reklama

HP webOS ve webovém prohlížeči ještě letos

HP Summit v San Franciscu přinesl jasně nalajnovanou strategii firmy do následujících měsíců. Jde o cloudy, SaaS, chytré akvizice a také webOS.

Vývojová strategie HP už je sice průhledná delší dobu, předevčírem ve večerních hodinách jí ale oficiálně potvrdil i nový šéf společnosti Leo Apotheker. Jedna z největších technologických firem světa se hodlá zaměřit na služby spojené s cloud computingem, SaaS, analýzou a zprostředkováním dat, a významnou roli má hrát také operační systém webOS.

HP chápe význam cloudu pro firmy a jednotlivce a nechce zůstat pozadu. Buduje proto vlastní cloudovou platformu, která by měla konkurovat populárním Amazon Web Services nebo Windows Azure od Microsoftu. Bude se tedy jednat o nástroj, který umožní vytvářet aplikace pro cloud a následně je v oblacích také provozovat. Zástupci HP prozatím nespecifikovali, jak bude produkt přesně vypadat, podle dostupných informací by ale část měla být vytvořena přímo v HP a některé technologie firma získá díky strategickým akvizicím.

Datové centrum bez partnerů

HP by v této oblasti mohlo získat velice zajímavou pozici, protože posledních několik měsíců zbrojilo tak, aby bylo schopné nabízet kompletní vybavení pro provoz serverů a datových center. Pokud tedy vyrukuje také s vlastní cloudovou platformou, bude moci svým zákazníkům nabídnout jedno integrované řešení a nebude se muset spoléhat na své partnery. Z mnoha výzkumů jasně vyplývá, že zákazníci velice rádi nakupují řešení od jednoho výrobce. Usnadní to nejen implementaci, ale také případný servis a rozšiřování.

Klepněte pro větší obrázek
HP díky akvizicím doplnilo skládanku a může ve velké míře nabízet kompletní služby bez dodávek třetích stran.

Technologický obr už dříve koupil například 3Com, díky čemuž získal síťové komponenty, či 3PAR a jeho velice silné úložné systémy, mimo jiné připravené pro běh v cloudu. Leo Apotheker zdůraznil, že HP bude i nadále uskutečňovat chytré akvizice, které dopomohou k formování vize. Jednou z takových akvizicí má být i odkup společnosti Vertica, která má mimo jiné dobře posloužit k tomu, aby HP bylo silné v dalším segmentu – analýze a zprostředkování dat. To dává do kupy další dílek skládanky, firmy totiž chtějí mít všechna firemní data pěkně analyzována a po ruce.

Strategie v korporátní sféře je tedy pro firmu jasná: Chcete datacentrum, cokoliv kolem cloudu a všechno si to kontrolovat, monitorovat, analyzovat, a to pokud možno od jednoho dodavatele? Máme všechno, nic víc nehledejte. HP na to jde chytře, většina výpočetního výkonu a služeb se přesouvá do datových center a cloudů a tahle firma tam bude se vším všudy.

Vlastní App Store pro koncové i firemní uživatele

V souvislosti s cloudy HP chystá také další chytrý krok – vlastní obchod s aplikacemi. Firma vybuduje vlastní App Store, přes který bude možné nakupovat aplikace pro webOS, ale také do firemního cloudu. Chcete si nainstalovat CRM systém do vašeho cloudu? Není problém, stačí si ho naklikat na webu a vše se vám do cloudu nainstaluje. Podobně na to jde například VMware, který rovněž nabízí podobnou implementaci aplikací do oblak. App Store bude dostupný samozřejmě také pro koncová zařízení s webOS – aplikace si budete moci koupit pro mobilní telefon, tablet a klasický počítač.

Právě webOS má pomoci HP v růstu v oblasti koncových uživatelů. Ještě do konce roku se na trh dostanou nové chytré telefony Palm s novou verzí tohoto systému a netrpělivě očekávaný je především tablet HP TouchPad. Apotheker ale mnohé nedávno překvapil prohlášením, že se webOS dostane také na klasické osobní počítače. Od roku 2012 budou mít všechny prodávané počítače HP nainstalovaný právě tento systém. Žádný podrobnější koncept prozatím nebyl představen, avšak obrázek si bude možné udělat ještě do konce tohoto roku. HP totiž chce vydat webOS v beta verzi pro webové prohlížeče. Softwarový pozůstatek po Palmu bude také součástí tiskáren.

HP s odkupem Palmu udělalo velice, velice chytrý krok. Jak ukazují prodejní grafy, prodeje tiskáren každoročně klesají, zatímco prodeje chytrých telefonů a tabletů rostou. HP tak získalo mocnou platformu a zázemí, což jim v budoucnu pomůže zalepit případné poklesy prodejů z tradičního tiskařského byznysu.

Apothekerova firma se, zdá se, stále více vzdaluje od Microsoftu, svého velikého partnera. Zní to logicky, jeho produkty nahrazuje vlastními. Může je lépe kontrolovat a synchronizovat. Apotheker však dodává, že Microsoft i nadále zůstává významným partnerem. V souvislosti s tablety se například zmínil v tom smyslu, že stále čekají na „tu správnou verzi Windows“.

HP má do budoucna slušně našlápnuto a prozatím to nevypadá, že by se naplňovaly obavy z příchodu nového šéfa. Apothekerův předchůdce Mark Hurd byl sice velice úspěšný, před několika měsíci ale musel z firmy odejít kvůli údajné sexuální aféře s podřízenou. Apotheker dříve krátce působil na pozici nejvyššího šéfa SAPu. Hurd nyní působí v Oraclu, jednom z největších konkurentů HP.

Témata článku: Byznys, Hewlett Packard (HP), Leo, Klasické telefony

5 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Mi.Chal 18. 3. 2011 21:58:21
    Hurd neodešel kvůli sexuální aféře. Sice ho vyšetřovali, ale nepotvrdilo...
  • jozpe 16. 3. 2011 0:59:52
    Poslední dobou mi to přijde, jako kdyby někdo v HP rozhodl, že se vydají...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 36

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 141

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 132

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 40

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 218

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama