reklama

Hertz, Bernoulli i ENIAC

Dny tohoto týdne nabízejí možnost připomenutí například německého fyzika Henricha Rudolfa Hertze, ze světa matematiky pak hned dvou zástupců rodiny Bernoulliů. Aktuální události nakonec zastoupí historický počítač ENIAC.

Bádání Heinricha Rudolfa Hertze

Tento týden si v rámci pravidelného kalendária pozornost zaslouží například známý německý fyzik Heinrich Rudolf Hertz, který počátkem osmdesátých let devatenáctého století prokázal existenci rádiových vln a dále ukázal, že tyto vlny jsou elektromagnetickým vlněním o různé frekvenci.

Klepněte pro větší obrázek

Heinrich Rudolf Hertz (zdroj: Stephan Hertz)

Heinrich Rudolf Hertz se narodil dne 22. února v roce 1857, místo na řádcích tohoto pokračování kalendária mu tak náleží vzhledem k datu jeho smrti, která přišla 1. ledna roku 1894. Rodištěm se mu stal německý Hamburk a již od brzkého mládí získal přívlastek dítěte, které rádo konstruuje prakticky cokoliv. V pozdějším studijním věku se po zisku titulu na závěr svých doktorských studií začal naplno věnovat teoretické fyzice.

V roce 1888 pak Hertz dokázal, že elektromagnetické vyzařování má vlastnosti vlnění, tedy se například láme, odráží nebo ohýbá. Během své práce hojně využíval dřívějších poznatků Jamese Clerka Maxwella, později také sám objevil fotoelektrický jev. Na jeho počest nakonec byla pojmenována jednotka frekvence, tedy Hertz.

Další informace:
Česká biografie na stránkách serveru Converter.cz.
Anglická verze životopisu v rámci Wikipedie.

Rodina známých Bernoulliů

V souvislosti s prvním lednovým týdnem nesmí zůstat stranou ani rodina slavných matematiků s příjmením Bernoulli, jmenovitě se současné připomenutí váže k Johannu Bernoullimu a Jacobu Bernoullimu. První z nich se narodil dne 27. července roku 1667 ve švýcarské Basileji, zemřel pak 1. ledna v roce 1748. Podle původu citace se můžete v případě Jacoba Bernoulliho setkat také s křestním jménem v podobě Jean nebo John.

Klepněte pro větší obrázek

Johann Bernoulli (zdroj: Mathematik.ch)

Druhý ze jmenovaných Bernoulliů, tedy Jacob Bernoulli, se narodil 6. ledna v roce 1655 a se svým bratrem Johannem později začal pracovat na výzkumu infinitezimálního počtu, sám se však začal zajímat také o pravděpodobnost a teorii čísel. Pokud však rodinu Bernoulliů vezmeme ze širšího pohledu, nejvíce se v ní na poli vědy proslavil Daniel Bernoulli, který vešel do povědomí jako skutečně historicky významná osobnost. Právě Daniel dal totiž vzniknout takzvané Bernoulliho rovnici, jejímž důsledkem se pak stal dobře známý hydrodynamický paradox.

Celá rodina Bernoulliů výrazně přispěla k vývoji matematiky i fyziky v průběhu doby svého působení, na webových stránkách tak máte možnost nalézt některé věnované nejen jednotlivým zástupcům, ale přímo celému rodinnému „klanu“. Jedním z takovýchto zdrojů informací se může stát například ta s názvem Bernoulli family, který přináší ucelený pohled do odpovídající kapitoly vědecké historie.

Další informace:
Úvod do života Jakoba Bernoulliho na stránkách encyklopedie Britannica.
Biografie Johanna Bernoulliho na stránkách anglické Wikipedie.

Žádný drobeček jménem ENIAC

Z aktuálních událostí, jejichž historické kořeny jsou pevně prorostlé sedmicí dnů tohoto týdne, pozornost jednoznačně zasluhuje počítač ENIAC – právě 1. ledna v roce 1946 jej totiž dvojice vědců John Mauchly a J. Presper Eckert dokončila. Počítač ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer) se přitom začal blížit ke konci již na podzim roku 1945, nakonec byl celý stroj dne 15. února v roce 1946 věnován Pensylvánské univerzitě.

Počítač ENIAC samozřejmě nepatřil mezi nejmenší technické výtvory ani co do obsazené plochy, jelikož zabíral přes dvě stovky metrů čtverečných a váha se blížila třiceti tunám. Základem funkčnosti se stalo zhruba dvacet tisíc elektronek a při dostatečném chlazení (které zajišťovaly dva letecké motory) zvládl pět tisíc operací za vteřinu. Během svého působení na Pensylvánské univerzitě napomáhal při výpočtech trajektorií balistických střel, podílel se však také například na řešení problému co možná nejpřesnější předpovědi počasí.

Další informace:
Počítač ENIAC na českých stránkách FI MUNI.
Anglická stránka Wikipedie věnovaná počítači ENIAC.

Témata článku: Hertz, Daniel, Muni, Paradox

3 komentáře

Nejnovější komentáře

  • J. 3. 1. 2007 10:12:38
    "Právě Daniel dal totiž vzniknout takzvané Bernoulliho rovnici, jejímž...
  • sr 2. 1. 2007 16:50:44
    Bernoulli, ten mi dával kapky, když jsem se musel učit na zkoušku z...
  • Peetey 2. 1. 2007 15:39:25
    > Podle původu citace se můžete v případě Jacoba Bernoulliho setkat také s...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 31

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

Microsoft: Zbavte se už konečně zastaralých a děravých Windows 7

** Microsoft pomalu začíná kritizovat svůj nejpopulárnější OS ** Chce konečně dostat podniky na Desítky ** Bezpečnostní podpora Sedmiček vydrží ještě necelé tři roky

17.  1.  2017 | Jakub Čížek | 408

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 64

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama