GRiD Compass: nejstarší notebook na světě

Notebooky v posledních letech zažívají rozmach, stejně tak levné netbooky. První notebook na světě – Grid Compass, oslavil již 28 let, byl totiž uveden v roce 1982.

Počítače jsou stále důležitější součástí našeho života, v poslední době však upadá zájem o klasické desktopové počítače, pozornost je totiž věnována hlavně přenosným modelům. Notebooky patří mezi nejprodávanější počítače, velký zlom nastal především s uvedením levných Atomových netbooků, které sice neoplývají vysokým výkonem, na běžnou domácí práci však mnoha uživatelům stačí.

Notebooky nebo chcete-li přenosné počítače, jsou ale na trhu již 28 let, přičemž prvním modelem byl notebook Grid Compass, který byl uzpůsoben pro snadné přenášení.

GRiD Compass: speciální systém i „cloud computing“

Notebook s označením Grid Compass 1101 navrhl designér Bill Moggridge a v dubnu roku 1982 byl uveden na trh. Černý design měl odklopný displej v půlce šasí. Elektroluminiscenční displej od Sharpu měl úhlopříčku 6" a rozlišení 320 × 240, přičemž dokázal zobrazit až 24 řádků po 80 znacích. Čtení bylo velmi pohodlné díky vysokému kontrastu.

Klepněte pro větší obrázek

Uvnitř byl ukryt 16bitový procesor Intel 8086 na frekvenci 8 MHz a operační paměť DRAM měla velikost 256 kB. Na integrovaném úložném systému v podobě 384kB paměti typu Bubble (žádné mechanické součásti podobně jako flash, později byla tato technologie nahrazena klasickými pevnými disky) byl předinstalovaný vlastní operační systém Grid OS, který byl později kompatibilní i s MS-DOS systémem. Systém GRiD OS měl vlastní programovací jazyk GRiDBASIC a programy jako GRiDWrite coby jednoduchý textový editor nebo tabulkový procesor GRiDPlan. Nechyběla ani možnost tvorby grafů (GRiDPlot) a správa souborů či komunikace.

Klepněte pro větší obrázek
Operační systém GRiD OS

Pro telefonování i síťové spojení byl k dispozici integrovaný modem o rychlost 1 200 bitů za sekundu, který využívala aplikace GRiDTerm. GRiDTerm umožňoval síťové spojení s online souborovým systémem GRiD Central, který obsahoval nejen některé dodatečné knihovny pro použití jednotlivými uživateli, ale také dovoloval uložení vytvořených souborů. Jednalo se tedy o takovou historickou obdobu cloudové služby.

Klepněte pro větší obrázek 
Lokální server GRiD Central až pro 32 Compassů

Pokud jste si ale chtěli udělat lokální síťový „server“, bylo možné dokoupit i speciální GRiD Sever 1701, který dokázal propojit až 32 těchto počítačů. Díky tomu bylo možné mezi jednotlivými počítači posílat soubory a komunikovat pomocí textových zpráv.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Zadní konektory a Bubble paměť

Kvůli velmi malým rozměrům (na tehdejší dobu), se do zařízení již nevešla mechanika, která byl pouze externí. Jednalo se o standardní disketovou mechaniku na 5,25" diskety s kapacitou 360 kB, tedy stejně jako u interní úložné paměti.

Klepněte pro větší obrázek

Notebook měl ve srovnání s ostatními počítači i velmi nízkou hmotnost přibližně 5 kilogramů. Na zadní straně se nacházel i sériový port RS-232/422 nebo paralelní GPIB.

Vesmírná cena

Koncová cena za notebook bez externí mechaniky byla dnes již neuvěřitelných 8150 dolarů a jednalo se tak o nejdražší osobní počítač na trhu. I když ho lze pojmenovat jako notebook neboli laptop, neměl žádnou baterii. Byl doslova „přenosným“ počítačem, který byl ale závislý na elektrickém napájení, jeho spotřeba se pohybovala kolem 75 W.

 Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

GRiD Compass byl slavný a podíval se i do vesmíru, jak si můžete prohlédnout na této fotografii z roku 1985, která byla pořízena během jedné z mnoha vesmírných misí:

Klepněte pro větší obrázek

Později se samozřejmě objevily i novější verze, které již obsahovaly nejen integrovanou disketovou mechaniku, ale také výkonnější komponenty nebo větší displej. V roce 1988 to byl například GRiD 1530 se známým procesorem 80386DX.

Klepněte pro větší obrázek 

Témata článku: Hardware, Notebooky, Compass, Bubble, Central

15 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vlasta Kašpar 28. 11. 2010 9:38:53
    A koukám, že jsem mazlíkovi ublížil - on je o pouhých 5 let mladší ;-)
  • Vlasta Kašpar 28. 11. 2010 9:23:43
    Mnojo - tak to můj mazlík Zenith ZFL-181-93 s pouhými 6 kg je proti tomu...
  • Lofwyr 26. 11. 2010 18:43:51
    TNSka, závan nostalgie :-)
Určitě si přečtěte

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

To tu ještě nebylo. Specialisté ukázali, že zavirované mohou být i titulky SRT

** Stáhnete si film a titulky třeba z OpenSubtitles.org ** A osud vás za ten warez záhy potrestá ** Specialisté totiž ukázali, že i v titulcích může být schovaný virus

24.  5.  2017 | Jakub Čížek | 58

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

WannaCry se neměl vůbec rozšířit. Stačilo, abychom používali Windows Update

** WannaCry se masivně rozšířil kvůli zranitelnosti ve Windows ** Ta mu umožnila, aby se pokusil sám napadnout další počítače ** Jenže ta chyba už je dva měsíce opravená!

22.  5.  2017 | Jakub Čížek | 97


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky