reklama

HD-DVD vs. Blu-ray. Boj na nesprávném poli?

Dnes začíná CES a právě na této výstavě by měly být k vidění aktuální modely DVD mechanik nové generace od obou konkurenčních táborů. Jsou však tahanice o to, který formát je lepší, na místě a nebo by se měly oba tábory spojit a spíše přesvědčit zákazníka, že vůbec nějaký nový formát potřebuje?

Zapomíná se na zákazníka?

Související odkazy

Slovník
DVD
HDTV

Na Consumer Electronics Show, která začíná v Las Vegas, dojde k "přímému souboji" obou konkurenčních formátů, tedy HD-DVD a Blu-ray. Obě skupiny výrobců představí své chystané modely budoucích mechanik a jejich uvedení na trh se nezadržitelně blíží. Boj o to, který z formátů nakonec zvítězí (pravděpodobnější se zatím zdá varianta, že budou fungovat oba paralelně podobně jako u současných DVD+- formátů), je pro obě skupiny, které vede na jedné straně Toshiba a na druhé straně Sony, velmi důležitý.

Mnohamiliardový trh láká a obě společnosti se snaží přesvědčit jednotlivá studia v Hollywoodu, že právě jejich "placka" je tím nejideálnějším médiem pro budoucí filmy ve vysokém rozlišení. Jistě, většina počítačově zaměřených čtenářů spíše pomýšlí na velké kapacity, kterou média nabídnou a tím pádem na snadnější ukládání, přenášení či zálohování velkého množství dat. Ale upřímně řečeno, tahounem tohoto byznysu se mají stát high-definition filmy, které mají být na těchto médiích vydávány. Mnozí analytici však varují, že se při těchto tahanicích o formát zapomíná na to nejdůležitější a tím je zákazník-spotřebitel.

Oba tábory založily svojí strategii na poněkud jiných pohledech na věc. Tábor HD-DVD pod vedením Toshiby předpokládá, že si zákazník bude ochoten koupit high-definition přehrávač a filmy pouze za správnou cenu. Proto technologie vychází ze současných DVD a sází na to, že budou díky tomu přehrávače hotové rychleji a levněji. Sony naproti tomu předpokládá, že je třeba přijít s něčím úplně novým, co by mohlo zákazníka zaujmout, a tak přichází možná s dražší technologií s příslibem pokročilých funkcí v budoucnu.

Tak či tak, obě strany cítí, že čas pro HD video již nastal a že je pravá chvíle přijít s přehrávači na trh. Alespoň v zahraničí platí, že prodej televizorů, které jsou "HDTV ready", stoupá a jejich cena klesá a také poskytovatelé obsahu, zejména kabelové sítě, začínají vysílat více programů ve vysokém rozlišení. Sony spatřuje dále své šance v uvedení herní konzole Playstation 3, která bude Blu-ray mechanikou vybavena a která tak dokáže přehrávač zastoupit.

Video on-demand zdařilou konkurencí

Kabelové společnosti se však mohou stát nebezpečnou konkurencí pro tyto nové optické mechaniky. Předplacené kanály či přímo nákup konkrétních filmů ve vysokém rozlišení, to je alternativa k DVD půjčovnám a nemusíte si kupovat žádný drahý nový přehrávač. Počet zákazníků ve Spojených státech, kteří využívají služeb "TV on-demand" se jen za poslední rok zdvojnásobil na 23 %. Vzhledem k rozšiřující se nabídce těchto kabelových společností si pak zákazník rozmyslí, jestli utratí tisíc dolarů za přehrávač, který mu nabídne prakticky totéž, pouze si do něj musí kupovat (případně půjčovat) filmy za 25 dolarů.

Zatím je však "video on-demand" stále ještě relativně v plenkách, ani vysokorychlostní Internet není tak rychlý, aby bylo možné běžně stahovat domů HD filmy a podle odhadů analytiků bude ještě dlouho převažovat "klasický" způsob půjčování filmů na DVD (případně na HD DVD či Blu-ray). Jenže ani bez těchto alternativ jako je právě "video on-demand" kabelových společností nebude cesta k HD videu snadná. To, že budou existovat dva formáty nástupce DVD, nutí zákazníka zvolit jednu z alternativ. Průměrný zákazník to však neudělá a spíše si opatrně počká, jak celá věc dopadne než by si koupil přehrávač, který může za rok "vyhodit".

Mnoho počátečních překážek

Nové formáty budou čelit i podobným problémům jako dnešní DVD. První přístroje budou velmi drahé, mají stát okolo tisíce dolarů. A také filmů bude na počátku málo, tedy přesně stejný scénář, jako u dnešních DVD. Ovšem s jednou překážkou navíc. Pro přehrávání běžných DVD vám stačila obyčejná televize a tak pokud se zákazník rozhodl před lety investovat do budoucnosti a koupit DVD přehrávač, může mu sloužit dodnes a sežene už i většinu filmů a kromě přehrávače samotného nemusel dělat žádné další investice.

I na HD DVD bude časem filmů dostatek, toho se není třeba bát, ale k přehrávání HD videa potřebujete i příslušně vybavený televizor, který vysoké rozlišení dokáže zobrazit. Jedině tak má HD smysl, protože proč si kupovat nový přehrávač, když bude film na staré televizi vypadat prakticky stejně jako u současných DVD přehrávačů, které pořídíte za pár korun? Dva potenciální formáty, drahý přehrávač, počáteční nedostatek filmů a nutnost pořídit si drahý televizor pro vychutnání maximální kvality, to už je celkem dost překážek, kterým musí výrobci čelit.

Boj o formáty je tedy možná poněkud nešťastný, výrobci by se raději měli soustředit na to, aby vysvětlili zákazníkům výhody HD videa jako takového a případně výhody toho, že bude mít zákazník film na svém HD DVD disku doma na rozdíl od jeho objednání přes kabelovou TV. Vzájemný boj o to, který formát zvítězí, se tak může oběma táborům nakonec vymstít.

Témata článku: Video, Internet, DVD, CES 2010, Film, Filmy, Televizory sony, Nové televizory 2016, Televize doma, Televize s dvd, Hollywood, Sony Vegas, HD Ready

60 komentářů

Nejnovější komentáře

  • enki 7. 1. 2006 16:19:24
    Ohledne duvodu proc MS (celkem nedavno) odmitl dale podporovat BR je toho...
  • Libor 6. 1. 2006 17:13:28
    Ale jo, kuptre si Blue-ray s ochranou vrstvou od (tusim) TDK a vrazte je...
  • roob 6. 1. 2006 14:52:58
    proti hddvd a bluray? Dvd su podstatne nespolahlivejsie ako cd, koli...
reklama
Určitě si přečtěte

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 134

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

Remix Singularity: Microsoft si na tom vylámal zuby. Jak dopadne Android?

** Microsoft do svých telefonů integroval desktopové prostředí ** Moc to ale nevyšlo, chyběl pořádný výkon ** Teď to zkoušejí ex-googleři s Remix Singularity

23.  2.  2017 | Jakub Čížek | 74

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

5 specialit, které budou v příštím Firefoxu. Ale musí vás nejprve nadchnout

** Vyzkoušejte si speciality, na kterých pracuje Mozilla ** Vývojáři se podle vás rozhodnou, jestli to má smysl ** Nově přibyl skvělý experiment Snooze Tabs

26.  2.  2017 | Jakub Čížek | 46

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

Nejbizarnější virus pro Android? Falešný Avast obalený falešným PornHubem, za který zaplatíte 100 dolarů

** Autorům ransomwaru pro Android se nedá upřít jedna věc ** Mají zvrácený smysl pro humor ** Vydávají se za Avast, FBI nebo třeba NSA

24.  2.  2017 | Jakub Čížek | 8


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama