Hrozí webovým odkazům digitální smrt?

Stále větší množství webových služeb včetně Twitteru stojí a padá na zkracovačích adres. Co když ale jednou přestanou fungovat a jaká rizika jsou spojená s vícenásobným zkracováním?

Zkracovače webových adres v posledních letech zažívají skutečné hody. Před pár roky možná kdekdo pochyboval o jejich účelnosti, dnes jsou ale naprosto nezbytné třeba pro snadné vkládání odkazů do Twitteru, jehož zprávičky jsou omezeny 140 znaky. Své místo ale našly i na nejrůznějších webových fórech a diskuzích, kde může dlouhá adresa způsobit neplechu.

Každý zkrácený odkaz sebou ale nese i svá rizika. Patří k nim samozřejmě ty bezpečnostní, kdy se za uniformní adresou může skrývat odkaz na stránky, které jste rozhodně nehledali. Nicméně na webu najdete hromadu doplňků pro Firefox, Chrome a mnohé další prohlížeče, které u zkrácených odkazů dokážou zobrazit originál.

Kam ten odkaz vlastně míří?

Na blogu Royal Pingdom si ovšem všimli ještě jednoho rizika, které je ve svém důsledku mnohem zajímavější – bojí se nekontrolovatelného cyklení. Tedy abych to vysvětlil, stále více webů na internetu neodkazuje na cíl přímo, ale používají mezikrok. Čas od času si můžete takových odkazů všimnout v Googlu, Bingu, ale třeba i na Facebooku. Pokud na největší sociální síti světa klepnete na sdílený odkaz třeba na náš článek na Živě.cz, ve skutečnosti se nejprve přenesete na web, který zpracuje nejrůznější statistická data, a teprve poté k nám.

Co když ovšem přechod na kýženou stránku v tomto mezikroku zkolabuje? Pokud Facebook v tomto okamžiku ohlásí chybu (a Facebook je dostatečně „děravý“ k tomu, aby se to občas stalo), stránka může být nedostupná, ačkoliv ve skutečnosti bez problému funguje. Mnohem větší rizika pak v sobě skrývají menší zkracovače, kterých je dnes na internetu neskutečné množství. Pokud některý z nich použijete, nikdo vám nemůže garantovat, že mladičký startup z Česka nebo Ameriky do dvou let neukončí svou činnost a pečlivě zaindexované stránky ve vyhledávačích přestanou ze dne na den fungovat. Není to přitom striktně jen otázka těch malých. I zdánlivě nezničitelný Google během let ukončil několik svých zajímavých projektů a i kdysi docela populární úložiště pro videa VideoEgg také po letech oznámilo, že prostě končí a o veškeré hostované video jednoduše přijdete.

Klepněte pro větší obrázek
Bit.ly zkrátí dlouhou adresu na několikaznakový řetězec,
který snadno pošlete pomocí SMS, vložíte do diskuze nebo třeba na Twitter

Velké služby jako Tinyurl.com, Bit.ly nebo Goo.gl dnes evidují miliony zkrácených odkazů, mají tedy určitou společenskou zodpovědnost, aby nadále fungovaly. Kdyby dnes takový Bit.ly ohlásil konec provozu, bez nadsázky by přestalo fungovat adresování na podstatnou část webu a skoro celý Twitter, kde se službě daří nejlépe.

Vícenásobné zkracování

Jednoúrovňové přesměrovávání tedy skrýtá určité rizika, nicméně světu dnes hrozí i vícenásobné přesměrovávání. Představte si třeba situaci, kdy na Facebooku použijete zkrácený odkaz z Bit.ly. V tomto případě se po klepnutí na odkaz nejprve přesunete na přesměrovávací adresu Facebooku, poté na Bit.ly a teprve ten vás pošle na cílovou stránku. Kvůli jedinému odkazu tedy bude muset prohlížeč provést několik spojení a při každém z nich hrozí, že nebude něco fungovat. Na počítači se stabilním připojením k internetu to problém nebude a pravděpodobně si vůbec ničeho nevšimnete, na takovém GPRS a pomalejším CDMA už ale podobné cyklení může dělat neplechu.

