Google Zprávy a Reader: informace „vše v jednom“

Neomezujte se jen na jeden zdroj informací, nechte si naservírovat to nejlepší ze všech nebo sledujte každou zprávu v RSS.
Kapitoly článku

Specializované vyhledávání v českých online zpravodajských zdrojích zjednodušuje služba Zprávy Google v české verzi teprve pět měsíců. RSS čtečka Google Reader je v české verzi vlastně služebně téměř nováček, běží takto sice teprve od poloviny letošního února, ale spokojené uživatele získala i verze anglická již od uvedení v říjnu 2005.

Agregátory textů zpráv z českých zpravodajských zdrojů nejsou nic nového. Již před deseti lety se téměř legendární internetová agentura M.I.A. zapsala do dějin českého Internetu spuštěním jakéhosi proto-portálu Trafika.cz, kde se nalézaly online verze plných vydání všech předních českých deníků a několika časopisů a dalších médií s fulltextovým vyhledávačem a personalizací (s dnešním stejnojmenným agregátorem nemá kromě domény vůbec nic společného).

Jeden z pamětníků, Jiří Hlavenka, tento tehdejší počin v článku na Živě hodnotil slovy: Trafika byla jednou z prvních praktických ukázek užitečnosti Internetu pro normální lidi, spolu se Seznamem a Neviditelným psem, a tato zásluha je nehynoucí. Původní Trafika.cz zanikla postupně díky budování vlastních zpravodajských portálů vydavatelů novin a časopisů a taky díky neobratné politice nového majitele agentury M.I.A., kterým byl od roku 2001 Český Telecom. Plné texty pak nabízely komerčně různé monitoringy a objevila se postupně celá řada více či méně kvalitních agregátorů RSS zdrojů.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávy´na internetu kdysi a nyní

Služba Zprávy Google to vlastně při vstupu na český trh měla snadné, shromažďuje totiž zpravodajství z více než 400 zdrojů zpráv v českém jazyce a automaticky je seřazuje na své hlavní stránce tak, aby nejdůležitější zprávy byly prezentovány jako první. Témata jsou aktualizována každých 15 minut, takže je pravděpodobné, že při každé návštěvě uvidíte skutečně aktuální zpravodajství. Kombinace této agregace se standardně kvalitním vyhledáváním Google je jak se Google chlubí politicky neutrální:

Služba Zprávy Google je velmi neobvyklá zpravodajská služba, v níž jsou naše výsledky sestaveny výhradně pomocí počítačových algoritmů, bez lidského zásahu. V důsledku toho jsou zpravodajské zdroje vybírány bez ohledu na politické stanovisko nebo ideologii a umožňují vám sledovat, jakým způsobem různé zpravodajské organizace informují o stejné události. Tato řada různých perspektiv a přístupů je mezi zpravodajskými stránkami online jedinečná a my ji považujeme za hlavní faktor v naší snaze pomoci vám být informováni o problémech, které se vás nejvíc dotýkají.

České Zprávy Google byly ve své době již 48. regionální verzí Google News a čeština 19. použitým jazykem. Aplikace sama se ale nepřetržitě vyvíjí, samozřejmě stále jako beta, o jedné z posledních novinek se dočtete například v článku Google News: víte, co řekly známé osobnosti?

Užitečná je technologie seskupování zpráv, která podle Google zkoumá všechny datové body pro každý článek publikovaný zdroji Zpráv Google, včetně titulků, textu a mezi jiným i dobu jeho zveřejnění. Takto identifikované články, kde je předpoklad, že jsou spolu tématicky spojeny, jsou seskupeny do skupiny pod jedním titulkem. 

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Zprávy Google – sekce Věda a technika • Google týden na Živě v Google zprávách

Ze Zpráv Google můžete obdržet různé sekce Zpráv Google nebo výsledky vyhledávání Zpráv Google i jako RSS nebo Atom zdroje. Můžete si vytvořit a sdílet svou vlastní přizpůsobenou verzi Zpráv Google s vlastními sekcemi na úvodní stránce Zpráv Google a je možná i kombinace s regionálními verzemi Zpráv Google z celého světa.

Odkazy na zdroje:
Hlavní událostiRSS | Atom
DomovRSS | Atom
SvětRSS | Atom
EkonomikaRSS | Atom
Věda/technikaRSS | Atom
SportRSS | Atom
KulturaRSS | Atom
ZajímavostiRSS | Atom
Příklad výsledků vyhledávání jako zdroje:
Google týdenRSS | Atom

Můžete vysledovat historii tématu nebo monitorovat nově vznikající událost kliknutím na možnost „řadit podle data“ ve výsledcích vyhledávání. A v neposlední řadě je možné použít Zprávy Google jako gadget na iGoogle nebo na úvodní stránce Google Apps. RSS zdroj můžete získat i pro libovolné vyhledávání, které provádíte ve Zprávách Google. Nejprve provedete libovolné vyhledávání a pak pro vytvoření zdroje jednoduše použijete odkaz Atom nebo RSS nalevo od stránky výsledků vyhledávání.

Klepněte pro větší obrázek
Gadget zpráv na iGoogle a jeho konkurence

Klepněte pro větší obrázek

 

 

Kapitoly článku

Témata článku: Google, Web, Internet, GigaMania, Atom, Prima, Prime, Zdroje, Gadget, Detail, Blogger

2 komentáře

Nejnovější komentáře

  • TomK 26. 4. 2008 18:37:50
    Mohl by nekdo ze zkusenych ctenaru porovnat moznosti Google Readeru,...
  • Tomi 25. 4. 2008 20:28:49
    www.booble.sk je opak www.google.sk ??? Alebo ako ?
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 56

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

Umělá inteligence je sice v plenkách, už teď ale přestáváme rozumět, jak vlastně funguje. To je problém

** Už je to tady, lidé přestávají chápat počítače ** Systémy neuronových sítí začínají pracovat tak, že ani jejich tvůrci přesně neví, co se uvnitř děje ** Do budoucna to může být závažný problém

24.  4.  2017 | Jakub Čížek | 112

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

23.  4.  2017 | Pavel Tronner | 13

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

Správný počítač má alespoň dva monitory. Anebo je to jinak?

** David si nedokáže představit práci bez dvou a více monitorů ** Kubovi naopak stačí jeden a ve více displejích se ztrácí ** Jaký přístup je lepší?

23.  4.  2017 | Jakub Čížek | 59

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

Jak by měly vypadat příští Windows? Designéři si pohráli s futuristickým prostředím Neon

** Zkraje roku unikly na internet snímky nového prostředí Neon ** Součástí Windows by mohlo být už na podzim ** Komunita grafiků na webu nespala a začala si hrát

26.  4.  2017 | Jakub Čížek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma: moderní cestování

Kdy opravdu přijdou nové baterie?

Velké testy: 6 herních notebooků a 8 volantů

Recenze: AMD Ryzen řady 5