reklama

GTS to myslí vážně – kupuje Contactel

Další kousek křížovky s tajenkou jménem „Telekomunikační konsolidace“ je vyplněn. Nemuselo by se však jednat o poslední prodej na poli telekomunikačních operátorů. Kdo by mohl přijít na řadu jako další?

Společnost GTS Novera – vzniklá ještě poměrně nedávno pohlcením Aliatelu společností GTS – si ukousla další pořádné sousto českého telekomunikačního trhu. Za nezveřejněnou částku získala stoprocentní podíl ve společnosti Contactel s.r.o., pohltila tedy dalšího hráče z první pětky domácích telco operátorů. Dohodu o prodeji schválily obě společnosti, kupující i vlastník prodávajícího (dánský TDC), nicméně ještě závisí na vyjádření antimonopolního úřadu.

Expanze GTS Novera nepolevuje

GTS tímto krokem potvrdila to, co sdělila světu už při akvizici Aliatelu: že je v současné době jediným českým alternativním operátorem, který má dostatek „vnitřní síly“ růst pomocí dalších velkých akvizicí a především, že jeho původní akcionář – společnost Menatep – má a je ochotna uvolňovat peníze na nákupy v tomto poměrně nejistém obchodním segmentu. (Což se nedá říci o třech zbývajících významných alternativních hráčích na českém trhu: Czech OnLine/Telekom Austria, Tiscali ČR a České Radiokomunikace).

GTS se tímto krokem svým „bratrům v triku“, alternativním telco operátorům vzdaluje a současně se přibližuje hlavnímu cíli – Českému Telecomu. GTS Novera překračuje hranici pěti miliard tržeb ročně a s Contactelem příští rok nepochybně překročí hranici miliard šesti. Stále to ještě není na dohled od skupiny ČTc, který dosahuje ročních konsolidovaných tržeb okolo šedesáti miliard; je to ale už pozice, která umožní GTS Noveře podnikat s provozním profitem a budovat si svou příležitost.

Značka Contactel nejspíše zmizí

Contactel končí – s největší pravděpodobností brzy zmizí i jeho značka, neboť služby GTS Novery jsou podobné a „větší bere“. Svou éru tak končí vlastně první alternativní operátor, což mimochodem potvrzuje starou podnikatelskou pravdu, že je často lepší být druhý než si jako pionýr vytrpět všechny nesnáze s pionýrstvím spojené.

Contactel na českém trhu zkusil ledacos a slepých uliček (pamatujete na portál „Raz dva“? Či „počítač zadarmo k Internetu“?), které jej stály značné investice, si užil víc než dost. Původní investice firma svému vlastníkovi nebyla nikdy schopna splatit, a co je horší, pravděpodobně (nepotvrzená informace) nebyla rovněž nikdy schopna vytvářet provozní zisk.

V branži se o tom, že ze zbývajících, výše zmíněných alternativních operátorů je jasně na prodej právě Contactel, ví už dlouho. To, že v tomto dálkovém souboji je vítězem právě GTS a poraženým Contactel, má však ještě jeden prozaický důvod – stabilní se a na poměry v českém telco průmyslu velmi kvalitní vrcholový management GTS Novery.

Cena za akvizici nebyla oznámena; loni prosákla ven informace o tom, že v jiném kole vyjednávání měl být Contactel prodán za cca 300 mil. Kč, ale k prodeji nakonec nedošlo. Vzhledem k tomu, že k pronikavé změně hospodaření Contactelu od té doby nedošlo, dá se očekávat, že výsledná suma bude obdobná.

Co nás čeká v budoucnosti

Co může český telekomunikační trh očekávat dál? Zbývají tři mušketýři: Czech On Line, Tiscali, ČRa – dnes po nedávné změně Radiokomunikace, a.s (na okraj: je dosti nemilé přejmenovat se na Radiokomunikace a nevlastnit svou generickou doménu…). Čra mají roční tržby okolo 2 miliard Kč (nejsou ale typickým telco operátorem, byť například služby ISP nabízejí), COL uvádí jen údaj za rok 2003 ve výši cca 600 mil. Kč, Tiscali ČR čísla neuvádí. Pro zjednodušení můžeme odhadnout, že v oblasti telco služeb dosahují všichni tři tito operátoři tržeb ne daleko od jedné miliardy korun, ať už směrem nahoru nebo dolů. Jsou to tedy společnosti šestkrát menší než dnešní GTS Novera, šedesátkrát než Český Telecom.

V telco platí ještě přesněji než kdekoli jinde další známá podnikatelská zásada: get big, get niche or get out – buď buď obrem, nebo si najdi svůj tržní výklenek, nebo zahyň. Jistě je pravda, že každý z těchto operátorů se na něco specializuje, něco je jeho silnější a něco slabší stránkou (typicky GTS Novera je specialistou na firemní klientelu, ve které je firma velice silná), ale najít si skutečně svou výlučnou parketu v telco oblasti bude stále těžší, až nemožné.

