reklama

Google Web Elements: Miniaplikace pro váš web

Na webové stránky dnes lze ve formě objektu nebo widgetu umístit video z YouTube, statistiky z Last.fm, ale také vlastní minichat, prohlížeč dokumentů, mapy nebo PowerPoint.

Jednou z praktických novinek představených na nedávné vývojářské konference Google I/O byl i balík HTML miniaplikací Google Web Elements, které můžete umístit na své stránky. Ty v různých podobách Google nabízí již dnes, doposud tu ale chyběl společný katalog. Podobné aplikace se na web vkládají totožným způsobem jako třeba video z YouTube, zpravidla se ale jedná o prvek IFRAME, který namísto flashového objektu obsahuje AJAX a běžný HTML kód.

V tuto chvíli tedy můžete pomocí Web Elements vložit na web widget s kalendářem, jednoduchou konverzaci, objekt se samostatným vyhledávačem, mapový widgetu, blok se zpravodajstvím na libovolné téma, prezentaci a tabulku z Google Docs a přehled novinek z několika zpravodajských kanálů na YouTube.

Kalendář

Většina miniaplikací je zatím k dispozici pouze v angličtině a Kalendář není výjimkou. Widget umí zobrazit jakýkoliv veřejný kalendář z Googlu. Těch najdete skutečně velmi mnoho od českých jmenin po IT události v České republice, mnohem praktičtější je ale možnost zveřejnění své vlastní agendy na osobním nebo firemním webu. V Google Kalendáři nastavíte veřejné sdílení takového kalendáře a v nastavení si pak vygenerujete veřejnou adresu pro formát *.ICS, pomocí kterého lze velký kalendář propojit s widgetem. Samotná miniaplikace vám pak ještě dovolí nastavit velikost podle několika přednastavených rozměrů a základní pohled. Na výběr máte agendu a měsíční kalendář.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Vytvoření miniaplikace ve Web Elements a přímo v Google Kalendáři

Tip: Widget pro Google Kalendář si můžete vygenerovat i přímo v nastavení samotného správce času a to včetně češtiny a více nastavení.

Chat s automatickým překladem do češtiny

Konverzace patří k těm nejpraktičtějším miniaplikacím pro váš web. Využívá služby Google Friend Connect, do kterého se pouze přihlásíte s již existujícím Google, Yahoo účtem nebo OpenID a můžete přispět svým komentářem. V diskuzi můžete reagovat na ostatní pisatele a vytvářet vlákna, samotný Friend Connect vám zase umožní vytvoření jednoduchého profilu s možností nahrání fotografie z Picasy, webu nebo počítače. Skutečnou specialitou Friend Connect diskuze je ale překlad. Ať už vám napíše kdokoliv, v nastavení určíte, aby se všechny zprávy překládaly do jednoho jazyka, což oceníte v případě, že provozujete web s mezinárodními návštěvníky.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Editor vlastního minichatu, který umožňuje i vložit odkaz na video z Youtube
Nakonec ještě ukázka jiného rozměru a překlad veřejné testovací diskuze do češtiny

Praktická ukázka

Mapy

Novinkou není ani widgetu s Google Mapou, můžete jej vygenerovat už v samotné mapové aplikaci. V případě Elements máte na výběr opět z několika rozměrů, lze určit typ podkladu (automapa, hybridní, ortofoto, terén) a samozřejmě i „špendlík“ – centrování na určitý bod s libovolným popiskem.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Miniaplikace s Google mapou

Zpravodajství

Dalším (již existující miniaplikací je zpravodajský blok, který připomíná RSS čtečků, informace ale čerpá z Google News. Na výběr máte bannerový, nebo panelový rozměr, téma pak lze vybrat podle klíčových slov.

