reklama

HP MemorySpot: bezdotyková paměťová karta budoucnosti

Bezdrátová paměťová karty MemorySpot od HP vypadá jako obyčejná obrázková samolepka, nepotřebuje napájení a je čertovsky rychlá. Co vše vlastně dokáže?

Přestože společnost Hewlett Packard patří pro mnohé z nás mezi výrobce tiskáren, v jejích laboratořích se pracuje na spoustě dalších technologiích, které v mnohých případech nemají s tiskem příliš společného. Stejné je to také s bezdrátovou paměťovou kartou HP MemorySpot. Ta byla vyvinuta ve vývojových laboratořích HP umístěných v anglickém Bristolu. Co tyto paměti dokáží, a dokáží se vůbec na trhu prosadit?

Rychlosti desítky megabitů

Základní myšlenka vedoucí k realizaci vysokorychlostní bezkontaktní paměti napadla duchovního otce tohoto projektu, Edwarda McDonella poté, co nechal svým domácím mazlíčkům nastřelit pod kůži čip s identifikací. Tyto kapsle vybavené nevelkou pamětí mohou uchovávat informace po téměř neomezenou dobu bez potřeby vlastního napájení. Přečtení dat je pak záležitostí několika okamžiků, přičemž potřebnou energii získá čip indukcí prostřednictvím malé antény přímo ze čtecího zařízení.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přehlídka produktů vybavených nálepkou HP MemorySpot

Aby však bylo možné tuto technologii použít také pro současná multimediální data, bylo potřeba vyřešit dvě hlavní otázky – přenosovou rychlost a dostupný úložný prostor. Díky vysoce specializovanému procesoru, který byl vyvinut právě pro použití v MemorySpotu se v současné době – tedy při včerejším oficiálním uvedení – pohybuje přenosová rychlost informací na hranici deseti megabitů za sekundu. Například procesor vybavený vlastním firmwarem je schopen nabootovat a začít předávat data za méně než deset milisekund od přiblížení čtečky.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Díky malé nálepce může každý dokument obsahovat svou elektronickou kopii

V závislosti na fyzické velikosti se pak odvíjí také dostupný úložný prostor – ten úplně nejmenší MemorySpot velikosti několika čtverečních milimetrů nabízí čtyři megabity místa. Tato velikost se nemusí zdát závratná, pokud si neuvědomíme samotný návrh MemorySpotu – na této ploše několika málo čtverečních milimetrů se tísní nejen samotná paměť, ale také řídící procesor společně s přenosovou a indukční anténou.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Elektronický příbalový leták ke každým lékům * Edward McDonell, vedoucí projektu MemorySpot

Cesta ke zvyšování kapacity pak vede dvěma směry; buďto cestou zvyšování velikosti samotného MemorySpotu, nebo vyčkáváním na pokroky technologií polovodičových pamětí a postupující miniaturizaci. Samozřejmostí je také vysoké zabezpečení a možnost šifrování.

Bude všude okolo?

Možnosti použití HP MemorySpotu jsou bohaté, velmi dobrou představu si lze udělat z doprovodného videa z prezentace této technologie na letošním ročníku HP Lab University 2006.

Základním předpokladem je dostatečné rozšíření čteček pro paměťové čipy MemorySpot, které pouze HP (které dále spolupracuje na adaptaci MemorySpotu dalšími společnostmi) plánuje instalovat například do většiny tiskáren všech kategorií nebo do digitálních fotoaparátů. V takovém případě budete schopni HP MemorySpot použít pro mnoho činností – malá nálepka umístěna na první straně knihy může obsahovat celý její text v elektronické podobě ve formátu PDF, v zeměpisném časopise najdete pod cestopisným článkem uloženy krátké videosekvence popisovaného místa. MemorySpot můžete také v podobě samolepky nalepit také na pohlednici z dovolené a například babičce tak poslat fotografie z Benátek v digitální kvalitě.

Tip: čtyři videa z představení MemorySpotu si můžete prohlédnout v jedné z galerii na serveru YouTube.com.

A možností využití může být daleko více a vzhledem k předpokládané ceně dvou až pěti dolarů za jednu MemorySpot samolepku (v závislosti na její kapacitě) lze předpokládat slušné rozšíření.

Témata článku: Hewlett Packard (HP), Budoucnost

22 komentářů

Nejnovější komentáře

  • bukuruna 4. 8. 2006 21:49:59
    Ceny bych se nebal az to zacnou sekat v milardovych serkach bude to stat...
  • klubblab 21. 7. 2006 14:44:25
    než na něco nového přišli. A co bude dál? Pohyb hoši vývojářští,...
  • Hidden 20. 7. 2006 9:59:04
    Navic si takovou babicku neumim predstavit. Po pul roce dedovi nejsem...
reklama
Určitě si přečtěte

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 346

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

Pojďme programovat elektroniku: Sestavíme si mobil a pošleme SMS

** Kolik stál váš mobilní telefon? ** Základní GSM modem koupíte za stovku ** Umí telefonovat, posílat SMS a zvládne i GPRS

13.  1.  2017 | Jakub Čížek | 27

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

Český státní blacklist už funguje. Ministerstvo financí se pochlubilo s detaily

** Dva týdny po Novém roce zajím zeje prázdnotou ** Ministerstvo vydalo metodický pokyn ** Takhle to bude fungovat v praxi

16.  1.  2017 | Jakub Čížek | 49


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama