Hotmail: jaký je e-mail zdarma od Microsoftu?

Nedůvěřujete českým freemailům? Tak to byste mohli vyzkoušet Hotmail od Microsoftu, který se pyšní rychlostí a zajímavým vzhledem.

Podívejte se na bezplatnou schránku Hotmail od Microsoftu. Za oceánem oblíbený freemail, dlouhé roky v nijak lákavém designu, ale od loňského léta v nové podobě. Hotmail nabízí užitečné funkce, pohodlné a rychlé ovládání.

Pokračujeme v průzkumu nejoblíbenějších freemailů, minule jsme psali o Centrum Mail a Seznam E-mailu.

Účet v modrobílé schránce

Před založením schránky se musíte rozhodnout, jestli chcete e-mail s koncovkou @hotmail.com, @hotmail.cz nebo @windowslive.com. Protože schránka od Hotmailu není v našich končinách příliš rozšířená, nebude příliš složité najít volnou adresu.

Klepněte pro větší obrázek
 Registrací získáte Windows Live ID účet

Ve zbývající části registrace už jen zadáte heslo a volitelně existující e-mailovou adresu pro poslání zapomenutého hesla, jméno, příjmení, stát, pohlaví a datum narození. Účet slouží jako vaše osobní Windows Live ID, takže se s ním přihlásíte do dalších služeb Microsoftu – komunikátoru Messenger, účtu herní konzole Xbox LIVE či úložiště SkyDrive.

Vloni v létě Microsoft představil novou podobu Hotmailu, dominuje v něm bílá barva s modrou hlavičkou. Vzhled ale lze změnit. Zapomeňte na tlačítka typu „Odpovědět“ nebo „Odstranit“. Vše je řešeno běžnými odkazy, takže pokud jste si za dlouhá léta zvykli na vizuální styl tlačítek, čeká vás na počátku nepříjemná změna. Jednotlivé prvky prostředí do sebe poměrně splývají, místy až moc. Chce to proto trochu času, než si na vzhled a ovládání zvyknete.

Klepněte pro větší obrázek
 Schránka s doručenou poštou a označenou zprávou

Vlevo nahoře naleznete asi nejdůležitější položku – „Doručená“, kam chodí veškerá přijatá pošta. Pod ní se nachází Nevyžádaná pošta, Koncepty, Odeslaná a Odstraněná pošta, vše seskupeno pod „Složky“.  Pod nimi ještě najdeme „Rychlá zobrazení“, kde lze jednoduše vypsat všechny důležité e-maily s příznakem vlaječky, či e-maily obsahující fotografie nebo dokumenty Office.

Pravou část pak zaujímá výpis e-mailových zpráv. Kromě odesílatele a předmětu zprávy se dozvíte datum a čas odeslání. Náhled na první slova z e-mailu se standardně nevypisuje. Seznam můžete libovolně seřadit a libovolné e-maily označit červenou „vlaječkou“. Šikovné jsou také položky nad e-maily, kde si můžete vyfiltrovat výpis – buď všechny e-maily, nebo jen nepřečtené či od vašich kontaktů.

V nastavení navíc můžete zapnout zobrazování e-mailů přímo pod seznamem nebo napravo od něj, tak jako v desktopových freemailech.

Klepněte pro větší obrázek
 Jestli chcete, můžete si zobrazovat e-maily přímo pod seznamem zpráv

Pěkné, přehledné, ale místy nelogické složky

E-maily lze jednoduše kliknutím uchopit a přetáhnout do libovolné z existujících složek. Hotmail nenabízí štítky, takže platí starý zvyk, že e-mail může být vždy pouze v jedné složce.

Klepněte pro větší obrázek
 Správa složek, aneb nelogické přejmenování složky

Složky můžete vytvářet, vnořovat do sebe a mazat. Přejmenování složky je kvůli minimalistickému designu trochu nepohodlné a nelogické. Když se rozhodnete přejmenovat složku „Práce“, musíte ji nejprve vybrat klepnutím na zatržítko a poté z horních voleb vybrat „Přejmenovat“. Tam čeká další překvapení – pole pro zadání nového názvu a nic víc, tedy bez tlačítka pro uložení. Samotné uložení proběhne po stisku klávesy enter.

Přímo u složek si můžete nastavit filtry, aby přijaté e-maily skončily v dané složce na základě nějakých pravidel. Třeba dle předmětu či odesílatele.

Klepněte pro větší obrázek
 Vytvořte si pravidla třeba pro složky

A když už nějaký e-mail nemůžete najít, na řadu přijde hledání. Do pravého horního rohu napište hledaný výraz a Hotmail vám hned nabídne vyhledávání v odesílatelích či předmětu. Pokud se přepnete na rozšířené vyhledávání, čekají na vás v podstatě standardní možnosti, nic překvapujícího.

Klepněte pro větší obrázek
 Pokročilé vyhledávání v e-mailech

Psaní bez hranic

Když se rozhodnete napsat e-mail, možná vás překvapí, že se nikde neobjevuje ohraničení textu. Vypadá to, jako kdybyste psali do vzduchoprázdna. Microsoft se skutečně snažil veškerou zbytečnou grafiku odstranit.

V horní části vidíte velkým písmem e-mail odesílatele. Pokud si v nastavení přidáte další libovolnou adresu (ne jen schránky Hotmailu), budete moct odesílat zprávy z daných adres.

A jestli chcete e-mail poslat v kopii či skryté kopii někomu dalšímu, odkaz pro zobrazení těchto polí najdete v pravé horní části – což je poměrně „slepé“ místo, kam se člověk obyčejně nedívá. Ale v tomto případě to vůbec nevadí.

