reklama

Hybrid Evga GeForce GTX 275 CO-OP s PhysX

Nvidia a Evga představily neobvyklou hybridní kartu, která má dva různé grafické čipy GeForce GTX 275 (GPU) a GTS 250 (PhysX) v jedné kartě. Vyplatí se?

Minulý týden jsme vás krátce informovali, že Nvidia a Evga pravděpodobně chystají zvláštní kartu, která bude mít dva rozdílné grafické čipy na jednom PCB. Oficiální představení proběhlo na speciální párty 30. října, kde byla zmíněná „tajemná“ karta skutečně představena.

GeForce GTX 275 a GTS 250 v jednom

Nová karta se jmenuje EVGA GeForce GTX 270 CO-OP PhysX Edition a disponuje grafickým čipem GeForce GTX 275 (G200b), který pracuje na frekvenci 633 MHz. Jádro má 240 stream procesorů a používá 448bitové paměťové rozhraní. K dispozici má 896 MB GDDR3 paměti na frekvenci 2 268 MHz s propustností 127 GB/s.

Druhým grafickým čipem, který je však určen výhradně pro PhysX výpočty ve hrách, je starší čip G92b použitý v grafických kartách GeForce GTS 250. Toto jádro pracuje na frekvenci 738 MHz, má celkem 128 stream procesorů a jeho 384 MB GDDR3 (192bit) paměti používá frekvenci 2 200 MHz s propustností 52,8 GB/s. A jak vypadá takto podivná kombinace na jednom PCB? To si můžete prohlédnout na tomto oficiálním obrázku:

Klepněte pro větší obrázek

Nvidia G92b+G200b

Karta je dlouhá přibližně 27 cm obsahuje sice celkem 1 280 MB paměti (896 MB + 384 MB), každé jádro však využívá paměti jen pro své výpočty. Napájení je zajištěno dvěma přídavnými PCI Express konektory (8+6pin) a doporučen je minimálně 680W napájecí zdroj. Standardní dvouslotový chladič je podobný jako u jiných dvoujádrových GeForce, které však ale mají obě jádra stejná (například EVGA GeForce GTX 295 CO-OP Edition).

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Podporováno je zapojení do režimu SLI i 3-way SLI, spojit však můžete jen kompatibilní karty, mezi které patří GeForce GTX 275 a GeForce GTX 295. Samozřejmostí jsou technologie vycházející z použitého jádra G200b, tedy DirectX 10 (Shader Model 4.0), OpenGL 3.1, CUDA a akcelerace HD videa pomocí PureVideo HD.

Cena to nezachrání

Na trhu je již několik her, které využívají PhysX výpočtů. Nejnovější hrou je například Batman: Arkham Asylum, na kterou získáte kupón se kterým si můžete hru zdarma stáhnout. A v čem tedy tkví výhoda celé této karty? Pokud totiž máte jednu GeForce kartu, tak výpočty grafiky i PhysX jsou soustředěny pouze na jedno jádro. Některé stream procesory tak počítají fyziku a ostatní grafické výpočty, což se může projevit na výsledných počtech snímků za sekundu. EVGA GeForce GTX 270 CO-OP PhysX Edition proto nabízí samostatné slabší jádro pouze pro výpočet PhysX výpočtů a výkonnější jádro pro grafiku. Místo dvou karet ve SLI (jedna pro grafiku a druhá pro fyziku) vám tak stačí jediná.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud předpokládáte že 1+1 balení bude tedy levnější než dvě samostatné karty (výroba je určitě levnější), tak vás asi koncová cena 350 USD (přibližně 8 000 Kč s DPH) může mírně překvapit. Obě karty se totiž dají samostatně pořídit za přibližně 6 800 Kč s DPH (4 500 Kč + 2 300 Kč). 

Pro koho je tedy karta určená? Cílová skupina tohoto produktu je velmi snadno identifikovatelná, jedná se především o hráče PhysX her, kteří disponují pouze jedním volným PCI Express slotem či z určitého důvodu nechtějí použít v tomto případě levnější kombinace dvojice samostatných karet GeForce GTX 275 a GeForce GTS 250, které však budou mít dohromady mírně vyšší spotřebu.

Tato karta je pravděpodobně takovým posledním výstřelem před uvedením nových grafických karet s čipem Fermi, který má již velmi optimalizované přepínání pro výpočet grafiky a PhysX (CUDA), pokles výkonu by tak měl být minimální.

Klepněte pro větší obrázek

Témata článku: Hardware, Physx, Asylum, Batman

4 komentáře

Nejnovější komentáře

  • anywherehome 2. 11. 2009 13:46:28
    jasně...spíš jde o označení kupce než o otázku :)
  • Galls 2. 11. 2009 12:18:47
    Všechno má svého kupce ... možná.
  • anywherehome 2. 11. 2009 7:13:29
    najde se blbec, co to koupí? :-D
reklama
Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

Do nitra zákeřného ransomwaru. Takto vypadá útok na počítače personalistek

** Jmenuje se Rolf a chce práci ** Jeho životopis je ale trošku jiný ** Rolf je totiž ransomware

11.  1.  2017 | Jakub Čížek | 44

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

Auta budoucnosti: V tomto se budete za pár let vozit

** Velký prostor patřil na letošním veletrhu CES automobilům ** Automobilová budoucnost je elektrická a inteligentní ** Podívejte se, jak je vývoj futuristických autonomních aut daleko

12.  1.  2017 | David Polesný | 34

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

Včera | Jakub Čížek | 41


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama