Google spustil Knol – bude lepší než Wikipedie?

Google spustil Knol, svou netradiční encyklopedii, která se svým pojetím blíží spíše serveru About.com a přispěvovatelům nabízí možnost výdělku pomocí AdSense. Pokoří Knol Wikipedii?

Když před několika měsíci Google poprvé představil práci na projektu nazvaném stručně a docela tajemně – „Knol“, mnoho čtenářů se domnívalo, že snad chce Google přímo konkurovat Wikipedii. Ve skutečnosti se ale jedná o docela odlišný projekt, o čemž se konečně může přesvědčit každý z vás, služba již totiž byla oficiálně spuštěna.

Velká kniha osobních znalostí s možností transparentního výdělku

Knol je vlastně novotvar vzniknuvší zkrácením anglického výrazu pro znalost - knowledge. Google jej v anglickém originálu definuje jako „unit of knowledge“, resp. jako důvěryhodný článek na libovolné téma. Tento stručný popis zároveň definuje i základní rozdíl mezi Wikipedií a Knolem. Zatímco tradiční Wikipedia se soustředí především na výkladový slovník tvořený komunitou, Knol je (nebo to má alespoň v plánu) databází nejrůznějších více či méně volných témat. Najdete tu tedy třeba rozsáhlý článek o tom, jak strávit týden v divočině, co si sebou vzít za oblečení a jakou konzervovanou stravu zabalit do KPZ.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
Úvodní stránka, článek o dovolené v divoké přírodě a výsledky vyhledávání, které dokládají, že má Knol před sebou ještě pěkný kus cesty

A ještě jeden rozdíl, který je patrný na první pohled. Zatímco termíny na Wikipedii píše komunita, která může články neustále upravovat a vylepšovat, na Knolu si článek můžete sepsat sami, uzavřít jej pro editaci, zvolit preferovanou licenci a dokonce si vydělat – pomocí AdSense podobným způsobem jako na vašem webu.

Knol je tedy trošku jinou encyklopedií s důrazem na identitu autora a jeho zodpovědnost a tak trochu připomíná server About.com, kde pod každým článkem najdete jméno a zpravidla i fotografii autora, na kterého se můžete v případě nesrovnalostí obrátit. U Wikipedie to je poměrně složitější, musíte totiž přelouskat celou historii dokumentu a zjišťovat, který autor provedl jaké změny.

Napíše-li tedy na Knol článek o plejtvácích třeba profesor zoologie z bostonské univerzity, budete mít skutečně určitou záruku kvality i pro případnou citaci třeba ve své vlastní odborné práci. Samozřejmě můžete namítnout, že za onoho profesora se může vydávat kdokoliv, v praxi ale máte možnost své jméno a identitu autorizovat buď pomocí kreditní karty, případně pomocí telefonu.

Přívětivé uživatelské rozhraní

Pokud chce Google s Knolem uspět, bude potřebovat zvláště v počátku mnoho altruistů, kteří se vrhnou do díla a začnou sepisovat odborné články. Není se tedy čemu divit, že začít je snad až příliš snadné. Stačí registrace běžného Google účtu, se kterým se přihlašujete k ostatním službám a klepnout na tlačítko „Write a Knol“. Po prvním přihlášení Google prohledá vaše účty a pokud máte na Gmailu svůj osobní avatar, Knol jej rovnou použije jako profilové foto a nabídne propojení s dalšími službami.

Administrace Knolu je jednoduchá, nadchne vás přehledným atraktivním designem a všudypřítomným interaktivním AJAXem. Propojení s vaším AdSense účtem je otázka několika sekund, pokud tedy začnete psát zajímavé anglické články, které si najdou mnoho čtenářů, můžete si na anglickém trhu i zajímavě přivydělat.

