reklama

IDF 2006: Čím se momentálně zabývá Intel?

Tento měsíc je na akce poměrně bohatý a kromě CeBITu proběhlo i jarní Intel Developer Forum v San Franciscu. Jaká byla některá hlavní témata tohoto setkání vývojářů, zaměřených na technologie Intelu?

Základem je architektura Core

Jistě dobře víte, že Intel přichází s novou architekturou svých procesorů pod označením Core. Jak Intel pochopil, výkon je sice rozhodující, ale rozhodně ho nelze dosáhnout jen zvyšováním frekvence. S tou jde totiž ruku v ruce i vyzařované teplo a spotřeba. Proto se při návrhu nové architektury vycházelo částečně z mobilní platformy Pentium-M, jejíž vlastnosti byly ještě podstatným způsobem inovovány. Cíl byl jednoduchý - vytvořit energeticky úsporné procesory a zároveň zvýšit výkon.

Právě Core architektura je základem všech nových procesorů s více jádry, které Intel během tohoto roku začne dodávat jak pro stolní a mobilní počítače, tak pro servery. Procesory budou vyráběny 65nm technologií a kromě vylepšené úsporné technologie Pentia-M obsahuje i některé prvky Pentia 4 jako jsou kupříkladu streamingové instrukce. Architektura Core byla poprvé použita v procesorech třídy Core Duo. Nové procesory Core, které budou vyráběné 65nm technologií, pak hodlá Intel dodávat od třetího čtvrtletí tohoto roku.

Intel slibuje díky architektuře Core nejen nižší spotřebu (a díky tomu menší a tišší počítače), ale i lepší škálovatelnost výkonu. Řeč je samozřejmě o vícejádrových procesorech. Letos to budou dvoujádrové varianty, v příštím roce má pak Intel přijít se čtyřjádrovými procesory. Stále se tak má zlepšovat koeficient "performance per watt" (výkon na watt), což je momentálně oblíbené slovní spojení i u konkurenční AMD.

Klepněte pro větší obrázek

Kniha o programování pro více jader - že by Bible všech vývojářů v budoucnosti?

Na IDF pak předváděl Justin Rattner, Senior Fellow a technický ředitel společnosti Intel, procesor Conroe pro desktopy. Ten má údajně až o 40 % nižší spotřebu a naopak o 40 % vyšší výkon než současné Pentium D 950 (dle SPECint*_rate_base2000).

Mezi novinky samotné architektury Core pak patří zejména Wide Dynamic Execution. Ta zajišťuje zpracování více instrukcí během jednoho cyklu. Každé jádro je schopno dokončit s využitím 14stupňového zásobníku v jeden okamžik až čtyři kompletní instrukce.

Spotřebu výrazným způsobem ovlivňuje i technologie Intelligent Power Capability, která se stará o inteligentní napájení jednotlivých logických subsystémů pouze v případě, že je jich zapotřebí. Další technologií je Advanced Smart Cache, která zajišťuje sdílení L2 cache mezi jádry. V případě nečinnosti jednoho z jader je celá kapacita cache paměti dostupná tomu druhému. Zároveň se omezuje potřeba komunikace s pamětí, což opět pozitivně ovlivňuje spotřebu.

Smart Memory Access je další klíčovou technologií, která má zvýšit výkon a to pomocí maskování reakční doby paměti a optimalizací využití šíře pásma pro přenos dat do paměťového subsystému. A konečně poslední klíčovou záležitostí je Advanced Digital Media Boost. Všechny 128bitové instrukce SSE, SSE2 a SSE3 se realizují během jediného cyklu. Teoreticky tak má dojít u těchto multimediálních instrukcí až ke dvojnásobnému zvýšení výkonu.

Nové Centrino

Procesory jsou sice základ, ale rozhodně to není to jediné, co momentálně vývojáře Intelu zaměstnává. Výkonný viceprezident Intelu Sean Maloney poprvé představil na IDF detaily ohledně nové generace Centrina (kódové označení Santa Rosa). Kromě výkonného procesoru bude zahrnovat i vylepšenou grafiku (kódové označení Crestline) a pochopitelně i bezdrátové Wi-Fi připojení standardu 802.11n (kódové označení Kedron). Součástí platformy má být i NAND flash akcelerátor (označován jako Robson), který má umožnit rychlejší start systému.

Klepněte pro větší obrázek

Co takhle motorka s integrovanou technologií WiMAX?

Nové Centrino, které má být vybaveno procesorem Merom (pochopitelně postavený na architektuře Core), má být dostupné v první polovině příštího roku. Samotný procesor Merom pak bude v prvotních sériích pinově kompatibilní s procesory Core Duo, čímž bude dostupný i pro stávající Centrino a k dispozici tak budou ještě před Vánoci letošního roku.

Ochrana dat pro malé firmy a náročné domácí uživatele

Rostoucí množství dat a zejména pak jejich snadné zálohování trápí dnes již nejen malé firmy (o těch větších ani nemluvě), ale stále častěji i náročné domácí uživatele, kteří mají rozsáhlé sbírky audiovizuálních dat. Intel "fušuje" i do tohoto oboru a nabízí ukládací systém SS4000-E. Ten je založen na architektuře NAS (Network Attached Storage) a umožňuje centrální ukládání a přístup k velkému množství dat. Celou "krabičku" řídí procesor Intel XScale 80219, připojí se přes gigabitový Ethernet do sítě a data jsou ukládána až na 4 SATA disky. Prostřednictvím rozhraní lze omezit přístup do sdílených složek a disky lze zapojit do RAID 0, 1, 5 či 10. Za cenu od 700 do 2000 dolarů sice není ještě určena pro zcela běžného domácího uživatele, ale pro menší firmu to může být celkem pohodlné řešení.

Virtualizace

Virtualizace je velmi zajímavé řešení zejména pro podniky a umožňuje jim konsolidovat své zdroje a také lépe využít své servery (optimalizovat jejich počet). Na podpoře virtualizace na úrovni procesoru tak usilovně pracují nejen vývojáři od Intelu, ale samozřejmě i od AMD. Právě na IDF pak Intel zveřejnil novou specifikaci VT-d (Intel Virtualization for Directed I/O), která se stala součástí technologií řady Intel VT. Právě na rozšíření technologie mapování vstupních a výstupních zařízení spolupracuje s Intelem i Microsoft.

Klepněte pro větší obrázek

Další společností, která má v oboru virtualizace rozhodně co říci, je i VMware. Právě na IDF pak byla oznámena rozsáhlá spolupráce Intelu a VMware. Cílem má být zpřístupnění výhod virtualizace v podnikovém prostředí a urychlit zavádění této technologie. Díky podpoře virtualizace přímo v hardwaru procesoru je pak zajištěna širší funkčnost a také bezpečnost systému.

Témata článku: Programování, Core, Watt, Bible, Justin

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • k0s 15. 3. 2006 23:08:22
    tam jde o to ze za procaky ktere jsou nebo vysli z mobilnich technologii...
  • k0s 15. 3. 2006 23:08:18
    tam jde o to ze za procaky ktere jsou nebo vysli z mobilnich technologii...
  • Rafter 15. 3. 2006 15:27:30
    210 USD nevypada spatne, i kdyz realita USD/KC vypada v nasich podminkach...
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

Opera Neon: Takto prý bude vypadat prohlížeč budoucnosti. Chcete to?

** Opera představila Neon ** Koncepci prohlížeče budoucnosti ** Připomíná Chrome OS

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama