I sedění může být zdravé: Vybíráme kancelářskou židli

Je tomu skoro půl roku, co jsme se na Živě.cz věnovali zdravému sezení. Od té doby vyšel článek s podobnou tematikou i v časopisu Computer a zároveň jsme na veletrhu Mobitex pořídili sadu užitečných fotografií. Vraťme se dnes kombinací všech zmíněných zdrojů k židlím jako základu zdraví při práci u počítače.

Na nedávném nábytkářském veletrhu Mobitex 2007 představovala řada výrobců kvalitní (a velmi drahé) kancelářské židle. Nebudeme dnes doporučovat žádný konkrétní produkt, avšak rozhodli jsme se vrátit k předvánočnímu článku o zdravém sezení ve spojení s článkem Počítačová úskalí z pohledu zdraví, který vyšel v časopisu Computer 4/07. Ve spolupráci s fyzioterapeutkou si zopakujeme zásady zdravého sezení a dokreslíme si je na fotografiích konkrétních desetitisícových hi-tech kancelářských sedátek.

Židle jako základ zdraví

Pro zdravé sezení při práci je vhodné použití tzv. dynamické židle. Co je to dynamická židle? Jde o systém, který umožňuje dynamické zatížení skupin svalů: posturálních – udržujících posturu, vzpřímené držení těla (hlavně hluboké zádové vzpřimovače) a fázických svalů – svalů působících protichůdně proti posturálním. Napnutí a uvolnění těchto svalů se dynamicky střídá a nepřetěžuje je.

Dociluje se toho kmitem sedátka při zatížení. Umožňují jej pružné spirály připevněné na sedátko. Dochází i k mírným výchylkám do stran, díky čemuž nemůže dojít k jednostrannému přetížení určité svalové skupiny, ale dochází k rozložení tlaku na celý systém svalů. Mimo této dynamiky musí samozřejmě židle splňovat i anatomické nároky těla.

Klepněte pro větší obrázek

Dynamická židle: stavitelná výška a sklon sedáku. Pružina nakloní sedák při práci vpřed, nemusíme tak hrbit záda.

Základna židle musí být dostatečně stabilní, proto se doporučují pětipaprskové hvězdice namíston někdy vídaných čtyřpaprskových – při eventuálním nárazu či vychýlení rovnováhy je vždy jedno rameno umístěno tak, že zabrání převrácení židle. Kolečka by měla jezdit volně, bez zadrhávání a měla by být uzpůsobena na povrch, na kterém budou používána tak, aby byl vždy možný dostatečně plynulý pohyb a zároveň byla židle bržděna a neujížděla.

Židle musí být otáčecí pro zlepšení manipulace na pracovišti. Osa otáčení by měla procházet sedacími hrboly. Otáčení a kolečka jsou důležitá pro možnost otáčení celého těla mimo pracovní prostor. Pracovní prostor je malá oblast na pracovním stole vymezená pouze úhlem mezi stehny. Pakliže máme nějaký předmět mimo tento prostor, měli bychom se k němu otáčet celým tělem, nikoli rotací pouze v oblasti páteře.

Opustíme-li pracovní prostor například tak, že se ohneme pro knihu, osa otáčení není již ve strukturách uzpůsobených pro tento pohyb a přesune se na struktury naprosto nepřipravené pro tuto činnost – hlavně do bederní oblasti (což je nejpřetěžovanější oblast lidského těla). Vzniká zde taková páka a napětí, že může dojít k poškození meziobratlové ploténky. Dokonce se uvádí, že zvednutí knihy mimo svůj pracovní prostor vyvolá větší tlak na ploténku, než zvednutí basy s dvaceti lahvemi piva uvnitř pracovního prostoru.

Sedák

Výška sedací plochy by měla být nastavitelná individuálně na požadovanou výšku daného člověka tak, aby se celé plosky nohou dotýkaly podložky. Pokud je sedák výše a nedosáhneme na zem, je vhodné pořídit si podložku pod nohy. Na trhu jsou i velmi pěkně designově řešené, takže v kanceláři nemusíte mít bedýnku od jablek.

Klepněte pro větší obrázek

Ještě jednou předchozí model židle: Sedák je prostorný, správně svažený dopředu dolů a především stavitelný.

Sedák má být prostorný a pohodlný, přední plocha zaoblená, aby nedocházelo k útlaku nějaké části těla a sníženému prokrvení hlavně dolních končetin. Takovýto útlak se často projevuje parestéziemi – mravenčením končetin a pocitem chladu. Důležitá je i určitá elasticita a tvrdost sedací plochy.

Opěradlo

Důležité je tvarování opěradla podle anatomického zakřivení páteře, hlavně s podpěrou bederní lordozy – bederního prohnutí. Toto vyklenutí opěradla musí individuálně sedět - každý má hloubku a délku zakřivení jinou. Proto je důležité danou židli při výběru vyzkoušet a ne ji „naslepo“ kupovat v internetovém obchodě, stejně jako je vždy ošemetné nějaký konkrétní model židle kupovat na sebelepší doporučení jiné osoby. Bederní opěrku je možno pořídit i samostatně. Taková se dá na židli nejčastěji „přilepit“ suchým zipem.