Klepněte pro větší obrázek  Klepněte pro větší obrázek
WYSIWYG editor nového článku a jeho podrobné nastavení včetně propojení s AdSense a určení licence

Z hlediska autorství můžete článek uzavřít po další editaci, spolupracovat na něm s vybranými uživateli, případně jej zcela otevřít po vzoru Wikipedie. I když jej ale uzavřete, ostatní mohou psát připomínky ve formě komentářů a případně celý obsah označit jako nevhodný. Každý článek má také svou licenci. Na výběr máte v tuto chvíli Creative Commons Attribution 3.0 License, Creative Commons Attribution-Noncommercial 3.0 License a nechybí ani tradiční „All Rights Reserved“, přičemž všechny typy autorství jsou i do detailu popsané včetně plného znění licence.

Knol jako zbraň v boji o sémantický vyhledávač?

Knol není typická encyklopedie. Spíše je to velká kniha osobních zkušeností a znalostí, na které se může podílet každý z vás. Pak je tu ale ještě jeden zajímavý rozměr, který souvisí se současným vývojem na poli internetových vyhledávačů. V určitém úhlu pohledu totiž Knol připomíná jeden velký webový hosting s tisící a časem snad i miliony webových stránek.

Vzhledem k volné definici, a tedy velmi širokému záběru, může Knol částečně suplovat skutečný web plný jinak nehodnověrných informací a Google tak může získat zajímavý zdroj relevantních informací pro celý vyhledávač, který v současné době bojuje zejména se softwarovými inženýry z Yahoo! Search a Microsoftu (Powerset) o to, komu se podaří nabídnout široké veřejnosti skutečně funkční sémantický vyhledávač. Bude-li mít Google za sebou Knol plný odborných a faktograficky vděčných témat, jistě se to časem odrazí i v samotném vyhledávači. Konkurence ostatně stejným způsobem využívá zatím bezkonkurenční Wikipedii.

Tak co? Už i vy máte svůj Knol?

Encyklopedie Google Knol

 Poznámka: zjistili jsme, že vyhledávač Googlu kupodivu Knol (zatím) nijak neupřednostňuje (více zde)

Témata článku: Microsoft, Google, Web, Internet, Google AdSense, Strava, Avatar, Foto kniha

17 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jakub Čížek 24. 7. 2008 12:28:05
    Ano, absence lokalizace zamrzí, nicméně nespojoval bych to s neúspěchem....
  • Jakub Čížek 24. 7. 2008 12:15:58
    Ach tak :-D... No v každém případě ve Vašem Knolu už odkaz skutečně...
  • janek56 24. 7. 2008 11:43:01
    Aha, tak nekliknul...
Určitě si přečtěte

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

Operační systém běžným počítačům nedal Bill Gates, ale Gary Kildall

** Gary Kildall pochopil, že levné výpočetní čipy mohou posloužit jako univerzální počítače pro všechny ** Připravil pro ně proto první operační systém ** Později mu systém vyfoukl Microsoft a nazval ho MS DOS

Včera | Pavel Tronner | 45

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

Původní Starcraft: Brood War je nyní zdarma. Konec práce! Jde se pařit

** Legendární hra Starcraft je nyní k dispozici zdarma ** Chystá se i nová remasterovaná verze s hezčí grafikou

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 25

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

Brno otevřelo největší českou dílnu pro bastlíře. Kladívka, vrtačky, 3D tiskárny, laserové řezačky. Je tu vše

** Máte nápad, ale chybí vám stroje a pořádná dílna? ** Chcete postavit ptačí budku, nebo krabičku pro Arduino? ** Brno otevřelo svůj FabLab – laboratoř pro bastlíře

19.  4.  2017 | Jakub Čížek | 31

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

Před 35 lety měl premiéru legendární počítač ZX Spectrum. Připomeňte si „Gumáka“

** Slavný osmibitový počítač Sinclair ZX Spectrum byl uveden právě před 35 lety ** Připomeňte si tento průkopnický počítač v tematických článcích ** Podívejte se, jak funguje dnes

Včera | Pavel Tronner | 12


Aktuální číslo časopisu Computer

První test AMD Ryzen

Velké testy: 22 powerbank a 8 bezdrátových setů

Radíme s koupí Wi-Fi routeru

Co dokáží inteligentní domy?