Hlídací psi internetu: Wachete, VisualPing a další

Weboví hlídací psi sledují měnící se webové stránky a upozorní vás třeba na pokles ceny zboží na některém z e-shopů. Za vyzkoušení stojí Wachete, ale třeba i exotický VisualPing.

Každý pokročilý surfař dnes používá celý zástup všemožných webových služeb. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se na internetu objeví jakýsi digitální tmel, který je všechny propojí do jednoho automatizovaného systému. Podařilo se to především startupu IFTTT, který funguje na principu spouští a akcí. Spouštěčem může být třeba to, že vám dorazí e-mail, který obsahuje určité příznaky – třeba přílohu, a akcí je pak uložení této přílohy dejme tomu na Dropbox a další úložiště. IFTTT ostatně není nic jiného než zkratka pro „If This Than That,“ tedy „Když toto pak tamto.“

Autoři později uvedli i mobilní verzi IFTTT, která umožňuje nastavit jako spouštěč i nejrůznější události na telefonu a tabletu a z aplikace se stal chytrý nástroj pro všechny digitální hračičky.

Hlídací psi internetu

Vedle potřeby propojovat a integrovat se však na webu setkáváme ještě s jednou potřebou – zachytit jeho permanentní proměnu. World Wide Web je živý organismus a dynamické webové stránky se neustále mění, důležitou roli tedy hrají i hlídací psi.

Znáte je třeba z e-shopů, kde vás pomocí e-mailu mohou informovat o změně ceny vysněného produktu, na síti ale najdete celý zástup specializovaných aplikací, které se věnují sledování průběžné změny webových stránek, o které vás informují.

Cílovou skupinou mohou být jak běžní surfaři, kteří mohou sledovat třeba právě měnící se cenu a dostupnost zboří na e-shopech, tak webmasteři a internetoví marketéři všeho druhu, kteří stejnou techniku používají třeba k tomu, aby sledovali řazení výsledků ve vyhledávačích, kde mají i svého zástupce. Restauratér, který si zaplatil drahou optimalizaci SEO u některé z agentur, tedy může s pomocí těchto nástrojů sledovat, jestli jeho pivnice ve výsledcích skutečně poskočila z patnáctého místa na čtvrté a vůbec jak se tento stav v průběhu času mění.

Versonista

K populárním sledovačům změn na stránce patří třeba webová aplikace Versonista. V základní ořezané verzi je zdarma a umožní sledovat změny na zadané adrese i všech vnořených odkazech – tedy doslova na celém komplexním webu. Změny můžete sledovat ve webovém správci, případně vám mohou chodit notifikace třeba na e-mail.

Klepněte pro větší obrázek
Versonista sleduje proměnu celého webu 

OnWebChange

Podobně jako Versonista funguje také služba OnWebChange. Její webové rozhraní je sice jednodušší, umí ale jednu zajímavou specialitu. Nemusí sledovat pouze web jako celek, ale třeba jen vybranou část stránky, kterou označíte ve vizuálním průvodci.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
OnWebChange umí monitorovat proměnu jednotlivých částí stránky, které označíte ve vizuálním náhledu (snímek vlevo)

Dejme tedy tomu, že bude na stránce nějaký widget (třeba kurzovní lístek, statistika aj.) který se bude průběžně měnit a bude obsahovat zajímavé údaje. OnWebChange může sledovat pouze tuto část stránky, zbytek ignorovat a při změně vám pošle třeba e-mail. Programátoři ocení, že jako notifikace může fungovat i HTTP volání. OnWebChange tedy může zavolat nějaký soukromý skript, který informaci dále zpracuje.

Wachete

Běžné smrtelníky ale možná nejvíce zaujme betaverze služby s exotickým názvem Wachete. Funguje podobně jako OnWebChange, ale v mnohem přívětivějším hávu.

Po přihlášení skrze Facebook, Google, nebo Microsoft ID zakládáte takzvané wachets – hlídací psy pro vybrané webové stránky a jejich části.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Wachete je hezčí a přehlednější alternativa k OnWebChange. V tomto případě jsem ve vizuálním náhledu označil blok s velikostí komunity na Facebooku. V dalším kroku pak nastavím, že má služba hodnotu dekódovat jako číslo, sledovat její proměnu každý den, a pokud překoná hodnotu 30 000, upozorní mě na to.

Po zadání adresy se načte náhled stránky a vy myší vyberete logický blok, jehož proměna v čase se má sledovat. Nastavíte frekvenci sledování, a pokud se jedná o číslo, Wachete dokáže změnu i vykreslovat na graf.

Klepněte pro větší obrázek
Vykreslení sledované číselné hodnoty na graf

Součástí je i mobilní klient, který můžete použít jak pro sledování svých hlídacích psů, tak jako příjemce notifikací. Ty přitom služba odešle jen v případě, pokud se splní některá nastavených podmínek. Například pokud hodnota změny bude větší než zvolené číslo, případně pokud dosáhne určité mety a tak dále. Zde se opět nabízí použití Wachete pro sledování změn ceny zboží na e-shopech, pokud sami hlídacího psa nenabízejí, případně vám nevyhovuje a chcete všechny spravovat z jednoho místa.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Waachete v mobilu. K dispozici máte jako inspiraci i veřejné populární hlídače

VisualPing

Versonista, OnWebPage i Wachete sledují proměnu textu webové stránky v čase, co když ale chcete zachytit grafickou změnu? Přesně na tyto případy se hodí služba VisualPing, která monitoruje pixelový rozdíl. Má to své výhody. Po zadání adresy se vytvoří snímek stránky, na kterém můžete obdélníkem označit libovolnou část. VisualPing poté bude v časovém intervalu neustále snímat stránku a porovnávat, jestli se váš obdélník skutečně změnil. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Grafický hlídací pes. Budu sledovat pixelovou změnu mapky výstrah na webu ČHMÚ. Pokud dojde k sebemenší změně, dorazí mi e-mail. Kontrola může probíhat každou hodinu nebo třeba jednou denně.