Konsolidace totiž pokračuje i na technologické úrovni a dnes každý telco operátor bez problémů nabízí triple play, tedy hlas, data a video. Jak ukazují příklady ze zahraničí, nemá velký operátor problém poskytovat služby internetového providera, hlasového providera (klasickou technologií, GSM i VoIP) a v blízké budoucnosti bude přenášet přes svoje sítě též video. Technologická základna je jen jedna, zbytek je obchod a marketing; „economy of scale“ funguje. Považoval bych proto tedy téměř za zázrak, kdyby se zbývající tři alternativní operátoři bez toho, že si skutečně naleznou nějaký svůj výklenek, na který se budou dokonale soustředit, dlouhodobě profitovali či dokonce udrželi svou nezávislost.

Otázkou je také přežití různých „místních“ ISP operátorů, ať již přísně lokálních, nebo i středně velkých celorepublikových (patří tam například Nextra, kterou by bylo možné snad přičíst k uvedeným třem, nicméně dle mého názoru je velikostně už citelně menší; Nextra je mimochodem také na prodej).

Koupí někdo GTS Noveru?

Pokud mám ve spekulacích pokročit ještě dál: domnívám se, že i u dalších alternativních operátorů je poměrně pravděpodobné, že jejich kupcem by byla právě GTS Novera (pokud se rozhodne posilovat oblast služeb pro koncové zákazníky). Jsou totiž „právě tak velcí“, aby pro firmu ještě znamenali nemalý přínos; pro Telecom už jsou „příliš malí“, i když je ČTc může skoupit právě v rámci obranné strategie proti GTS Noveře. GTS navíc přímo ústy svého čelného představitele říká: „fúze a akvizice jsou jedinou alternativou“.

A ještě jedna divoká spekulace: i skupina GTS CE by se mohla stát v budoucnu cílem pro ještě větší telekomunikační společnost typu Deutsche Telecom. Vlastní ji totiž finanční investor (skupina Menatep, kterou mimochodem založil ruský ropný magnát Michal Chodorkovskij, má aktiva okolo 23 miliard dolarů, především stále v petrochemii; o vlastnících Menatepu se spekuluje, ale je dosti pravděpodobné, že Chodorkovskij ji stále ovládá) a ten bude jistě hledat zhodnocení své investice – GTS Central Europe je aktivní v ČR, Polsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku, a i když nemá všude podobně silnou pozici jako u nás, je tento region pro podstatně silnějšího strategického hráče stále velmi atraktivní.

Témata článku: Video, Telco, Austria

28 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Dan 5. 12. 2005 20:53:18
    Uvidime s cim prijde GTS. Mozna cenu nezverejni nikdy, mozna az po koupi...
  • ivan 4. 12. 2005 21:55:02
    Prominte, ale Vy vite kolik kdysi TDC nastrkalo penez do Contactelu, a Vy...
  • Hlavenka 2. 12. 2005 12:44:33
    totiz blogovat na zive.cz, jsem uz konecne uznal, neni vuci ctenarstvu,...
reklama
Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

Vyzkoušeli jsme FM štěnici: Když si vtipálci hrají na pirátské rozhlasové vysílání

** Dnes žádnou elektroniku programovat nebudeme ** Štěnice totiž funguje sama o sobě ** Stačí připojit baterii a naladit frekvenci

22.  1.  2017 | Jakub Čížek | 32

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

Takto si špičkoví grafici představují nový Facebook. S čistým vzhledem a bez reklam

** Design Facebooku se delší dobu nemění a pro mnohé je nudným ** Grafici zkouší navrhovat nové koncepty toho, jak by mohla síť vypadat ** Hlasujte pro nejzdařilejší návrh

22.  1.  2017 | Stanislav Janů | 66

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

Umělá inteligence dokáže ze snímků srdce předpovědět, kdy zemřete

** Strojové učení lze skvěle použít pro vylepšení modelů pro předpověď srdečních komplikací ** Nová technologie umožňuje přesněji určit rizikové pacienty ** Dřívější diagnostika může díky včasně léčbě do budoucna zachránit životy

21.  1.  2017 | Karel Javůrek | 7

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

8 produktů, o kterých byste neřekli, že nesou značku Apple

** Věděli jste, že Apple vyvinul celkem 45 modelů tiskáren? ** ** Monitor na výšku, plotter nebo herní konzole - to vše měl Apple ve své nabídce ** Většinu z těchto produktů pohřbil Steve Jobs

19.  1.  2017 | Stanislav Janů | 43


Aktuální číslo časopisu Computer

99 nejlepších programů pro váš počítač

Zvykejte si na umělou inteligenci

Velké testy PC zdrojů a gamepadů

Alternativní zdroje energie

reklama
reklama