Klepněte pro větší obrázek
Bit.ly zkracovač je poměrně intelignetní, pokud na něm totiž budete sdílet již zkrácený odkaz a ten následně třeba na Facebooku, vygeneruje se varování, že se může jednat o nebezpečnou stránku – ostatně kdo by také vícenásobně zkracovat běžnou adresu

Na konci roku s podobnou praxí přijde i Twitter, který den co den nabírá nové duše a v mnoha případech se z něj stává poměrně respektovaný komunikační kanál – na rychlé sdílení konkrétních informací a odkazů se ostatně hodí mnohem lépe než uzavřený a příliš komplexní Facebook. Nicméně i Twitter hodlá nabídnout svůj zkracovač, který už dnes testuje na vybraném vzorku uživatelů. Zkracovač bude sídlit na adrese t.co a podle aktuálních informací bude zkracovat vše – včetně těch adres, které už byly zkráceny některým z oblíbených zkracovačů. Po klepnutí vás tedy nejprve přesměruje Twitter, následně opět třeba Bit.ly nebo Goo.gl a teprve ten vás dostane na kýženou adresu. Takový odkaz se dostane do Googlu a dalších vyhledávačů, a kdyby náhodou přestala některá z těchto částí fungovat, na cílovou stránku se třeba už nikdy nedostanete.

Klepněte pro větší obrázek
Tento odkaz byl několikanásobně zkrácen; Bit.ly
si toho všimnul a nedovolí mi z bezpečnostních důvodů
snadno přejít na cílovou stránku

Webová cibule

To je ale teprve začátek, jak totiž bude odkaz díky velmi snadnému sdílení putovat po nejrůznějších službách, mohou jej obalovat další a další zkracovače, takže nakonec bude původní odkaz připomínat cibuli, kterou budete muset nejprve slupku po slupce oloupat, abyste se dostali k jádru věci.

Některé zkracovače dlouhých adres sice disponují vnitřním mechanizmem, který před zkrácením zkontroluje, jestli už takový odkaz náhodou někdo nezkrátil, není to ale pravidlem a u vícenásobně „zabalených“ odkazů to ani nebude fungovat.

Klepněte pro větší obrázek
Brzy bude zkracovat i Twitter a odůvodňuje to především bezpečností – sám zkontroluje,
jestli náhodou cílová adresa neobsahuje nebezpečné smetí

Jak to vše dopadne? Možná budou jednou vedle klasických DNS serverů, které překládají doménové jméno na konkrétní IP adresu počítače, existovat i standardizované servery, které budou pro změnu překládat všechny tyto zkrácené adresy na jejich původní originál. Možná jsou ale všechny tyto vize jen bouří ve sklenici vody a v praxi se nestane naprosto nic. V každém případě, vícenásobné přesměrovávání se rozhodně podepíše na větší spotřebě výkonu a tedy i na vyšších nákladech.

Témata článku: Technologie, Web, Bezpečnost, Twitter, Smrt

24 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ron.Jeremy 3. 10. 2010 16:07:22
    Může mi někdo vysvětlit, PROČ používat zkracovače adres tam, kde to není...
  • aminux 2. 10. 2010 19:22:50
    Děkuji. Myslel jsem, že nějakou zkušenost máte. Tak pardon. Každopádně...
  • Martin Karásek 1. 10. 2010 0:31:40
    Zkracování nebo jakékoli přesměrování má ještě jednu pro mě zajímavou...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 57

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

Acer chrlí novinky: levný a tenký Predator, nové Switche a další notebooky

** Acer na konferenci v New Yorku představil velkou spoustu novinek z oblasti počítačů, notebooků i monitorů ** Notebookové novinky se dotkly řad Predator, Swift, Switch i Aspire ** Herní notebooky dostaly nový typ chlazení

27.  4.  2017 | Karel Javůrek | 8

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5