IDF 2006: Čím se momentálně zabývá Intel?

Tento měsíc je na akce poměrně bohatý a kromě CeBITu proběhlo i jarní Intel Developer Forum v San Franciscu. Jaká byla některá hlavní témata tohoto setkání vývojářů, zaměřených na technologie Intelu?

Základem je architektura Core

Jistě dobře víte, že Intel přichází s novou architekturou svých procesorů pod označením Core. Jak Intel pochopil, výkon je sice rozhodující, ale rozhodně ho nelze dosáhnout jen zvyšováním frekvence. S tou jde totiž ruku v ruce i vyzařované teplo a spotřeba. Proto se při návrhu nové architektury vycházelo částečně z mobilní platformy Pentium-M, jejíž vlastnosti byly ještě podstatným způsobem inovovány. Cíl byl jednoduchý - vytvořit energeticky úsporné procesory a zároveň zvýšit výkon.

Právě Core architektura je základem všech nových procesorů s více jádry, které Intel během tohoto roku začne dodávat jak pro stolní a mobilní počítače, tak pro servery. Procesory budou vyráběny 65nm technologií a kromě vylepšené úsporné technologie Pentia-M obsahuje i některé prvky Pentia 4 jako jsou kupříkladu streamingové instrukce. Architektura Core byla poprvé použita v procesorech třídy Core Duo. Nové procesory Core, které budou vyráběné 65nm technologií, pak hodlá Intel dodávat od třetího čtvrtletí tohoto roku.

Intel slibuje díky architektuře Core nejen nižší spotřebu (a díky tomu menší a tišší počítače), ale i lepší škálovatelnost výkonu. Řeč je samozřejmě o vícejádrových procesorech. Letos to budou dvoujádrové varianty, v příštím roce má pak Intel přijít se čtyřjádrovými procesory. Stále se tak má zlepšovat koeficient "performance per watt" (výkon na watt), což je momentálně oblíbené slovní spojení i u konkurenční AMD.

Klepněte pro větší obrázek

Kniha o programování pro více jader - že by Bible všech vývojářů v budoucnosti?

Na IDF pak předváděl Justin Rattner, Senior Fellow a technický ředitel společnosti Intel, procesor Conroe pro desktopy. Ten má údajně až o 40 % nižší spotřebu a naopak o 40 % vyšší výkon než současné Pentium D 950 (dle SPECint*_rate_base2000).

Mezi novinky samotné architektury Core pak patří zejména Wide Dynamic Execution. Ta zajišťuje zpracování více instrukcí během jednoho cyklu. Každé jádro je schopno dokončit s využitím 14stupňového zásobníku v jeden okamžik až čtyři kompletní instrukce.

Spotřebu výrazným způsobem ovlivňuje i technologie Intelligent Power Capability, která se stará o inteligentní napájení jednotlivých logických subsystémů pouze v případě, že je jich zapotřebí. Další technologií je Advanced Smart Cache, která zajišťuje sdílení L2 cache mezi jádry. V případě nečinnosti jednoho z jader je celá kapacita cache paměti dostupná tomu druhému. Zároveň se omezuje potřeba komunikace s pamětí, což opět pozitivně ovlivňuje spotřebu.

Smart Memory Access je další klíčovou technologií, která má zvýšit výkon a to pomocí maskování reakční doby paměti a optimalizací využití šíře pásma pro přenos dat do paměťového subsystému. A konečně poslední klíčovou záležitostí je Advanced Digital Media Boost. Všechny 128bitové instrukce SSE, SSE2 a SSE3 se realizují během jediného cyklu. Teoreticky tak má dojít u těchto multimediálních instrukcí až ke dvojnásobnému zvýšení výkonu.

Nové Centrino

Procesory jsou sice základ, ale rozhodně to není to jediné, co momentálně vývojáře Intelu zaměstnává. Výkonný viceprezident Intelu Sean Maloney poprvé představil na IDF detaily ohledně nové generace Centrina (kódové označení Santa Rosa). Kromě výkonného procesoru bude zahrnovat i vylepšenou grafiku (kódové označení Crestline) a pochopitelně i bezdrátové Wi-Fi připojení standardu 802.11n (kódové označení Kedron). Součástí platformy má být i NAND flash akcelerátor (označován jako Robson), který má umožnit rychlejší start systému.

Klepněte pro větší obrázek

Co takhle motorka s integrovanou technologií WiMAX?

Nové Centrino, které má být vybaveno procesorem Merom (pochopitelně postavený na architektuře Core), má být dostupné v první polovině příštího roku. Samotný procesor Merom pak bude v prvotních sériích pinově kompatibilní s procesory Core Duo, čímž bude dostupný i pro stávající Centrino a k dispozici tak budou ještě před Vánoci letošního roku.

Ochrana dat pro malé firmy a náročné domácí uživatele

Rostoucí množství dat a zejména pak jejich snadné zálohování trápí dnes již nejen malé firmy (o těch větších ani nemluvě), ale stále častěji i náročné domácí uživatele, kteří mají rozsáhlé sbírky audiovizuálních dat. Intel "fušuje" i do tohoto oboru a nabízí ukládací systém SS4000-E. Ten je založen na architektuře NAS (Network Attached Storage) a umožňuje centrální ukládání a přístup k velkému množství dat. Celou "krabičku" řídí procesor Intel XScale 80219, připojí se přes gigabitový Ethernet do sítě a data jsou ukládána až na 4 SATA disky. Prostřednictvím rozhraní lze omezit přístup do sdílených složek a disky lze zapojit do RAID 0, 1, 5 či 10. Za cenu od 700 do 2000 dolarů sice není ještě určena pro zcela běžného domácího uživatele, ale pro menší firmu to může být celkem pohodlné řešení.

Virtualizace

Virtualizace je velmi zajímavé řešení zejména pro podniky a umožňuje jim konsolidovat své zdroje a také lépe využít své servery (optimalizovat jejich počet). Na podpoře virtualizace na úrovni procesoru tak usilovně pracují nejen vývojáři od Intelu, ale samozřejmě i od AMD. Právě na IDF pak Intel zveřejnil novou specifikaci VT-d (Intel Virtualization for Directed I/O), která se stala součástí technologií řady Intel VT. Právě na rozšíření technologie mapování vstupních a výstupních zařízení spolupracuje s Intelem i Microsoft.

Klepněte pro větší obrázek

Další společností, která má v oboru virtualizace rozhodně co říci, je i VMware. Právě na IDF pak byla oznámena rozsáhlá spolupráce Intelu a VMware. Cílem má být zpřístupnění výhod virtualizace v podnikovém prostředí a urychlit zavádění této technologie. Díky podpoře virtualizace přímo v hardwaru procesoru je pak zajištěna širší funkčnost a také bezpečnost systému.

Témata článku: Programování, Core, Intel Core, Procesory intel, Pace, Watt, Bible, Justin

14 komentářů

Nejnovější komentáře

  • k0s 15. 3. 2006 23:08:22
    tam jde o to ze za procaky ktere jsou nebo vysli z mobilnich technologii...
  • k0s 15. 3. 2006 23:08:18
    tam jde o to ze za procaky ktere jsou nebo vysli z mobilnich technologii...
  • Rafter 15. 3. 2006 15:27:30
    210 USD nevypada spatne, i kdyz realita USD/KC vypada v nasich podminkach...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 51

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 110

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 58


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?