Klepněte pro větší obrázek
Zpravodajství sice není tak přesné jako běžný RSS, nabídne ale více zdrojů naráz podle zadaného tématu

Prezentace

Google Docs (Dokumenty) podporují publikování dokumentů na webu již dnes a v české verzi, Web Elements tedy slouží pouze pro katalogizaci a zdejší editor nenabízí žádné rozšiřující možnosti. Textové dokumenty se publikují jako běžná stránka, excelovské tabulky a powerpointové prezentace však mají svůj vlastní prohlížeč.Do widgetového editoru stačí pouze vložit webovou adresu otevřeného dokumentu a rázem získáte pěkný a český „prezentační přehrávač“.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Skutečný Powerpoint 2007 a miniaplikace s prohlížením prezentací na Google Docs

Tabulkový procesor

Prohlížeč dokumentů z tabulkového procesoru je skutečně plátno s buňkami a případnými grafy včetně zachovaného formátování, a pokud má dokument více listů, budete mezi nimi moci přepínat.Google Docs je v tomto smyslu mnohem elegantnějším řešením než třeba export buněk do HTML – zvláště pokud k widgetu připojíte i odkaz pro sdílení dokumentu pro editaci. V editoru Web Elements můžete nastavit vedle velikosti miniaplikace také rozsah viditelných buněk, dokument se tak nemusí zobrazit čtenářům celý.

Klepněte pro větší obrázek
Webová čtečka dokumentů z tabulkového procesoru

Poslední dva widgety už nic nového nepřináší.K dispozici máte uživatelsky optimalizovaný Google vyhledávač pro váš web, o kterém jsme na Živě.cz už psali, a přehled zpráv z YouTube kanálů zpravodajských webu – nicméně české zde zatím nenajdete.

Google Web Elements je až na několik výjimek katalog již existujících Google widgetu, které lze umístit na libovolné webové stránky. Už při letmém pohledu ale napoví, co vše dnes pomocí podobných aplikací zpřístupnit na webu. Ostatně proč by se mělo v podobných „přehrávačích“ zobrazovat jen video z YouTube.

Témata článku: Google, Web, Element, Elements, Widget, Google Docs, HTML Editor, Video Editor

4 komentáře

Nejnovější komentáře

  • Pavla Zimmermannová 19. 6. 2015 23:47:48
    Není nad klasický kalendář, nemůžu si pomoci ...... Momentálně na mne...
  • joeonlinedoteu 3. 6. 2009 15:31:45
    Dovolím si nesouhlasit s tím, že Kalendář od Googlu je k dispozici pouze v...
  • MartinezZ 3. 6. 2009 11:16:57
    Kdybys našel, dej vědět, Také jsem po podobném kalendáři kdysi pátral a...
reklama
Určitě si přečtěte

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

Vybíráte herní periferii nebo hardware? Pak zapomeňte na nálepku Gaming

** Herní hardware se od toho běžného často liší jen vzhledem ** Při výběru stále nezapomínejte na základní parametry ** Poradíme jak vybrat herní hardware i periferie

20.  2.  2017 | Stanislav Janů | 35

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

10 nejhorších produktů v historii Microsoftu

20.  2.  2017 | Karel Javůrek | 133

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

Pojďme programovat elektroniku: Žádný bastlíř se neobejde bez armády švábů

** Každý bastlíř se po čase neobjede bez armády švábů ** Dnes si některé z nich vyzkoušíme ** Třeba zázračný posuvný registr

19.  2.  2017 | Jakub Čížek | 39

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

AMD oficiálně představilo procesory Ryzen. Známe i jejich české ceny

** AMD uvedlo první tři procesory Ryzen 7 ** Všechny budou pracovat s osmi jádry a šestnácti vlákny ** Na pulty obchodů se dostanou už za týden

22.  2.  2017 | Stanislav Janů | 128

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

Vyhledávání ve Windows není dokonalé, zkuste to 5× jinak

** V macOS funguje vyhledávání Spotlight, ve Windows podobně propracovaná funkce chybí ** Alternativy se zaměřují na rychlé hledání souborů i externí zdroje ** Mnohé mohou vyhledávání ve Windows kompletně nahradit

18.  2.  2017 | Stanislav Janů | 58

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

EU se děsí Windows 10. Prý o nás vědí až příliš. Microsoft chystá změny

** Evropští úředníci chtějí, aby byly Desítky transparentnější ** Microsoft od jara skutečně chystá změny ** Ochráncům soukromí to ale nestačí

21.  2.  2017 | Jakub Čížek | 217


Aktuální číslo časopisu Computer

Supertéma o počítačové bezpečnosti

AMD Ryzen přichází

Velké testy kinoprojektorů a levných špuntových sluchátek

Příslušenství do USB-C

reklama
reklama