfee částečně představil platformu DeepSAFE, která kombinuje softwarovou a hardwarovou ochranu proti nebezpečnému kódu. První podporovanou implementaci obsahují již současné Sady Bridge procesory Core i3, i5 a i7. Díky tomu, že ochrana probíhá už na hardwarové úrovni, funguje i bez operačního systému, respektive dokáže počítač částečně ochránit i v případě různých USB flash disků s rootkitem a podobnými nebezpečnými programy, které jsou zaměřeny na infekci ještě před spuštěným systémem.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nízká spotřeba a 22nm Haswell

Na Živě.cz jsme vás v oblasti nových a tenkých ultrabooků informovali již v rámci velké spousty článků i bleskovek, ale není se čemu divit. Ultrabooky chystá téměř každý velký výrobce notebooků, takže se můžeme těšit na velký výběr a tím pádem i zdravou konkurenci. I ta by mohla být jedním z faktorů, která udrží cenu těchto tenkých notebooků pod slíbenou a očekávanou hranicí tisíce dolarů.

Klepněte pro větší obrázek

Intel ve svých prezentacích zdůrazňoval svůj směr ke stále menší spotřebě, která bude velmi důležitým prvkem nejen v chystaných čipech s architekturou Ivy Bridge, ale i v následující s označením Haswell.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Architektura Haswell přinese až dvacetinásobně menší spotřebu než současné modely procesorů, tyto hodnoty se samozřejmě budou týkat především spotřeby v klidu, kde je velký prostor pro zlepšení i v rámci celé platformy.

 

Intel ukázal nejen funkční 22nm procesor s architekturou Haswell, který se na trhu objeví až v roce 2013, ale i speciální počítač založený na tomto procesoru, který poháněla pouze energie z malého solárního článku osvíceného žárovkou. Na živém demu bylo vidět, že počítač je spuštěn, běží na něm operační systém Windows a pro vyloučení klidového režimu se na displeji nacházel jednoduchý animovaný obrázek.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Jeden z inženýrů záměrně na chvilku zakryl světlo ze žárovky a počítač se okamžitě zastavil, podobně jako při zamrznutí. Byl to pochopitelně důkaz, že počítač využívá skutečně pouze energii ze solárního článku.

Cestu za nižší spotřebou také zlepšují nedávno uvedené 3D Trigate tranzistory, o kterých jsme psali v podrobném samostatném článku.

Nechyběla zmínka o Ivy Bridge procesorech, které se na trhu objeví již začátkem příštího roku. Tyto čipy budou mít až 1,45 miliardy tranzistorů, tedy o 45 % více, než u současné architektury Sandy Bridge, která má 995 milionů tranzistorů. Jak už jsme psali, největší očekávání jsou v oblasti grafického čipu, který by měl v kombinaci s novými ovladači nabídnout až o 60 % větší výkon oproti současné generaci.

Atom si bude stále rozumět s Androidem

Intel oznámil spolupráci se společností Google, především v oblasti mobilních zařízení a operačního systému Android. Ten by měl i v budoucích zařízeních podporovat úsporný Atom a nabídnout technologie, které tyto čipy budou obsahovat, včetně hardwarové akcelerace grafiky a podobně.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Procesory Atom jsou základem i dalších zařízení od Googlu, ať už se jedná o Google TV nebo Chromebooky s operačním systémem Chrome OS. Podpora instrukční sady x86 je zajištěna i v případě dotykových tabletů nebo smartphonů, pro které je systém Android určen pochopitelně také. Vše se tak točí kolem podpory technologií a optimalizace.

Technologie a rozmach tranzistorů

Na prezentaci nechyběly některé zajímavé informace z oblasti technologií. Paul Otellini oznámil, že celkový počet tranzistorů na celém světě již brzy dosáhne řádu sextilionů (1036) a za rok je vytvořeno přes 900 miliard gigabajtů dat. To vše především díky tranzistoru, který byl objeven v roce 1947 v Bellových laboratořích.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Počet tranzistorů je za posledních deset let 200× vyšší, za posledních pět let pak 15× vyšší

Intel už začíná s přípravou techniky pro výrobu 14nm technologie, která by měla být použitelná již v roce 2013 a první procesory by se tak měly objevit už v roce 2014. Dalším krokem je zatím 10nm technologie a Intel se rozhodně nezastavuje. Moorův zákon byl již v minulosti několikrát zpochybňován, odborníci se vyjadřovali, že nebude možné vyrábět pod hranicí 0,5 mikrometru, nebo že exponenciální škálování skončí do deseti let. Novým strašákem jsou 2 nm, ale stejně jako dříve, se s velkou pravděpodobností podaří vyřešit jakýkoli problém, který by znamenal konec pokroku.

 

Témata článku: Hardware, Technologie, Intel, Procesory

10 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jaroslav Tomešek 18. 9. 2011 10:33:49
    Tak nám Intel opět předvedl, že je to banda lhářů: 1) antivirový procák -...
  • H0nzik1 16. 9. 2011 20:34:50
    Pokud vím, tak procesor má vykonat instrukce které mu nařídíme, jak může...
  • poool452 15. 9. 2011 10:11:00
    Dobré zprávy pro Android, doufám že nedopadne jako Linux. Nedávno jsem...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 37

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?