Klepněte pro větší obrázek
 Psaní e-mailů je přehledné a se spoustou smajlíků

Hotmail vám našeptá příjemce zprávy, případně můžete otevřít adresář kontaktů, ve kterém lze vyhledávat a filtrovat dle kategorií.

Klepněte pro větší obrázek
 Rychlý adresář pro nalezení příjemců

Standardně se vytváří HTML zprávy. Změnit to lze jednoduše pomocí horní volby, kde vyberete textový formát. Formátovací editor pak sympaticky „zešedne“. 

Spravujte své kontakty

Kontakty také patří mezi zdařilé funkce. Můžete vytvářet samostatné kontakty nebo kategorie (skupiny), do kterých následně jednotlivé kontakty přiřadíte. Už hned na začátku Hotmail nabídne kategorie pro oblíbené kontakty (s hvězdičkou), přátele, rodinu a spolupracovníky. E-maily pak můžete posílat těmto skupinám osob.

Klepněte pro větší obrázek
 Správa kontaktů umožní sjednodit kontakty a odstranit duplikáty

V kontaktech je vidět, že má Microsoft dlouholetou zkušenost s Outlookem. Najdete zde proto abecední rejstřík či údržbu kontaktů, která dokáže smazat duplicitní kontakty, nebo je sjednotit, je-li to potřeba. Kontakty lze přidat ručně, nebo naimportovat ze služeb Facebook, MySpace, LinkedIn, Gmail a dalších. Importovat můžete i z Outlooku, pomocí CSV souboru. Exportované kontakty se taktéž ukládají do CSV.

Přeposílání zpráv a jiné schránky

Do své schránky si lze pomocí POP3 nechat stahovat zprávy z jiných schránek, takže veškeré e-maily budete spravovat z jednoho místa. Užitečné je i odesílání zpráv pod libovolnou vaší adresou – akorát je nutné schránku ověřit, že skutečně existuje.

Klepněte pro větší obrázek
 Stahování pošty z jiných schránek a nastavení další adresy pro odesílání je možné až po ověření

Ve schránce je také možné zapnout přeposílání e-mailů na jinou adresu, třeba na mobilní e-mail.

Klepněte pro větší obrázek
 Jednoduché nastavení přeposílání zpráv

Zabezpečení schránky

Antispamová ochrana: Příchozí zprávy automaticky prochází kontrolou na nevyžádanou poštu. V nastavení se můžete rozhodnout, jestli ponecháte „standardní nastavení“, nebo docela zbytečné „výhradní“. Ve výhradním nastavení totiž veškerá pošta končí ve složce Nevyžádaná pošta, pokud nepochází od vašich kontaktů a bezpečných odesílatelů. Zprávy ze složky Nevyžádaná pošta jsou po deseti dnech automaticky smazány.

Microsoft vám také dává na výběr, co se stane po stisku tlačítka pro nevyžádanou poštu. Standardně dojde k nahlášení spamu, takže Microsoftu pomůžete v odhalování takového obsahu. Pokud jej vypnete, jeho funkce bude jako kdybyste poštu odstranili, tedy bez nehlášení.

Blokované a povolené e-mailové adresy: Sami si můžete nadefinovat bezpečné odesílatele, od kterých vám bude vždy doručena pošta – nikdy neskončí ve spamu. Sympatické je, že lze nadefinovat i seznamy adresátů. Naopak jestli o někom už nechcete ani vědět, jednoduše jej přidáte na seznam blokovaných odesílatelů. Takové e-maily budou automaticky odstraněny.

Za příplatek bez reklam

E-maily můžete stahovat do e-mailových klientů pomocí stařičkého protokolu POP. Jestli jste si zvykli na IMAP, tak na něj ihned zapomeňte. Místo něj Hotmail nabízí MAPI, který dokáže navíc pracovat třeba s kontakty.

Hotmail má ale větší potenciál. Nabízí navázání na další služby, jako SkyDrive nebo kalendář. K tomu můžete využít schránky na vlastní doméně, podobně jako Google Apps. A nouze není ani o místo, schránka se automaticky zvětšuje dle užívání schránky.

Někomu by mohla vadit zobrazovaná banerová reklama v prostředí schránky. Přestože ji lze pokaždé zavřít, docela obtěžuje. Řešením je předplatné služby Hotmail Plus za 19,95 dolarů (380 Kč) ročně, banery pak zmizí nejen z e-mailu, ale ostatní služeb v rámci Windows Live.

Témata článku: Microsoft, Web, Hotmail, Live, Google Chrome, Google Mail, Mail, Windows Live, Windows Live Mail, Windows Live ID, Xbox Live

108 komentářů

Nejnovější komentáře

  • kissarmy 1. 12. 2011 21:10:45
    Po dlouhém hledání nového webmailu jsem přešel na hotmail. Používám...
  • AboutAll.cz 26. 11. 2011 22:40:34
    Hotmail bude určitě dobrý, ale minimálně u mě tohle vůbec nerozhoduje....
  • Miroslav Šido 24. 11. 2011 17:45:41
    Hotmail pouzivam cca od 1998-9. ziadne problemy az na sr a cr freemaili,...
Určitě si přečtěte

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

Nebuďte jako Emma Watson. Poradíme, jak nepřijít o hanbaté fotky

** Pokud už choulostivé snímky vyfotíte, dbejte na jejich zabezpečení ** Útočníci je nejčastěji získají z cloudového úložiště ** Pozor si dejte i na phishing a řádné zabezpečení telefonu

25.  3.  2017 | Stanislav Janů | 52

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Inteligentní domy