Tímto způsobem tedy můžete monitorovat jakoukoliv grafiku: grafy, radarové snímky s oblačností, ale také weby, kde nestačí sledovat jen proměnu nějakých písmenek, ale celou strukturu.

Jelikož aplikace měří grafický rozdíl, můžete nastavit i jeho míru. Když se promění jen pár pixelů, VisualPing je může ignorovat a zareaguje notifikací na e-mail pouze při výraznějším rozdílu.

Klepněte pro větší obrázek
Správce pixelových hlídacích psů

VisualPing bohužel není zdarma – za zpracování rozdílových analýz platíte speciální body. Pro začátek jich dostanete pár set, ty další si můžete dokoupit. Na testování i několikaměsíční provoz to ale při rozumném nastavení stačí.

Apps Script

Na závěr bych zmínil ještě jednu možnost, jak na webu zprovoznit hlídacího psa, který bude sledovat proměnu webových stránek a klidně i jejích konkrétních částí. Můžete si to naprogramovat.

Nemám přitom na mysli nějaké složité kódování, ale pro tyto případy naprosto ideální a bezplatný Apps Script, který je součástí úložiště Drive od Googlu.

Apps Script je běžný Javascript rozšířený o několik knihoven od Googlu, který se podobně jako PHP, Python a další zpracovává na serveru. Apps Script umí stahovat kód webových stránek, analyzovat je a změny zapisovat třeba do tabulkového procesoru, který je součástí úložiště. A co více, nabízí i automatické časové spouštění, váš program se tedy může zpracovávat třeba každou hodinu.

S trochou píle tedy na několika málo řádcích vytvoříte primitivní kód, který každou hodinu stáhne kód titulní stránky Živě.cz, najde v ní záznam o počtu fanoušků na Facebooku a toto číslo uloží do sešitu, se kterým později můžete pracovat stejným způsobem jako s daty v Excelu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Apps Script s kódem, který stáhne titulní stránku Živě.cz, najde v ní informaci o počtu fanoušků a hodnotu uloží do propojeného sešitu Google Docs. V editoru skriptu poté mohu nastavit automatické spouštění skriptu třeba každý den.

Skript můžete snadno rozšířit třeba o porovnávání aktuální hodnoty s poslední v sešitě, a když se bude lišit – tedy pokud nám přibyli, nebo naopak ubyli fanoušci Facebooku, zareaguje jednoduchá aplikace třeba tak, že vám pošle e-mail.

Klepněte pro větší obrázek
Nastavení automatického spouštění skriptu každý den po půlnoci

Heuréka, jednoduchého a přesto mocného hlídacího psa šitého na míru si můžete vytvořit i tímto způsobem a bude to naprosto zadarmo. Jediné, co k tomu budete potřebovat, je alespoň základní znalost programování a snaha naučit se něco nového. Pokud to zvládnete, můžete zvesela začít programovat a automatizovat celý svůj osobní internet. A pokud používáte i další služby od Googlu, v Apps Scriptu je můžete všechny propojit dohromady.

Apps Scriptu a několika jednoduchým příkladům jsem se věnoval v následujících článcích:

Témata článku: Web, Programování, Tipy, Pes, Google Apps

16 komentářů

Nejnovější komentáře

  • randomofamber 20. 1. 2015 14:10:22
    Nevíte jestli existuje alternativa k "VisualPing" (tedy grafické srovnání...
  • dolph1888 20. 1. 2015 12:33:08
    Jé to je kravina proč k čemu? Abych neprodělal 500,- Kč nebo pár € a...
  • cejvik 20. 1. 2015 8:35:59
    http://www.woko.cz/ česká služba
Určitě si přečtěte

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

Kde nejlevněji uložit 1 TB dat: Srovnali jsme aktuální ceny cloudových úložišť

** Srovnali jsme známá cloudová úložiště podle toho, kolik měsíčně zaplatíte za 1TB ** Ceny se pohybují od dvou stovek až po tisíc korun ** Google umožní uložit až 30 TB dat

18.  3.  2017 | Stanislav Janů | 115

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

Špičkoví hackeři útočili na prohlížeče. Chrome odolal, ale Edge je tragédie

** Do Vancouveru se sjeli hackeři ** Soutěžili v útocích na prohlížeče ** Chrome odolal, ale Edge to projel na celé čáře

22.  3.  2017 | Jakub Čížek | 79

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

Pojďme programovat elektroniku: Meteostanice, která bude díky Sigfoxu posílat stav počasí třeba z vrcholu Sněžky

** Příští roky budou ve znamení internetu věcí ** Podívali jsme se podrobně na síť Sigfox ** Takhle s ní komunikují krabičky z celé Evropy

19.  3.  2017 | Jakub Čížek | 18

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

Obří Mechroboti jsou realitou, měří čtyři metry a mají hmotnost přes 1,5 tuny

** Jihokorejská společnost Hankook Mirae Technology vyrábí obří Mechroboty ** Jsou určené pro ovládání člověkem uvnitř ** V prodeji se objeví koncem tohoto roku za 200 milionů korun

20.  3.  2017 | Karel Javůrek | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných sluchátek

Příslušenství do USB-C