Hide In Picture: Skryjte svá data do obyčejného obrázku

Kdo chce tajnost uchovati, musí v tajnosti skrýti, že vůbec vlastní tajnost k uchování. Pokud se budete řídit Francisem Baconem, můžete využít jednoduchý nástroj zdarma.

Každá šifra a heslo se dají dříve nebo později prolomit. Mnohdy představuje bezpečnostní riziko už i jen ten fakt, že někdo objeví, že pracujete se zašifrovanými a zaheslovanými daty. Abyste tak nevzbudili žádnou pozornost a nelákali potenciálního prolamovače chráněných informací, můžete využít jednu malou, jednoduchou a bezplatnou utilitu, jejíž název je o její funkčnosti více než vypovídající.

Obrázek skrývá tajemství

Bez instalace, po pouhé dekomprimaci, spustíte několika set kilobajtovou aplikaci, která se uvede naprosto miniaturním oknem, které nabízí jen jedinou dovednost. Tou je otevření obrázkového souboru. Zvolit se dá pouze ze dvou formátů – GIF a BMP. Po načtení dojde k zobrazení obrázku v graficky prostém okně, které disponuje jen několika málo ovládacími prvky. Upravit si zde můžete velikost i kvalitu zobrazení a lze si také vybrat použití transparentní barvy.

Klepněte pro větší obrázek 
Malé okno umí jen otevírat soubory.

To důležité ovšem spočívá ve čtyřech tlačítkách. První z nich slouží k výběru souboru určeného ke skrytí. Zvolíte tedy libovolný soubor odpovídající velikosti (viz níže) a přesunete se do okénka pro vyplnění bezpečnostních údajů. V něm vepíšete a potvrdíte heslo, bez nějž nebude možné skrytá data vytáhnout, i nové jméno souboru, který jím bude po svém extrahování opatřen. Dále vyberete typ šifrovacího algoritmu ze dvou možností – Blowfish a Rijindael.

Klepněte pro větší obrázek 
Náhled na cílový obrázek.

Skrývání a odkrývání

Po potvrzení se rozjede proces skrývání dat, který trvá pouhých pár vteřin v závislosti na velikosti obrázku i skrývaného souboru. Jakmile je vše hotovo, stačí změny v souboru uložit a při jeho otevření v jakémkoli prohlížeči obrázku nikdo nic nepozná. Ukrytá data z obrázku dostanete opět v prostředí aplikace kliknutím na tlačítko pro extrahování. Po zadání správného hesla a cílového adresáře bude skrytý soubor během okamžiku exportován.

Klepněte pro větší obrázek 
Opatření souboru přístupovým heslem.

Co se obrázku obsahujícího ukrytá data týče, ten po vizuální stránce na první pohled nedozná žádných změn. Nemusí (i když může) dokonce doznat ani změn co se týče vlastní velikosti, pokud je poměr objemu obou (hostitelského i skrývaného) souborů přívětivý. Je logické, že do dvoumegového souboru neschováte data velikosti filmu. Základní pravidlo platí, že skrývaný soubor je menší než soubor hostitelský.

Na velikosti záleží

V rámci aplikace lze u každého vybraného obrázku v informacích o něm zjistit, kolik dat dokáže do sebe pojmout. Při překročení tohoto limitu odmítne program operaci vykonat. Z tohoto omezení vyplývá, že velké soubory budete velice obtížně schovávat (leda je rozdělit), nehledě na to, že mít na disku BMP soubor o velikosti 500 MB, samo o sobě budí podezření.

Klepněte pro větší obrázek 
Bez hesla nic nedostanete.

Cokoli malého ale skryjete velice účinně. Kdokoli by chtěl data vytáhnout, potřebuje opět použít Hide In Picture a navíc ještě znát heslo. Existují samozřejmě i jiné metody získání tajných informací a program neaspiruje na nejlepší bezpečnostní pojistku ve světě počítačů. Dokáže ale účinně skrýt, že vůbec nějaká data utajujete, což může být mnohdy ta úplně nejúčinnější ochrana.

stáhnout program Hide In Picture 2.1 Licence: open source, 371 kB
Autor: Davi Figueiredo
Web programu: sourceforge.net


Témata článku: Software, GigaMania

6 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Ondřej Bouda 7. 1. 2011 10:42:11
    Pro uchovávání dat to moc není - bylo by to vhodné jen na malé množství...
  • Michal Sukatý 6. 1. 2011 13:18:16
    Hmm, to zase tak extra zazracna vec neni. Do BMP nebo PNG obrazku skreju...
  • touchwood 6. 1. 2011 6:41:59
    FYI: http://cs.wikipedia.org/wiki/Steganografie
Určitě si přečtěte

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 28

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?