Klepněte pro větší obrázek

Židle se stavitelnou hloubkou bederního zakřivení. Pěkně je vidět právě bederní opěrka a pěticípý „podvozek“. Hlavová opěrka drží přímý pohled.

Výše opěradla by měla být minimálně po dolní okraj lopatek. Pakliže je takto nízká umožňuje protažení dozadu přes okraj opěradla. Je-li ale vyšší, třeba až po opěru hlavy, umožňuje uvolnění a podporu větší části zad a podporuje přímé držení hlavy a zabraňuje její rotaci do stran.

Opěrky končetin

Pro větší pohodlí je dobré mít podpěry paží, buď s nastavitelnou výškou nebo pevné s  výškou, která vám přesně sedí. Paže na podpěrkách by měly ležet volně, zhruba s devadesátistupňovým úhlem v loktech. Ramena by měla být úplně uvolněná, bez pnutí v trapézovém svalu (sval jdoucí od ramen po stranách krku).

Klepněte pro větší obrázek

Loketní opěrky jsou výškově stavitelné. Cení se i použití prodyšného materiálu.

Důležité je také na dané židli umět sedět. To, že si pořídíte kvalitní židli, která vám sice se správným, co nejekonomičtějším sedem pomůže, přijde vniveč, když na ní budete sedět zkrouceně.

Co hrozí při vadném sedění?
Poruchy v oblasti páteře, při kterých může hrát roli i špatný sed a nerespektování pracovního prostoru.
 
Lumbago
Bolest zad v oblasti bederní páteře vznikající přetěžováním této oblasti.
 
Radikulární syndrom
Bolesti zad v oblasti bederní páteře s propagací bolesti – bolest vystřeluje do dolní končetiny. Vzniká útlakem kořene páteřního nervu (například meziobratlovou ploténkou) nebo blokací páteře.
 
Hernie disku – Vyhřeznutí meziobratlové ploténky
Projevuje se bolestí v hýždích, bolestí šířící se zády obvykle dolů po zadních stranách stehna, po lýtku, někdy až do nohy. Nebezpečí je v možném útlaku páteřního kanálu a utlačení páteřních nervů.
 
Blokace krční páteře
Má za následek velice často nejenom bolesti při pohybu, ale i silné bolesti hlavy, popřípadě zubů a ucha.
 
RSI - Repetition Strain Injury
Česky by se toto postižení dalo přeložit jako: Poškození opakovanými drobnými pohyby.
 
Při velmi často se opakujících drobných pohybech totiž dochází k nefyziologickému zatížení stále stejných svalových skupin a šlach, které vede k přetížení těchto struktur a k bolesti. Nejčastější příčinou je práce s klávesnicí a myší, kde dochází k přetěžování zápěstí a prstů. Problémy se ale mohou objevit v oblasti lokte a ramene.
 
Tento syndrom v sobě zahrnuje celý komplex onemocnění – tendosynovitida (zánět obalu šlachy), tendinitida (zánět šlachy – může dojít až k strukturálním změnám), tzv. tenisový loket – epikondylitida (zánět výběžku na konci pažní kosti – začíná zde řada svalů předloktí), entezopatie (úponové svalové bolesti), syndrom karpálního tunelu (v zápěstí je kostmi a vazy vytvořen tunel, kterým prochází šlachy a jeden nerv – nervus medianus, přetížením zápěstí dochází mimojiné k útlaku tohoto nervu, což má za následek parestezie- pocit mravenčení, brnění, snížení citlivosti v prstech a bolest) a jiné.

Jak vlastně sedět správně

Vzpřímený posed, záda narovnaná, opřená o opěradlo, páteř plně rozvinutá. Hlava hledí zpříma. Ramena jsou uvolněná, lehce tlačená vzad a dolů. Dolní končetiny od sebe, mezi stehny svírají úhel zhruba 45 stupňů. Kyčle by měly být maximálně v úrovni kolen, spíše trochu výše. Kolena ohnuta do 90 stupňů. Vyzkoušejte tento sed. Sedí se vám pohodlně? Jestli ne, tak jako většině populace, už jste si na nějakou svalovou nerovnováhu zadělali.

Témata článku: Ramen, Kancelářské stoly

119 komentářů

Nejnovější komentáře

  • STROX 13. 7. 2015 14:55:42
    Mě absolutně uchvátil tenhle kousek. Zkoušel jsem si na něm posedět v...
  • Martina Novotná 26. 1. 2015 8:53:52
    Naprosto s vámi souhlasím! Já jsem maximálně spokojená s kancelářskou...
  • Katka Szlauerova 24. 4. 2014 11:27:48
    Židle je dost inidividuální věc - rozhodně se nevyplatí šetřit ale taky se...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 46

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

Včera | Jakub Čížek | 94

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

Český Google Překladač začal používat umělou inteligenci. Konec „drahoušků zákazníků“

** Google ve svém překladači roky používal statistickou technologii ** Nyní zavádí strojové učení a neuronové sítě ** Rozdíl by měl být zvláště na větších textech patrný už nyní

20.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?